*119932*

К.е.н. Мехеда Н.Г. , Антонів Р. М.

Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВ

 

Сучасний соціально-економічний розвиток України характеризується серйозними загрозами її економічної безпеки в наслідок значних внутрішніх протиріч економічного, політичного, соціального і екологічного характеру, а також дією зовнішніх чинників, енергетичною та економічною залежністю від країн-сусідів, які здійснюють значний вплив на нашу національну економіку країни. Як і раніше однією з найголовніших проблем в наш час є гарантування продовольчої безпеки нашої країни. Проявами такої загрози є: не вирішення питань власності, залучення інвестицій, оновлення основних фондів, зниження податкового тиску тощо. Складна ситуація залишається і в сільському господарстві: скорочення сільського виробництва яке призводить до скорочення обсягів сировини яка надходить на переробку до вітчизняних підприємств(у той час як більша частина іде на експорт). Це все негативно відображається в виробництві вітчизняної та переробленої промисловості і звісно продовольчому забезпеченні нашої країни.

Питання забезпечення продовольчої безпеки повинно реалізуватися перед усім за рахунок запровадження ефективного механізму формуванню продовольчих ресурсів. Тобто кожен виробник повинен розробити та реалізувати власну систему управління економічною безпекою.

Основи державної політики у сфері формування національної безпеки закладені Законом України “Про основи національної безпеки України” [6]. Враховуючи, що сучасна ринкова економіка являє собою складний механізм взаємодії об’єктів на різних рівнях, питання управління економічною безпекою таких об’єктів потребує побудови відповідних моделей обліку впливу та взаємозв’язку між різними рівнями.

У загальному випадку економічну безпеку підприємства можна визначити як стан, що характеризується захищеністю залучення у необхідному обсязі внутрішніх та зовнішніх ресурсів для виробництва споживчих ресурсів (товарів, робіт, послуг) від впливу внутрішніх та зовнішніх загроз протягом життєвого циклу підприємства. Система управління економічною безпекою повинна базуватись на ресурсному підході, за яким якість управління буде залежати від наявності ресурсів та можливості їх зміни протягом життєвого циклу підприємства у відповідності до зміни оперативних та стратегічних цілей.

Дія загроз може проявлятися в обмежені повного або часткового доступу до окремого виду ресурсів чи неможливості його зміни, тому питання ресурсного забезпечення системи управління економічною безпекою буде передбачати розробку, реалізацію та оцінку власних способів пошуку, залучення та використання різних видів ресурсів, необхідних для якісної реалізації захисту інтересів підприємства від зовнішніх і внутрішніх загроз. У загальному випадку така система буде базуватись на організаційно-правовому, ресурсному та кадровому забезпеченні. Ресурсне забезпечення системи управління економічної безпеки підприємства буде передбачати безперервний процес пошуку, залучення, накопичення, планування, обліку і використання матеріальних, не матеріальних, технічних і технологічних, інформаційних фінансово-економічних ресурсів підприємства, необхідних для створення умов безпечного функціонування та реалізації економічних інтересів за допомогою запобігання дії внутрішніх і зовнішніх загроз.

Упорядковану сукупність усіх видів ресурсів, конкретизованих у відповідності до стратегічних і тактичних цілей за кількістю, напрямом та призначенням, а також способів їх взаємодії і взаємозв’язку, розуміють як структуру ресурсного забезпечення. Якщо стратегічною метою є управління станом економічної безпеки підприємства, то всі задіяні для цього наявні та потенційні ресурси формують структуру ресурсного забезпечення системи управління економічної безпеки підприємства.

Враховуючи той факт, що не всі ресурси мають однаковий ступінь доступності та мобільності, можуть виникнути проблеми з диспропорційністю ресурсного забезпечення, що може розглядатися як загроза економічній безпеці підприємства. У такому випадку механізм забезпечення  системи управління економічною безпекою підприємств буде полягати в реалізації трьох можливих альтернатив дій:

-         збереження діапазону значень ресурсного потенціалу підприємства (кількісного та якісного складу ресурсного портфелю підприємства);

-         розширення діапазону ресурсів шляхом ефективного використання наявних та пошуку нових ресурсних комбінацій, що дозволять упередити потенційні витрати від можливих загроз;

-         коректування стратегії та тактики розвитку підприємства, орієнтуючись на узгодженість інтересів суб’єктів ринкової діяльності, що взаємодіють у спільному ресурсному середовищі [5].

Саме доступність, мобільність, взаємозамінність стратегічних ресурсів можуть додатково посилити або послабити економічну безпеку підприємства.

Отже, рівень економічної  безпеки підприємства в динамічних умовах ринку залежить від системи ресурсного забезпечення, яка, разом з іншими складовими системи управління, за рахунок пошуку, розробки та збереженню стратегічних ресурсів або їх комбінацій, дозволяє впливати на рівень конкурентно-спроможності та процес формування довгострокових конкурентних переваг підприємства.

Література

1.Шлыков В.В. Комплексное обеспечение экономичесской безопасности предприятия.

2.Реверчук Н.Й. Управління економічною безпекою підприємницьки структур.

3.Чорна А. М. Ресурсне забезпечення економічної безпеки підприємства.

4.Роздобутдько В. С. Ресурсне обґрунтування економічної безпеки підприємства.

5.О.М.Дюбо Ресурсне забезпечення системи управління економічною безпекою підприємства ТВАПК

6.Закон України “Про основи національної безпеки України”