*119974*

Педагогические науки” / 2. Проблемы подготовки специалистов

 

Куртась С.А.

 

Глухівський національний педагогічний університет ім. О. Довженка

 

Оцінювальна компетентність майбутнього викладача вищої школи

 

В умовах реформування та орієнтації на входження до європейського освітнього простору основною метою національної вищої професійної освіти визначена магістерська підготовка фахівців із високим рівнем професійної компетентності, конкурентоздатності та мобільності на сучасному ринку праці.

Майбутні викладачі вищих навчальних закладів – у процесі магістерської підготовки - повинні не тільки набути вмінь на практиці розв’язувати професійні завдання, а й оволодіти сучасними технологіями і методиками оцінювання навчальних досягнень студентів, вивчити досягнення вітчизняного та зарубіжного досвіду.

Аналіз наукових праць вітчизняних та зарубіжних дослідників компетентністного підходу дозволив виявити різні підходи до розуміння сутності терміну «професійна компетентність викладача» та схилив нас до енциклопедичного формулювання його як «інтегративної характеристики ділових і особистісних якостей фахівця, що відображає рівень знань, умінь, досвіду, достатніх для досягнення мети з певного виду професійної діяльності, а також моральну позицію фахівця».

Характеризуючи професійну компетентність викладача вищого навчального закладу, цілком логічним є виокремлення її структурних складових, до яких можемо віднести наступні види: педагогічна, психологічна, комунікативна, методична, інформаційна, дослідницька, прогностична, полікультурна, моральна, оцінювальна.

Оцінювальна компетентність викладача є одним із основних компонентів його професійності. Незважаючи на існуючий інтерес науковців до проблеми становлення та формування оцінювальної компетентності майбутнього викладача вищого навчального закладу, вона залишається недостатньо вивченою в теорії та практиці.

Аналіз актуальних досліджень стану наукової розробки проблеми формування оцінювальної компетентності у майбутнього викладача показав, що її розв’язання є предметом досліджень таких вітчизняних і зарубіжних дослідників, як Ж. Ахмадієва, Б. Аксенов, В. Фоміна, В. Веблер, М. Калугіна, А. Криворучко, А. Ситнікова та інших.

Аналіз наукових праць ряду вітчизняних дослідників дозволяє нам зазначати, що оцінювальна компетентність викладача – це, :

ü     по-перше, здійснення оцінювання навчальних досягнень студентів на високому науково-професійному рівні;

ü     по-друге, стан, який характеризується наявністю набутої особистістю сукупності знань, умінь, навичок та особистого досвіду, яка дозволяє йому бути ефективним у реалізації процесу оцінювання навчальних досягнень студентів; здатністю використовувати раціональні способи оцінювання та правильно і об’єктивно оцінювати знання; вмінням здійснювати контроль та оцінювання із врахуванням індивідуальних особливостей та можливостей студентів.

Суть поняття «оцінювальна компетентність майбутнього викладача» включає внутрішню потребу особистості у оцінювальній діяльності в процесі магістерської підготовки, визначення її вагомого місця в своїй професійній діяльності, а також уміння майбутнього викладача вищого навчального закладу:

ü    здійснювати відбір інформації для оцінювання;

ü    обирати оціночні показники та виявляти критерії оцінювання;

ü    визначати шкали оцінювання та забезпечувати організацію і управління процедури оцінювання;

ü    використовувати інформаційні технології оцінювання;

ü    систематизовувати та використовувати результати оцінювання;

ü    визначати ефективність оцінювання в процесі навчально-професійної діяльності.

Володіння майбутнім викладачем вищого навчального закладу переліченими вміннями є підставою для набуття ним певного рівня оцінювальної компетентності, що дозволить йому застосовувати знання й уміння з оцінювання навчальних досягнень студентів, здійснювати власну професійну діяльність на високому рівні, бути конкурентоздатним у сучасному освітньому просторі.

Враховуючи складний, інтегративний характер поняття «компетентність фахівця», розглянемо структуру оцінювальної компетентності майбутнього викладача вищого навчального закладу, виділивши її компоненти:

 

Компоненти оцінювальної компетентності майбутнього викладача вищого навчального закладу

 

№ з/п

Компоненти оцінювальної компетентності

Показники компонента

1

Мотиваційно-ціннісний

Усвідомлення майбутнім викладачем значення оцінювального компоненту в своїй професійній діяльності; наявність інтересу до оцінювальної діяльності; прийняття позиції оцінювача як особистісно-значущої.

2

Когнітивний

Повнота, глибина, системність, усвідомленість знань про логіку, структуру, методи, функції оцінювання.

3

Діяльнісний

Міцність, усвідомленість майбутнім викладачем  значимості оцінювальних умінь в оцінювальній діяльності.

4

Рефлексивний

Уміння свідомо контролювати результати своєї діяльності й рівень власного розвитку, особистісних досягнень; сформованість таких якостей і властивостей, як креативність, ініціативність, націленість на співробітництво, співтворчість, схильність до самоаналізу; є каталізатором самопізнання, професійного росту, удосконалювання майстерності, творчої діяльності й формування індивідуального стилю роботи.

Формування оцінювальної компетентності майбутнього викладача вищого навчального закладу за визначеними компонентами полягає в постійному збагаченні оцінювальних знань та набутті високого рівню професіоналізму у сфері оцінювальної діяльності, відповідно до розробленої нами моделі, у процесі магістерської підготовки.

 

ЛІТЕРАТУРА:

 

1.     Ахмадиева Ж.К. Развитие оценочных компетенций будущих учителей в условиях информатизации образования [Текст] / Ж.К. Ахмадиева // Поиск. Сер. Гуманитарных наук. – 2005. – № 4. – С. 249-254.

2.     Аксенов Б.Г., Фомина В.В. Компетентностный поход и модульная организация ученого процесса в вузе // Аккредитация в сфере высшего профессионального образования России: состояние и перспективы / http://expert-nica.ru

3.     Калугина М.Г. Оценочная компетентность педагога физической культуры / [Електронний ресурс]. – Режим доступу до журн.: http://www.kgafk.ru

4.     Криворучко А. Використання сучасних форм і методів оцінювання навчальних досягнень школярів у підготовці майбутніх учителів хімії до оцінювальної діяльності // Гуманізація навчально-виховного процесу: збірник наукових праць / [За заг. ред. проф. В.І. Сипченка]. – Вип. LVII. - Слов'янськ: СДПУ, 2011. – С. 44 – 53.

5.     Лунячек В.Е. Державне управління освітою: підруч. для вищих навч. закладів / В.Е. Лунячек. – Х.:Гімназія, 2010. – С. 161.

6.     Сытникова А.В. Сущность оценочной компетенции в контексте компетентностного похода // Челябинская государственная агроинжинерная академія / [Електронний ресурс]. – Режим доступу до журн.: http://genproedu.com/paper/2009-01/full_067-070.pdf

7.     Webler W.-D. Institutionalisierungmoglichkeiten der Hochschuldidaktik / Das Hochschulwesen. – 2000. – № 2. - S. 44-50.