Рощин Д. О.

Донецький національний університет економіки і  торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановского

 

Специфіка інтернаціоналізації бізнесу європейськими торговельно-промисловими палатами

 

За останні кілька років багато українських великих підприємств зіштовхнулись з новими для себе проблемами, пов'язаними з істотними зрушеннями в економічній ситуації в країні й за кордоном. Посилилась актуальність росту компаній і, насамперед, питання виходу й розширення присутності на міжнародних ринках. У цьому зв'язку особливу актуальність набувають перспективи інтернаціоналізації господарської діяльності, а одним з основних факторів успіху підприємств стає вибір найбільш ефективної міжнародної стратегії.

Окремі аспекти інтернаціоналізації господарської діяльності підприємств і економіки України в цілому відображались в роботах таких вітчизняних вчених, як Чижиков Г.Д., Макогон Ю. В., Яновський В. П., Подолева О. Є. Їхні дослідження стосуються конкретних видів міжнародної підприємницької діяльності, умов їхнього функціонування й регулювання, аналізу й систематизації різних теорій, концепцій і гіпотез із питань інтернаціоналізації, а також особливості функціонування ТПП. Дані дослідження сприяють цілям теоретичного осмислення міжнародної діяльності підприємств. Разом з тим, усе ще залишається велика кількість невирішених питань в аспекті міжнародного розвитку вітчизняних компаній в умовах наростаючих процесів глобалізації світової економіки.

На сьогоднішній день Європалата сприяє розвитку промисловості й торгівлі шляхом інформування й проведення колоквіумів, конгресів і семінарів, у яких беруть участь експерти, керівництво й політики європейських країн для обговорення основних питань, що стосуються економічного розвитку ЄС і європейського континенту в цілому. Європалата випускає щорічний економічний огляд, щомісячний бюлетень на англійській, французькій і німецькій мовах, а також огляди й директивні вказівки по загальних торговельних питаннях і по діяльності торговельних палат.

Основними пріоритетами Європалати, узгодженими в «Маніфесті», є:

1.Створення, розвиток і перехід підприємств (від власника до власника);

2.Утворення, навчання й тренінги різних представників бізнес - співтовариства;

3.Інтернаціоналізація європейського бізнесу;

4.Інновації. [3]

При цьому, якщо п.п. 1, 2, 4 стосуються й орієнтовані насамперед на членів Євросоюзу, то питання інтернаціоналізації стосуються не тільки весь європейського континенту, а й інші регіонів всього світу. Все це тому, що Європейський Союз має практично найвідкритішу економіку у світі, при цьому населення ЄС складає приблизно 7% світового населення, але охоплює більш ніж 20% глобальної торгівлі й одержує майже половину світових прямих іноземних інвестицій.

З огляду на велику кількість компаній, які звертаються до ТПП, над питаннями інтернаціоналізації працюють 7500 експертів та радників. З них 3500 чоловік перебувають у делегаціях або офісах зовнішньої торгівлі за кордоном, майже 3500 на регіональному й місцевому рівні, більш ніж 450 представників у національному штабі.

Утримуючи великий штат спеціалістів багато уваги приділяється питанню формування й використання бюджету. Варто звернути увагу, що більшість європейських палат витрачає до 20% своїх фондів на послуги інтернаціоналізації. 35 % палат асигнує між 21 % і 40 % свого бюджету, і від 1% до 10% палат вкладає 41% - 60% своїх фінансових ресурсів для розвитку інтернаціоналізації бізнесу.

За станом на 2008 р., прибуткова частина бюджету Європалати зі членських внесків становить 1,9 млн. євро й прибутки від реалізації проектів - 1,2 млн. євро.

Аналіз діяльності європейських ТПП показує, що майже 80% стратегій інтернаціоналізації, створених палатами у Європі, виконується за стратегічним планом дії їхньої міжнародної діяльності; близько 50% - працює на основі національного або регіонального плану дії; і приблизно 45% палат формують стратегію по діяльності на світових географічних регіонах.

Таким чином, діяльність європейських ТПП у галузі інтернаціоналізації бізнесу, можна зробити висновок, що в цілому - комбінація торговельної політики й інтелектуальних програм проведених європейськими ТПП, дає компаніям ЄС дуже високі можливості, і робить їх успішними на глобальних ринках. Компанії одержують глибокий та ретельний аналіз умов господарювання й специфічних особливостей іноземних ринків. Зіставлення даних із внутрішніми можливостями самих підприємств дозволяють менеджерам компаній визначити найбільш вдалі з погляду специфіки ринку й самої компанії інституційні форми проникнення за кордон. Удосконалення процесу вибору форм інтернаціоналізації бізнесу на закордонних ринках за такими принципами сприяє більш повної й реалізації внутрішніх можливостей європейських підприємств, підвищенню ефективності здійснюваної ними зовнішньоекономічної діяльності, а також розширення географічної структури їх закордонних товаропровідних мереж.

Література:

1.     Activities_carried_out_by_European_Chambers_of_Commerce.

2.     CCISystem_UPDATE.August2007-2008-00471-01-EN.

3.     Manifesto_-__Creation_Development-2008-00087-01-EN.

4.     Manifesto_Education_Vocational_training__apprenticeships-2008-00088-01-N.