Економічні науки/11.Логістика

Райнова Тетяна Анатоліївна

Одеський державний економічний університет, Україна

 

Транспортні аспекти логістики.

 Навряд чи є необхідність доводити, наскільки велика в умовах ринкових відносин роль транспорту в процесі ритмічної безперебійної роботи концернів, фірм, підприємств, організацій. Досить, напевно, сказати, що від ефективної роботи транспорту багато в чому залежить своєчасний випуск продукції, поставка її споживачам, величина транспортно - заготівельних витрат, рівень збутових запасів у постачальників, товарних запасів на фірмах і як підсумок прибуток фірм і концернів.

 Логістика - це мистецтво планування, контролю й керування, комбінування всіх видів діяльності підприємства і його підрозділів, пов'язаних з матеріальними ресурсами й відповідною інформацією. Тому логістика - це система, яка включає області, де вирішуються проблеми запасів, транспортування, складів і т.д.

 Ключова роль транспортування у логістиці пояснюється не тільки великою питомою вагою транспортних витрат у загальному складі логістичних витрат, але і тим, що без транспортування неможливе саме існування матеріального потоку.

 Для організації перевезення вантажів, необхідно розглянути такі транспортні аспекти логістики:

- вибір виду транспортування:

1        Унімодальне (одновидове) транспортування здійснюється одним видом транспорту, наприклад, автомобільним. Звичайно застосовується, коли задані початковий і кінцевий пункти транспортування логістичного ланцюга без проміжних операцій складування й вантажопереробки.

2        Змішане перевезення вантажів (змішане роздільне перевезення) здійснюється звичайно двома видами транспорту (залізнично-автомобільне, річково-автомобільне, морське-автомобільне і т.д.). При цьому вантаж доставляється першим видом транспорту в так званий пункт перевалки чи вантажний термінал без збереження або з короткостроковим збереженням з подальшим перевантаженням на інший вид транспорту.

     -   Комбіноване перевезення відрізняється від змішаного наявністю більш ніж двох видів транспорту. Використання комбінованих видів транспортування часто обумовлено структурою логістичних каналів постачання, коли, наприклад, відправлення великі партії провадиться із заводу-виробника на оптову базу залізничним транспортом (з метою максимального зниження витрат), а розвезення з оптової бази в пункти роздрібної торгівлі здійснюються автомобільним транспортом.

- вибір виду транспорту:

             Існують такі основні види транспорту: залізничний, морський, внутрішній водний (річковий), автомобільний, повітряний, трубопровідний. Вибираючи відповідний вид транспорту необхідно враховувати показники потужності та доступності в розумінні провізних можливостей, техніко-експлуатаційних показників і просторової доступності транспорту. Звісно, важливою умовою вибору є забезпечення схоронності вантажу під час перевезення, дотримання правил стандартів якості вантажу, міжнародних екологічний вимог.

Морський транспорт. Є самим великим перевізником у міжнародних перевезеннях. Його основні переваги - низькі вантажні тарифи й висока провізна спроможність.

До недоліків морського транспорту відносять його низьку швидкість, тверді вимоги до упакування й кріплення вантажів, малу частоту відправлень. Морський транспорт істотно залежить від погодних і навігаційних умов і вимагає створення складної портової інфраструктури.

Внутрішній водний транспорт. Тут низькі вантажні тарифи. При перевезеннях вантажів вагою більше 100 т на відстань більше 250 км цей вид транспорту - найдешевший.

До недоліків внутрішнього водного транспорту, крім малої швидкості доставки, відносять також низьку доступність у географічному плані. Це обумовлено обмеженнями, які накладає конфігурація водних шляхів, нерівномірність глибин і мінливі навігаційні умови.

Повітряний транспорт. Основні переваги - найвища швидкість, можливість досягнення віддалених районів, висока схоронність вантажів.

До недоліків відносять високі вантажні тарифи й залежність від метеоумов, що знижує надійність дотримання графіка доставки.

