Экономические науки / 2. Внешнеэкономическая деятельность

Кравченко С.А.

Сумський національний аграрний університет

Оцінка зовнішньоекономічної діяльності адаптованих до умов ринку підприємств Сумської області

 

Для зовнішньої торгівлі регіону є характерною тенденція до спаду експортних постачань, що пов’язано з введення Росією у січні 2006 р. тимчасової заборони на імпорт з України молочної та м’ясної продукції. Несприятливими виявились тенденції в експорті продукції машинобудування, що пов’язано з труднощами у проведенні міжнародних тендерних торгів та зростанням цін на енергоносії. Щодо зовнішньої торгівлі товарами, з 1994 р. скорочення експорту спостерігалось у період до 2007 р. тільки один раз – у 1998 р.

Динаміка основних показників механізму функціонування зовнішньоекономічної діяльності адаптованих до умов ринку промислових підприємств Сумської області представлена в графічної формі (рис. 1–3). Обсяги  експорту  товарів  і  послуг  в  2006  році знизились на 45,4 млн. дол. 

Рис. 1. Динаміка експорту і імпорту товарів Сумської області (млн. дол.)

 

порівнянні з 2005 р.) і становили 563,1 млн. дол. Обсяги імпорту зросли на 7,9 % і склали 386,3 млн. дол. Позитивне сальдо зовнішньоторговельного обороту області скоротилось майже на 30%. Коефіцієнт покриття імпорту експортом по товарах і послугах складає 1,5 проти 1,7 у 2005 р. (по Україні – 0,89). Обсяг експорту на душу населення у 2006 р. становив 421,4 дол. проти 468,1 дол. в 2005 р., що майже вдвічі менше ніж в середньому по Україні.

Рис. 2. Динаміка експортної квоти, імпортної квоти, зовнішньоторговельної

квоти в Сумської області (%)

Рис. 3. Динаміка експорту, імпорту і зовнішньоторговельного

обороту на душу населення в Сумської області (дол.)

 

Підсумовуючи стан зовнішньоекономічної діяльності області, слід зазначити факт зменшення кількості підприємств-експортерів та країн-партнерів, зниження частки досягнень підприємств Сумської області у загальнодержавних показниках. Збереглось позитивне сальдо у торгівлі товарами і від’ємне у торгівлі послугами. Скорочення експорту товарів відбулось в результаті зменшення поставок машинобудівної продукції до Білорусі та Ірану, хімічної – до Сінгапуру, молочної – до Російської Федерації. Збереглись високі показники у торгівлі з країнами СНД. Російська Федерація залишилась основним зовнішньоторговельним партнером області. Також збереглось від'ємне сальдо у зовнішній торгівлі з країнами ЄС, що свідчить про переважання сировинного та напівсировинного експорту продукції у ці країни. У зовнішній торгівлі послугами спостерігалось збільшення як обсягів експорту, так і імпорту. Експорт послуг збільшився, переважно за рахунок зростання послуг в обробній промисловості та будівництві до Російської Федерації і Туркменістану.

Досягнуто відповідних результатів у сфері міжрегіонального та прикордонного співробітництва. Підписано угоди про співробітництво з Тяльшяйським повітом Литви, Імеретинським краєм Грузії, Бєлгородською і Брянською областями Російської Федерації. 24 квітня 2007 р. в м. Курськ (Російська Федерація) підписана угода про створення єврорегіону „Ярославна”.

         Основним фактором, що стримує вихід підприємств Сумської області на світові товарні ринки є низька конкурентоспроможність продукції, відсутність сертифікації відповідно до країни-споживача товарів, висока конкуренція на західних ринках, відсутність відповідних кадрів та високі витрат підприємств, пов’язані з диверсифікацією експорту. Залишається слабкою робота з адаптації законодавчої бази у сфері зовнішньоекономічної діяльності України та Російської Федерації. Повільно проходить робота по створенню нормативно – правової бази по міжрегіональному та прикордонному співробітництву країн СНД, до того ж існуюча база не адаптована до законодавства ЄС та СОТ. Не задіяні у потрібному обсязі до цієї роботи регіони.

         Повільними залишаються темпи втілення пріоритетів Програми інтеграції України до Європейського Союзу, слабко задіяні до цієї роботи райони. На рівні регіонів не створені інституції, які займаються питаннями європейської інтеграції та підготовкою економіки України у зв’язку із вступом до СОТ. Відсутність на державному рівні механізму впровадження Державних програм з питань європейської та євроатлантичної інтеграції не дозволяє на належному рівні виконувати вимоги зазначених програм. На державному рівні не задіяний механізм підготовки та перепідготовки державних службовців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції. Недосконалою залишається митна статистика та статистична звітність.