*119936*

Івашута В.А.

Національний університет харчових технологій

ДОСЛІДЖЕННЯ СПЕЦИФІЧНОЇ АКТИВНОСТІ ДЕЗІНФІКУЮЧИХ ЗАСОБІВ НА ОСНОВІ НАНОСРІБЛА

Дезінфекційні засоби відіграють важливу роль у різних галузях людської діяльності. На сьогодні поширеним є використання нанотехнологій, що надає дезінфікуючим засобам більшу ефективність. Як відомо, сполуки срібла володіють хорошими антимікробними властивостями – за даними різних авторів іони срібла знищують від 650 до 700 різновидів патогенних мікроорганізмів, вірусів та грибів, що перевершує можливості навіть найактивніших антибіотиків. Дезінфікуючі препарати мають ряд значних переваг, головними з яких є їх використання у малих концентраціях, безпечність для людини та висока антимікробна активність, що відрізняє їх від інших хімічних дезінфектантів. Нині запропоновано три основних механізми взаємодії срібла та бактеріальної клітини: взаємодія з оболонкою і мембраною, втручання в перенесення електронів, зв’язування з ДНК. Іони срібла, зв’язані з компонентами поверхні клітини, перешкоджають нормальному диханню бактерій та синтезу АТФ. Формування комплексу з сульфгідрильними групами інактивує ферменти і змінює процеси дихання у мембрані. Зв’язування з ДНК блокує транскрипцію.

При розробці нових дезінфекційних засобів першим критерієм спеціалізованої оцінки (експертизи) препаратів є визначення специфічної активності, тобто здатності засобу спричиняти специфічний знезаражувальний ефект проти мікроорганізмів різних таксономічних груп. Визначення специфічної активності сучасних дезінфекційних засобів є досить актуальним так як дає можливість встановити їх ефективність та необхідну тривалість знезараження.

На базі Державної установи «Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва» було проведено дослідження специфічної активності препаратів «Деарген-200» (концентрація наносрібла 200 мг/л), виробник ООО ПКФ «ВЕЛЕС» (Росія) та «Аргенвіт» (1000 мг/л), ТОВ «ГАЛВОКС» (Львів). Для нейтралізації залишкової дії ДЗ використовували: 0,1% р-н натрію сульфіду (для препаратів з наночастинками срібла); 2% р-н тіосульфату натрію (для засобу з хлором). Робочі розчини дезінфектантів готували з використанням стерильної дистильованої води. Тест-штамами слугували такі культури: Staphylococcus aureus АТСС 6583, Pseudomonas aeruginosa АТСС 9027, Escherichia coli АТСС 25922, Candida albicans АТСС 885653, Bacillus subtilis (спори) АТСС 6633, Bacillus cereus (спори) АТСС 8035, Фаг MS2 (E. Coli Hfr) з колекції музейних культур Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва. Мікроорганізми вирощували на таких поживних середовищах: середовище Сабуро агар для грибів, м’ясо-пептонний агар (МПА) та триптон – соєвий бульйон (ТСБ або бульйон А) для культивування бактерій.

Для визначення специфічної активності використовували наступні методи досліджень: суспензійний метод, кількісний тест на поверхнях.

За «Инструкцией по определению бактерицидных свойств новых дезинфицирующих средств № 739-68» та МВ «Методы испытаний дезинфекционных средств для оценки их  безопасности и эффективности», ефективним вважають засіб, який забезпечує 100% загибель мікроорганізмів у суспензійному методі та 99,99% загибель у тестах на поверхнях

При дослідженні специфічної активності дезінфекційного засобу «Деарген-200» визначали бактерицидну, фунгіцидну (дріжджецидну), спороцидну та віруліцидну активність препарату. Використовували робочі розчини з концентрацією 0,01, 0,1, 1,0 %.

Проведені експериментальні дослідження показали, що ДЗ «Деарген-200» володіє 100% бактерицидною та фунгіцидною активністю при концентрації 0,01 та 0,1 % за експозиції 2 та 4 години із використанням суспензійного методу. При цьому, робочі розчини ДЗ не виявилися ефективними щодо спор Bacillus cereus за експозиції 2 та 4  год. Тобто, 100% спороцидної дії ДЗ «Деарген-200» не виявлено. Експериментальні дані свідчать, що робочі розчини 0,01, 0,1, 1,0 % ДЗ «Деарген-200» володіють 100% віруліцидною дією. При визначенні специфічної активності методом змивів з поверхонь показано, що засіб володіє 100% дезінфікуючою активністю щодо бактерій та дріжджів при застосуванні його у концентрації  0,1 % робочого розчину протягом 2 та 4  год експозиції.

В процесі дослідження дезінфекційного засобу «Аргенвіт» було встановлено, що препарат володіє бактерицидною та фунгіцидною активністю при використанні розчинів у концентрації 1% та експозиції 3, 6 год у суспензійному методі. Визначено найбільшу активність засобу чинити знезаражуючий ефект (ефективність 99,99%) проти спор у концентрації 10% при експозиції 24 год. Встановлена 100% бактерицидна та фунгіцидна активність засобу при застосуванні кількісного тесту на поверхнях.

В ході дослідження також проводили порівняльний аналіз препаратів на основі наночастинок срібла. Засоби «Деарген-200» та «Аргенвіт» застосовувалися у різних концентраціях, тому порівняти їх ефективність не вдалося. Проте було виявлено, що засоби характеризуються майже однаковими показниками антимікробної активності, тоді як концентрація діючої речовини в цих препаратах значно відрізняється. Концентрація наносрібла у препараті «Деарген-200» є значно меншою ніж у ДЗ «Аргенвіт» (найменша концентрація робочих розчинів ДЗ «Деарген-200» складає 0,02 мг/л; «Аргенвіт» - 10 мг/л). З літературних даних відомо, що така невелика концентрація препарату «Деарген-200» не може забезпечувати високу ефективність стосовно спор мікроорганізмів за такий короткий час експозиції (ефективність засобу на 2 год контакту складає 93%), тому можна припустити, що даний засіб містить у своєму складі додаткові речовини, які проявляють дезінфікуючі властивості.

Отже, препарати «Аргенвіт» та «Деарген-200» володіють високою бактерицидною та фунгіцидною активністю. Спороцидна активність засобу «Деарген-200» проявляється після 2 год контакту, тоді як ефективність препарату «Аргенвіт» досягає показника 99,99% після 24 год контакту. Засіб «Деарген-200» володіє 100% віруліцидною активністю. Такі результати дають змогу в подальшому оптимізувати режими дезінфекції для даних нанопрепаратів.