Трубопровідний транспорт. Забезпечує низьку собівартість при високій пропускній здатності. Ступінь схоронності вантажів на цьому виді транспорту висока.

Недоліком трубопровідного транспорту є вузька номенклатура підлягаючому транспортуванню вантажів (рідини, гази, емульсії).

         Особлива роль в логістичній системі належить автомобільному транспорту, який є найбільш гнучким та мобільним компонентом транспортного комплексу. Без автомобільного транспорту практично не можлива реалізація сучасних логістичних технологій (наприклад, „точно в строк” – JIT-сервіс, „від дверей до дверей” – DDT-сервіс) в системах постачання та збуту товаровиробників.

- Вибір основних і допоміжних логістичних посередників при транспортуванні.

              Основними критеріями попереднього відбору перевізників є витрати на перевезення вантажу, надійність часу доставки, схоронність вантажу під час перевезення. Процедура вибору потім доповнюється системою інших кількісних й якісних показників.

У західній практиці вибору перевізників часто використаються спеціально розроблені рангові системи показників.

Ранжирування критеріїв вибору перевізника

Найменування критерію (показника)

 

Ранг

 

Надійність часу доставки (транзиту)

 

1

 

Тарифи (витрати) транспортування «від дверей до дверей»

 

2

 

Загальний час транзиту «від дверей до дверей»

 

3

 

Готовність перевізника до переговорів про зміну тарифу

 

4

 

Фінансова стабільність перевізника

 

5

 

Наявність додаткового устаткування (по вантажопереробці)

 

6

 

Частота сервісу

 

7

 

Наявність додаткових послуг з комплектації й доставки вантажу

 

8

 

Втрати й розкрадання вантажу (схоронність вантажу)

 

9

 

Експедирування відправлень

 

10

 

Кваліфікація персоналу

 

11

 

Відстеження відправлень

 

12

 

Готовність перевізника до переговорів про зміну сервісу

 

13

 

Гнучкість схем маршрутизації перевезень

 

14

 

Сервіс на лінії

 

15

 

Процедура заявки (замовлення транспортування)

 

16

 

Якість організації продажів транспортних послуг

 

17

 

Спеціальне устаткування

 

18

 

Для остаточного вибору застосовуються, як правило, більш складні кількісні методи й моделі, засновані, наприклад, на теоретичному апараті дослідження операцій, методах функціонально-вартісного аналізу й т.п.

  До числа допоміжних логістичних партнерів по транспортуванню відносяться страхові, охоронні, інформаційні фірми й компанії, банки й інші фінансові установи, підприємства по вантажопереробці, упакуванню, вантажні термінали, а також спеціалізовані агенти й брокери. Системи критеріїв і показників, а також процедури вибору цих посередників надзвичайно різноманітні. Серед основних критеріїв вибору можна вказати тарифи, надійність, фінансову стабільність, комплексний характер сервісу й т.д.

   Таким чином, для вирішення логістичних питань, пов`язаних з транспортуванням товарів, необхідно розглянути кожний з вищенаведених аспектів, і в залежності від відстані, на яку необхідно перевезти вантаж, його якісних та кількісних характеристик, необхідного часу доставки, необхідної кількості допоміжних партнерів для транспортування, розробити такий план доставки вантажу, який би був максимально вигідний та ефективний для всіх учасників транспортного процесу.

 

 

 

Література:

1.              Гаджинский А.М. Основы логистики: Учебное пособие. - М.: Маркетинг, 2006,  стр.156-158.

2.              Легенький Г., Новикова А. “Проблеми розвитку транзитних перевезень та шляхи їх вирішення” // Економіка України №7, 2000

3.              Смехов А. А. Основы транспортной логистики. М.: Транспорт, 2005.; стр. 24.

4.              Соціально- економічний вісник ОДЕУ №15, стр.98.

5.              Логистика. Транспортная, производственная, информационная. ЮНИТА 1, М – 2003. стр. 143