*119756*

                              Економічні науки/7. Облік і аудит

 

К.е.н. Труфіна Ж.С., Воробець Н.М.

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Деякі аспекти відображення в обліку нарахування амортизації

 

У процесі експлуатації основні засоби поступово втрачають свої споживчі та фізичні якості й стають непридатними для використання, таким чином вони підлягають фізичному та моральному зносу.

Основні засоби зношуються не тільки фізично, а й стають відсталими за своєю технічною  характеристикою, а також економічною ефективністю, тобто підлягають моральному зносу. Моральний знос зумовлюється двома факторами: ростом продуктивності праці та темпами технічного прогресу.

Правильне визначення ступеня зносу основних засобів має дуже важливе значення для економіки виробництва, для визначення відновлювальної вартості основних засобів і розміру амортизаційних відрахувань.

Оскільки основні засоби приносять підприємству економічні вигоди протягом кількох років, необхідно розподілити вартість цих активів між звітними періодами для забезпечення відповідності доходів і витрат. Це досягається шляхом амортизації.

Згідно Податкового кодексу передбачено, що амортизації підлягають витрати на:

·       придбання основних засобів та нематеріальних активів для власного виробничого використання, включаючи витрати на придбання племінної худоби та придбання, закладення і вирощування багаторічних насаджень до початку плодоношення;

·       самостійне виготовлення основних засобів для власних виробничих потреб, включаючи витрати на виплату заробітної плати працівникам, які були зайняті на  виготовленні таких основних фондів;

·       проведення всіх видів ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів;

·       капітальне поліпшення якості земель, не пов’язаних з будівництвом, зокрема іригація, осушення, збагачення та інше капітальне покращення землі;

·       капітальні інвестиції, отримані платником податку з бюджету, у вигляді цільового фінансування на придбання об’єкта інвестування.;

·       сума переоцінки вартості основних засобів;

·       вартість безоплатно отриманих об’єктів енергопостачання, водопостачання тощо [1, ст. 145].

Починаючи з 1.04.2011р. вступили в дію нові норми нарахування амортизації згідно з Податковим Кодексом, де всі основні засоби класифікують за 16 групами.

Записи на рахунках бухгалтерського обліку, у балансі і звіті про фінансові результати щодо сум нарахованих амортизаційних відрахувань будуть зроблені на підставі методів, що зазначені П(С)БО №7 «Основні засоби».

Згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, бухгалтерський облік зносу необоротних активів ведеться на пасивному  рахунку 13 “Знос необоротних активів”,  який призначено  для узагальнення інформації про нараховану амортизацію та індексацію зносу необоротних матеріальних і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, і має такі субрахунки:

       131 “Знос основних засобів”;

       132 “Знос інших необоротних матеріальних активів”;

       133 “Знос нематеріальних активів”;

       134 “Накопичена амортизація довгострокових біологічних активів”[2].

 З метою розшифровки субрахунку 131 “Знос основних засобів”  необхідно використовувати :

       1311 “Знос основних засобів  (будинки та споруди)”;

       1312 “Знос основних засобів (машини та обладнання)”;

       1313  “Знос основних засобів (інструменти, прилади, інвентар)” і т.д.

Така деталізація субрахунку 131 “Знос основних засобів” є зручною при віднесенні амортизаційних відрахувань на відповідні субрахунки рахунка 10 ”Основні засоби”, а саме: 103 “Будинки та споруди”, 104 “Машини та обладнання”, 105 “Транспортні засоби”, 106 “Інструменти, прилади, інвентар”.

Рекомендації щодо вдосконалення обліку амортизації на підприємстві  сприятимуть ефективній організації, спрощенню й уніфікації облікового процесу, суттєвому скороченню трудовитрат та формуванню єдиної інформаційної бази для контролю й управління процесом нарахування та використання амортизації.

Для практичного їх застосування запропоновано вести нарахування амортизації у  спеціальній  таблиці з використанням MS Exel  відомості нарахування і використання сум накопиченої амортизації за рік з поквартальним нарахуванням.  Запропонована відомість допоможе керівництву та фінансовій службі підприємства відобразити дані й проаналізувати розміри нарахованої амортизації, контролювати напрями використання накопиченої амортизації, заповнювати розділ XIII Приміток до річної фінансової звітності “Використання амортизаційних нарахувань”, що містить повний аналіз використаної амортизації і забезпечує прозорість та своєчасність тлумачення фінансової звітності.

 

Література:

1.     Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755-VI (з наступними змінами і доповненнями) // Все про бухгалтерський облік - 03.01.2011.-№1-3.

2.      Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій,  затв. нак. Міністерства фінансів України  від 30.11.1999р. №291//Право. Податки. Консультації. Збірник систематичного законодавства.- 2011.- №1 с.21-76