*119937*

Экономические науки/ 9. Экономика промышленности

Колодійчук А.В., аспірант

Інститут регіональних досліджень НАН України, м. Львів, Україна

НОВІТНІ ОБЄКТНІ ОРАНІЗАЦІЙНІ СТРУКТУРИ У ПРОМИСЛОВОСТІ

 

Новітні організаційні структури у сфері промисловості набули значного поширення і успішно функціонують у промислово розвинутих країнах. Новітні організаційні структури у промисловості поділяються на об’єктні та інтегруючі.

Серед об’єктних новітніх організаційних структур у промисловості можна виділити венчурні, інжинірингові, інноваційні впроваджувальні підприємства, інноваційні бізнес-інкубатори (рис. 1).

Рис. 1. Види об’єктних новітніх організаційних структур у промисловості

Зміст діяльності венчурних підприємств полягає у фінансуванні високоризикових інноваційних проектів. Необхідними елементами для системи функціонування венчурних підприємств є наступні: інноваційна ідея, венчурний (високоризиковий) капітал, венчурний менеджмент, суспільна потреба в даній інновації. Необхідно також зауважити, що венчурні фірми можуть виступати як самостійними ринковими суб’єктами, так і підрозділами інших суб’єктів ринку (наприклад, транснаціональних корпорацій).

Необхідно звернути також увагу на особливості венчурного фінансування: високий ступінь ризику такого інвестування, відсутність гарантій і застав; поетапність венчурного фінансування: фінансування кожного наступного етапу передбачене лише у випадку успішної реалізації попереднього; участь венчурного інвестора у власності венчурного підприємства; досить значний період окупності венчурних інвестицій; активна участь венчурного інвестора в управлінні венчурним підприємством.

Забезпечення зв’язку наука-виробництво, тобто підготовка результатів проведених НДДКР до використання у сфері виробництва покладене на інжинірингові підприємства. Інжинірингові фірми виконують наступні функції: 1) об’єктноорієнтовану – їхня діяльність орієнтована на створення, оформлення об’єктів промислової власності; 2) проектну – здійснюють проектування машин, обладнання; 3) організаційну – проводять організацію виробничих процесів; 4) прогностичну – здійснюють технічне прогнозування інноваційної ідеї; 5) консультаційну – надають консалтингові послуги в процесі впровадження об’єктів промислової власності.

Інжинірингові підприємства можна поділити на інженерно-консультаційні, інженерно-дослідницькі, інженерно-будівельні.

Інженерно-консультаційні фірми надають інжинірингові послуги у формі консультування з технічних питань без подальших поставок ними обладнання. Значно поширеною є мережа інженерно-консультаційних підприємств у країнах Західної Європи (ФРН, Франція), а їх діяльність у великій мірі є експортоорієнтованою [1]. Інженерно-дослідницькі підприємства покликані здійснювати розроблення технологій промислового виробництва інноваційної продукції, проектування і налагодження технологічних процесів для його забезпечення. Надання інжинірингових послуг зі створення промислових об’єктів “під ключ” здійснюють інженерно-будівельні фірми, до переліку цих послуг входять: проектування промислового об’єкта, поставку обладнання, пусконалагоджувальні роботи, і введення об’єкта в експлуатацію. Успішний досвід функціонування великих інноваційно-будівельних підприємств демонструють США, Японія, країни ЄС.

Впровадження нереалізованих, але перспективних інноваційних технологій у сферу промислового виробництва здійснюють інноваційні впроваджувальні підприємства.

Інноваційні бізнес-інкубатори – організації, що здійснюють підтримку новоутворюваних малих та середніх підприємств з перспективними інноваційними ідеями. Така підтримка включає: надання приміщень, обладнання на умовах оренди (суборенди) на визначений період часу, консультування, доступ до баз даних, маркетингова підтримка тощо. Слід зазначити, що інноваційні бізнес-інкубатори можуть бути як самостійними організаціями, так і ядром технопарків.

Таким чином, серед об’єктних новітніх організаційних структур у промисловості розрізняють венчурні, інжинірингові, інноваційні впроваджувальні підприємства та інноваційні бізнес-інкубатори. Венчурні підприємства забезпечують проходження високоризикової інноваційної ідеї від зародження до її комерціалізації, але не комерціалізують її. Інжинірингові фірми забезпечують доведення результатів НДДКР до вимог їх комерційного використання. Інноваційні впроваджувальні підприємства надають можливість раніше відсіяним інноваційним технологіям бути комерціалізованими на ринку. Інноваційні бізнес-інкубатори надають всебічну підтримку молодим інноваційно активним підприємствам.

 

Література:

1.   Козак Ю.Г. Міжнародна економіка: навч. посібник / Ю.Г. Козак, Д.Г. Лук'яненко, Ю.В. Макогон. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 672 с.

2.   Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку реєстрації організацій, діяльність яких спрямована на задоволення потреб суб'єктів малого та середнього підприємництва” від 21.05.2009 р.: [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/510-2009-п.