*119776*

Экономические науки/ 5.Управление трудовыми ресурсами

Лозовська О. О.

 Науковий керівник: к.е.н., доцент Квятковська Л. А.

КрНУ імені Михайла Остроградського, Україна

Трудовий потенціал підприємства

 

На сьогоднішній день трудовий потенціал відіграє важливу роль як у розвитку окремого підприємства, так і держави в цілому. Рівень забезпечення підприємства робочою силою та раціональне її використання значною мірою визначають організаційно-технічний рівень виробництва, характеризують ступінь використання техніки і технології, предметів праці, створюють умови для високої конкурентоспроможності продукції та фінансової стабільності підприємства.

Під трудовим потенціалом розуміють наявні та передбачувані трудові можливості, які визначаються чисельністю, віковою структурою, професійними, кваліфікаційними та іншими характеристиками персоналу підприємства [4, с.242]. Як складне структурне соціально-економічне утворення, трудовий потенціал підприємства складається із таких компонентів: кадрового, професійного, кваліфікаційного та організаційного:

1. Кадрова складова. Її суть полягає у притаманності працівникам високого рівня професійних знань, умінь та навичок, які обумовлюють їхню професійну компетентність.

2. Професійна складова. Характеризується здатністю пристосовуватися до впливу науково-технічного прогресу, що спричиняє появу нових професій, ускладнення та підвищення функціонального змісту трудових операцій.

3. Кваліфікаційна складова. Сприяє якісним змінам у трудовому потенціалі за допомогою навчання та підвищення кваліфікації.

4. Організаційна складова. Визначає ефективність функціонування трудового колективу як системи в цілому і кожного працівника окремо. Вплив на цю складову здійснюється на рівні всього підприємства за допомогою організації управління менеджерів усіх ланок [2, c.159].

Такий поділ має умовний, а не абсолютний характер і призначений для чіткішого визначення ступеня цілеспрямованого впливу на ту чи іншу групу факторів, що формує кожну зі складових трудового потенціалу організації.

До факторів, які впливають на формування трудового потенціалу належать (Рис. 1):

Якісні фактори

Чисельність працездатного населення

Чисельність безробітних

Трудова міграція та трудова активність

Кількість робочого часу, відпрацьованого

працездатним населенням

Статево-вікова структура населення

Схильність носіїв праці до мобільності

Рівень культури

Моральна зрілість

Рівень народжуваності

Структура зайнятості

Психофізіологічна

Загальноосвітній

і професійно-кваліфікаційний рівень

Кількісні фактори

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Рис. 1 Фактори формування трудового потенціалу підприємства [3, с.275]

 

Безперечно, трудовий потенціал будь-якого підприємства потребує удосконалення. Існують такі можливі напрямки підвищення ефективності його використання:

1) активна політика держави, що включає в себе соціальну підтримку, розвиток гнучкого ринку праці, підготовку і перепідготовку кадрів;

2) збільшення кількості робочих місць та поліпшення їх якості;

3) ефективна співпраця з підприємцями, профспілками і державою;

4) запозичення досвіду зарубіжних країн з метою забезпечення відповідності трудового потенціалу вимогам міжнародного рівня;

5) введення на підприємствах справедливу оплату за виконану роботу;

6) розробка інформаційних технологій, які надають повну інформацію про вакантні місця бажаючим працевлаштуватися;

7) державне фінансування програм ринку праці, що сприяє активному розвитку трудових ресурсів;

8) створення сприятливих умов для інтелектуального розвитку, впровадження ефективних фінансових і нематеріальних способів мотивації; розширення можливостей отримання додаткових доходів; удосконалення системи оплати праці [1, с.224].

В сучасних умовах господарювання трудовий потенціал є вагомим чинником, від якого залежить ефективність функціонування підприємства, підвищення конкурентоспроможності його продукції та економіки. Від якості трудових ресурсів і професіоналізму працівників залежать кінцеві результати діяльності підприємства. Тому необхідно вживати відповідні заходи, які б сприяли удосконаленню та підвищенню рівня трудового потенціалу підприємства. 

Література:

1. Баранцева С. М., Бокова О. В. Трудовий потенціал підприємства: теоретичний аспект / С. М. Баранцева // Торгівля і ринок України. – 2010. –№ 30. – С. 220−226.

 2. Дуда С. Т., Романченко К. О. Актуальність трудового потенціалу підприємства в сучасних умовах / С. Т. Дуда // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. − № 19.4. – С. 157−160.

3. Дулуб Л. М. Фактори формування та розвитку трудового потенціалу / Л. М. Дулуб // Коммунальное хозяйство городо. –2009. – № 61. – С. 273−277.

4. Масленніков О. Ю., Фльорко М. І. Трудовий потенціал підприємства, його формування та оцінювання / О. Ю. Масленніков // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − № 21.8. – С. 241−245.