*120085*

Трансформаційні процеси системи оподаткування України

 

Урусова З.П.

 

Запорізький національний університет

 

У наш час важливим питанням є забезпечити формування такої систе-

ми оподаткування в Україні, яка сприяла б розвитку економіки, формуванню

повноцінних суб'єктів ринкової економіки з одночасним поступовим вирішенням проблеми скорочення дефіциту бюджету і досягнення фінансової стабілізації з поступовим переходом до економічного зростання.  Потребує змін і сам механізм та цільове спрямування податків. Потрібно дослідити та виокремити як прогресивні напрями, так і певні дискусійні норми, які суперечать завданням та пріоритетам податкової політики в умовах посткризового відновлення економіки [1].

Досвід, набутий Україною за роки незалежності, переконливо свідчить, що ефективне правове регулювання податкової системи України є не тільки важливою передумовою суспільного розвитку, але й нагальною потребою економічного зростання. Необхідність і важливість чіткого правового регулювання податкової системи довели провідні науковці світу та підтверджено історичним розвитком більшості держав [2].

Для того, щоб змінити стан податкової системи, необхідні структурні зрушення у цій сфері.  Серед основних напрямів реформування податкової системи доцільно назвати: демократизацію податкової служби України, а саме зміну ідеології її функціонування на основі реформування податкової служби; підвищення фіскальної ефективності податків унаслідок розширення податкової бази, покращення адміністрування, зменшення масштабів ухилення від сплати податків; забезпечення більш рівномірного розподілу податкового тягаря між платниками податків; стимулювання розвитку бізнесу та підвищення ефективності виробництва;  посилення оподаткування екологічно шкідливих і небезпечних виробництв.

З 1 січня 2011 р. чинності набув Податковий кодекс, що ознаменувало початок нової ери оподаткування в Україні. Основними перевагами його запровадження є:

- поступове скорочення базової ставки оподаткування прибутку з 25 до 23 % у 2011 р., 21 % у 2012 р., 19 % у 2013 р. та 16 % починаючи з 2014 р. і надалі;

- зближення податкового та бухгалтерського обліку у частині визначення величини фінансового результату;

- застосування 0 % ставки податку на прибуток на період з 01.04.2011 р. до 01.01.2016 р. для новостворених підприємств;

- застосування ряду галузевих та специфічних пільг шляхом звільнення від оподаткування прибутку  підприємств легкої промисловості, електроенергетики, судно- та літакобудівної промисловості, прибутку, отриманого від надання готельних послуг, продажу біопалива тощо;

- скорочення ставки податку на додану вартість з теперішніх 20 до 17 % після 01.01.2014 р.;

- застосування системи автоматичного відшкодування податку на додану вартість [3] .

Незадовільною тенденцією вважаємо зменшення кількості платників податків, що свідчить про неналежний податковий клімат у країні, тінізацію економіки і одночасно посилює податкове навантаження на економічних суб’єктів.

Дедалі актуальнішою проблемою для держави стає виплата заробітної  плати в  "конвертах",  оскільки від  "тіньових"  розрахунків вона втрачає бюджет,  а через непоінформованість і низький рівень свідомості вельми дорогою ціною платять за це і самі наймані робітники. Громадяни, які погоджуються отримувати зарплату в  "конвертах",  не тільки сприяють розвитку тіньових схем, а й позбавляють себе соціальної захищеності. Адже пенсію вони матимуть тільки виходячи з офіційно нарахованої суми заробітної плати. Ухиляючись від оподаткування шляхом мінімізації реальних доходів, вони позбавляють себе не тільки достойної пенсії в майбутньому, а й лікарняних, декретних виплат, отримання банківських кредитів тощо. Маючи дуже сумнівний виграш сьогодні, неофіційні працівники однозначно програють в майбутньому.

Вдосконалення податкової системи України повинно відбуватися шляхом спрощення механізму оподаткування, підвищення ефективності системи адміністрування податків,  а також забезпечення всіх учасників податкових відносин повною інформацією про сплату податків.

В умовах сьогодення важливе місце повинно бути відведене податковій системі як державному регулятору покращення фінансової діяльності підприємств. Тому реалізація податкової реформи повинна відбуватись цілеспрямовано, системно, відкрито, виважено, поступово у часі.

Отже вважаємо основними напрямками податкової реформи в Україні повинні бути наступні:

-          побудова стабільної зрозумілої і цілісної податкової системи з метою визначення збалансованих підходів до фінансового перерозподілу в межах країни і обґрунтування норм оподаткування;

-          послаблення податкового тиску і подальше спрощення податкової системи шляхом скасування неефективних податків з адміністративної точки зору;

-          розширення податкової бази завдяки скасуванню непрозорих податкових пільг;

-          розширення кола платників податків і оподатковуваних доходів у відповідності з критерієм;

-          розв’язання ряду проблем  пов’язаних зі стягненням податків і контролем за дотриманням податкового законодавства;

-          зниження податкового тиску до теоретично допустимого рівня;

-          забезпечення стабільності податкового законодавства;

-          узгодженість усіх елементів в межах єдиного податково-правового простору.

 

Література:

1. Череп А.В. Податкова реформа – реальність та прогнози / А.В. Череп, В.В. Барабанова.  [Електронний ресурс]. –  Доступний з http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/znpnudps/ 2011_1/pdf/11cavraf.pdf.

2. Цимбал Т.Я. Правове регулювання податкової системи України :  автореф.  дис.  На здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.07 "Теорія управління, адміністративне право і процес, фінансове право, інформаційне право" / Т.Я. Цимбал. – Ірпінь, 2008. – 18 с.

3. Податковий кодекс України / укл. В. Кузнєцов. – Х. : Фактор, 2011. – 496 с.