Студентка Ходжава К. Я., к.е.н., доцент Кузенко Т. Б.

Харківський національний економічний університет, Україна

 

Вибір оптимальної моделі управління оборотним капіталом підприємств галузі оптової торгівлі автомобільними деталями за допомогою інформаційного продукту „ИМПЕРАТОР 3.1.

 

У сучасних умовах, коли підприємства перебувають на повному  самофінансуванні, вірне визначення потреби в оборотному капіталі набуває особливого значення.

Політика управління оборотним капіталом має забезпечити пошук компромісу між ризиком втрати ліквідності й ефективністю роботи. У  економічній літературі розрізняють чотири моделі управління оборотним капіталом, за допомогою інформаційного продукту „ИМПЕРАТОР 3.1.  є можливість вибрати найбільш відповідну модель управління оборотним капіталом для конкретного підприємства за допомогою процедура рейтингування альтернативних варіантів рішень по методу аналізу ієрархій. [5, с. 236].

Програми сімейства ІМПЕРАТОР представляють собою універсальні системи підготовки прийняття рішень. Схема застосування методу зовсім не залежить від сфери діяльності, в якій приймається рішення, тому метод є універсальним. Застосування методу дозволяє розбити велику задачу, на ряд малих самостійних завдань. Можливості програм дозволяють вирішувати завдання вибору рішень з безлічі допустимих, розподілу ресурсів, планування, прогнозування [5, с. 234] .

Розглянемо це на прикладі вибору оптимальної моделі управління оборотним капіталом підприємств галузі оптової торгівлі автомобільними деталями.

Як було зазначено, розрізняють чотири моделі управління оборотним капіталом: ідеальну, консервативну, агресивну та компромісну [3, с. 130], так як ідеальна модель на практиці майже не зустрічається та є найбільш ризикована з позиції ліквідності, тож було  розглянуто тільки три інші.

Спочатку було виділено осіб які приймають рішення, в першу чергу це директор підприємства, також треба зважати на думку та пропозиції інвесторів, клієнтів та кредиторів. Критерії якими вони будуть керуватися у кожного свої, це може бути й можливість максимізувати прибуток, інвестиційна привабливість, фінансова стійкість, розширення діяльності, запас ліквідності, рентабельність поточних активів та інш.

Отже, за допомогою інформаційного продукту „ИМПЕРАТОР 3.1.” була побудована  ієрархічна композиція  яка зазначена на рис. 1.

Рис. 1. Ієрархічна композиція вибору оптимальної моделі управління оборотним капіталом.

 

Стратегія управління оборотним капіталом – це управлінська діяльність, спрямована на досягнення стратегічної цілі підприємства через процес формування обсягів, структури оборотного капіталу, джерел його фінансування та вартості залучених коштів, ефективне використання. [2, с. 153]. У відповідності з стратегічними цілями застосовують ту чи іншу  модель управління оборотним капіталом.

У відповідності зі схемою рішення програми порівняні один з одним за відібраними критеріями (як кажуть, проведені попарні порівняння).

В Імператорі є засоби для проведення подібних якісних порівнянь і переведення їх результатів в чисельні значення пріоритетів вузлів. Ми порівняли кожен вузол кластера з іншими вузлами та вибрали класичний спосіб порівняння. Далі задали параметри шкали порівняння. У нас немає кількісних оцінок порівнянь, тому вибрали тип шкали "Якісна". Нехай ми прийшли до висновку, що за характеристикою запаса ліквідності Консервативна модель сильніше Агресивної моделі. Результати цих порівнянь заносимо в ієрархію так само порівнюємо і інші моделі між собою. Порівнявши моделі за критеріями, порівнюємо самі критерії за ступенем важливості для зацікавлених осіб. Ми це зробили таким чином: проставили пріоритети для кожної характеристики за 6-ти бальною шкалою (за ступенем важливості характеристики для кожного зацікавленої особи).

Далі ми визначили пріоритети врахування думок «зацікавлених осіб» за допомогою способу порівнянь по Стівенсу в якісній дискретної шкалою з трьома градаціями та розрахували пріоритети програми щодо Вибору кращої моделі управління оборотним капіталом [5, с. 257]. Діаграма з результатами розрахунків  наведена на рис. 2.

 

Рис. 2. Результат вибору моделі управління оборотним капіталом

Таким чином, ми визначили, що найбільш кращою є Компромісна модель, оскільки вона має найбільший пріоритет. Вона характеризується, що довгострокові зобов'язання покривають необоротні активи, постійну частину оборотних активів і частина непостійних оборотних активів, характеризується низьким рівнем втрати запасів ліквідності, але іноді може мати надлишок запасів і грошових коштів, характеризуються середнім періодом оборотності оборотних активів і середнім рівнем рентабельності поточних активів. Тому для удосконалення процесу управління  оборотним капіталом  підприємств галузі оптової торгівлі автомобільними деталями треба намагатися скоротити короткострокову заборгованість на користь власному капіталу або довгостроковій заборгованості та щоб короткострокову заборгованість покривала лише частку варіативної частини оборотного капіталу.

 

Література:

1. Арутюнов Ю.А. Финансовый менеджмент / Ю.А Арутюнов .– М.: КНОРУС, 2007. – 312 с.

2. Бригхем Є.Ф.  Основи фінансового менеджменту / Є.Ф. Бригхем. – К.: Молодь, 1997. – 1000 с.

3.  Ван Хорн Дж. К. Основи финансового менеджмента / Дж. К. Ван Хорн , Дж. М. (мл.)  Вахович. – М.: Вильямс, 2006. – 1232 с.

4.  Гаврилова  Т.А. Базы знаний интеллектуальных систем / Т. А. Гаврилова,  В. Ф. Хорошевский. — СПб. : Питер, 2001. – 384 с.