«Економічні науки»   

    6. Маркетинг і менеджмент    

Боліла С.Ю., Федорова Т.В., Мілюський В.І.

Херсонський державний аграрний університет

ПІДВИЩЕННЯ  КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ

 СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ  НА ОСНОВІ ІННОВАЦІЙНИХ ФАКТОРІВ

 

Конкурентоспроможність сільського господарства та й економіки України в цілому визначається не тільки обсягами виробництва та експорту, а перш за все існуванням інноваційної складової у виробництві (експорті). Від того, наскільки вагомою буде інноваційна складова економічного розвитку країни, залежить її стабільність та рівень розвитку національної економіки сьогодні та в майбутньому.

За мету дослідження було поставлено обґрунтувати специфічні особливості формування та розвитку інноваційних процесів в агропромисловому виробництві та їх вплив на конкурентоспроможність галузі.

Інноваційна модель розвитку сільського господарства - це новий вимір економічних і соціальних відносин у галузі, який базується на пріоритетному розвитку знань і технологій їх використання. Інноваційна активність є найбільш гнучким індикатором конкурентоспроможності [1]. Дійсно, існує закономірна циклічна динаміка тісного взаємозв'язку інноваційності та конкурентоспроможності. Якщо інноваційна активність товаровиробника в умовах розвитку НТП знижується, він втрачає позиції на ринку, виробничий апарат його швидко старіє, розгортається інвестиційно-технологічна та економічна кризи. З активізацією інноваційної діяльності відбувається техніко-технологічне оновлення виробництва, підвищується економічна ефективність та конкурентоспроможність [2,3].

За допомогою інновацій можна досягти нового, якісного рівня виробництва, проте сільське господарство залишається найбільш консервативним до нововведень порівняно з іншими галузями. Основною метою інновацій в аграрній сфері є забезпечення економічності та екологічності сільськогосподарського виробництва. За нинішніх умов для України особливо важливим є активізація інноваційних процесів, які здатні забезпечити потрібний розвиток аграрної економіки. Через низьку платоспроможність  населення   на  внутрішньому  ринку  саме   експорт сільськогосподарської продукції може стати надійним джерелом для інноваційних процесів в АПК та підвищення конкурентоспроможності агропродовольчої продукції. Більш конкурентоспроможна продукція на зовнішньому ринку дозволить отримати стабільний прибуток, сприятиме нагромадженню капіталу для розширення виробництва.

Розвиток інноваційної діяльності в сільському господарстві України - важливий напрям по нарощуванню конкурентних переваг, оскільки аграрна галузь економічно розвинутих країн поступово перетворюється в наукомістку галузь виробництва, що робить в перспективі конкуренцію з ними вітчизняного сільськогосподарського виробництва без подальших змін практично неможливою. Слід визнати, що Україна порівняно з розвинутими країнами програє по головних показниках ефективності виробництва: продуктивності праці, техніко-технологічній забезпеченості, енергомісткості, врожайності сільськогосподарських культур, продуктивності худоби. Тому існує лише один основний чинник, який може забезпечити успіх у конкурентній боротьбі - це новітні й ресурсозберігаючі технології [4]. 

Ріст конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції в США і країнах Західної Європи забезпечується за рахунок реалізації досягнень науково-технічного прогресу. З  врахуванням тенденцій , що відбуваються на світовому ринку, у зв'язку з ситуацією, що склалася в Україні, можливі три підходи до вирішення проблем вітчизняного сільського господарства: 1) примітивізація виробництва, яка стихійно реалізується шляхом масового ввезення в країну закордонної високотехнологічної продукції; 2) використання сучасних технологій розвинутих країн, в результаті чого відбувається спільний із закордонними компаніями вихід на світовий ринок; 3) спрямування виключно на ринок власних високих технологій та відповідної продукції, на визначення пріоритетних напрямів науково-технічних досліджень, концентрації на них ресурсів і підвищення мотивації колективів учених, робітників та інноваційних структур.

Найбільш ефективним з точки зору надійної перспективи розвитку аграрної економіки, є третій підхід з одночасним використанням окремих елементів двох вищезазначених.

Таким чином для підвищення конкурентоспроможності сільського господарства слід створити національну інноваційну модель розвитку галузі на основі комплексного поєднання науки, наукового обслуговування та інноваційної інфраструктури. Управління інноваційною діяльністю в АПК повинно охоплювати блок управління (управління агропромисловим виробництвом, науково-технічним прогресом та інноваційним процесом), аграрну науку, інформаційно-консультаційну діяльність та освоєння інновацій на сільськогосподарських підприємствах.

 

Література:

1.  Измайлова С.А. Инновационная деятельность как эффективный инструмент повышения конкурентоспособности молочнопродуктового подкомплекса / С.А. Измайлова // Вопросы экономических наук. - 2006. - № 3. - С. 167-170.

2.  Музика П.М. Активізація інноваційної діяльності в аграрному секторі економіки України /П.М. Музика // Економіка АПК. - 2005. - № 8. - С. 42-45.

3.  Портер М. Конкуренция . - М. : ИД "Вильямс", 2001. - 495 с.

4. Супіханов Б.К. Про підвищення конкурентоздатності аграрного виробництва в сучасних умовах  // Економіка АПК. - 2008. - № 5. - С. 3-8.