Экономические науки/10. Экономика предприятия

К.п.н. Лобачева І.Ф., Фірсова Л.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Стратегічний аналіз капіталу – передумова ефективного та стабільного функціонування підприємства

Діяльність підприємства будь-якої форми власності, організаційно-правового статусу і галузевої спрямованості безпосередньо залежить від капіталу підприємства та його структури. Досягнення стратегічних цілей підприємства також значно залежить від ефективності управління його капіталом та його структурою, тобто визначення загальної потреби в них, формування оптимальної структури, умов їх залучення. У сучасних умовах зростає роль стратегічного аналізу капіталу підприємства, метою якого є ефективне та стабільне функціонування підприємства. Особливої уваги заслуговує ефективність управління капіталом підприємства, в процесі функціонування якого здійснюється процес його кругообігу (залучення, розміщення та використання).

Теоретичним аспектам стратегічного аналізу капіталу присвячені роботи Л.М. Алексеєнка, Д.М. Любінецького, С.С. Гриневича, Т.А. Городньої та інших.

Нашою метою є дослідження методів стратегічного аналізу в управлінні капіталом підприємства та його структурою.

Капітал підприємства у сучасних дослідженнях загалом розглядається як накопичений шляхом збереження запас економічних благ у формі грошових коштів та реальних капітальних товарів, що залучається його власниками в економічний процес як інвестиційний ресурс і фактор виробництва з метою отримання доходу, функціонування яких в економічній системі ґрунтується на ринкових принципах і пов'язане з фактором часу, ризику і ліквідності [1, с.115].

Управління капіталом – це система принципів і методів розробки і реалізації управлінських рішень, пов’язаних з оптимальним його формуванням з різноманітних джерел, а також забезпеченням ефективного його використання у різних видах господарської діяльності підприємства.

Простіше кажучи, управління капіталом – це вплив суб’єкта ринку (тобто підприємства) на об’єкт управління (тобто капітал) з метою ефективного та оптимального використання цього об’єкта для ведення господарської діяльності суб’єкта [1, с. 116].

Капітал завжди є необхідним атрибутом діяльності – від моменту створення підприємства до його ліквідації або реорганізації. Ефективність діяльності значною мірою залежить від рівня розвитку та вдосконалення системи управління капіталом. Управління капіталом суб'єктів господарювання тісно пов'язане із прийняттям управлінських рішень, оскільки його величина та динаміка є важливими критеріями для встановлення їх оптимальності.

Управління капіталом передбачає вплив на його обсяг і структуру, а також джерела формування з метою підвищення ефективності його використання. Налагоджений механізм управління капіталом передбачає: чітку постановку цілей і завдань управління капіталом, а також контроль за їх дотриманням у плановому періоді; удосконалення методики визначення й аналізу ефективності використання усіх видів капіталу; розроблення напрямків оптимізації процесу управління капіталом [2, с.253].

Стратегія управління капіталом підприємства та його структурою вирішує різні  завдання. До них можні віднести: формування достатнього обсягу капіталу, що забезпечить необхідні темпи економічного розвитку підприємства, та забезпечення умов досягнення максимальної доходності капіталу за запланованого рівня фінансового ризику. Стратегія також спрямована на оптимізацію розподілу сформованого капіталу за видами діяльності та напрямами використання, на забезпечення постійної фінансової рівноваги підприємства у процесі його розвитку, на забезпечення належного рівня фінансового контролю над підприємством з боку його засновників, забезпечення своєчасного реінвестування капіталу та фінансової гнучкості підприємства.

Структура капіталу пов’язана з особливостями кожної з його складових частин, тобто власного і позичкового. З однієї сторони підприємство, яке використовує тільки власний капітал, має найвищу фінансову стійкість. З іншої сторони, підприємство, що використовує позичковий капітал, має вищий фінансовий потенціал для свого економічного розвитку (за рахунок формування додаткового обсягу активів) і можливості приросту рентабельності власного капіталу.

Важливою складовою частиною механізму ефективного управління капіталом підприємства та його структурою є система його аналізу. Аналіз управління капіталом підприємства являє собою процес дослідження основних результативних показників ефективності його функціонування на підприємстві з метою виявлення резервів подальшого підвищення цієї ефективності. Для цього здійснюється аналіз фінансових коефіцієнтів, який базується на розрахунку співвідношення різних абсолютних показників фінансової діяльності підприємства між собою. В процесі використання цієї системи аналізу визначаються різноманітні відносні показники, які характеризують результативність використання капіталу підприємства в цілому та окремих його елементів. В системі дослідження ефективності використання капіталу найбільше розповсюдження отримали наступні групи аналітичних фінансових коефіцієнтів: коефіцієнти оцінки рентабельності капіталу, коефіцієнти оцінки капіталовіддачі, коефіцієнти оцінки оборотності капіталу, показники фінансової стійкості, показники типів фінансової стійкості підприємства, показники ліквідності та платоспроможності підприємства, коефіцієнт фінансового левериджу, показники середньозваженої вартості капіталу [3, с.298].

Дані показники не тільки характеризують результативність використання капіталу підприємства в цілому та окремих його елементів, а й допомагають  оцінити ефективність обраного підходу до управління структурою капіталу, та, можливо, передбачити наслідки переходу від однієї стратегії управління до іншої.

Отже, діяльність підприємства в умовах ринкової економіки будь-якої форми власності, організаційно-правового статусу і галузевої спрямованості безпосередньо залежить від капіталу підприємства та його структури.  Правильне управління капіталом підприємства та його структурою забезпечать ефективність використання капіталу підприємства та досягнення його стратегічних цілей.

Література:

 1. Ліпич Л.Г,  Гадзевич І.О.. Капітал в системі управління підприємством. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Vnulp/Menegment/2009_647/20.pdf

2. Городня Т.А., Стефанюк О.Р. Сучасна стратегія управління капіталом підприємства / Т.А. Городня // Науковий вісник НЛТУ. – 2008. – Вип..18.10. – С.250-253

3. Ткаченко А.М. Управління фінансовими ресурсами підприємства та оптимізація вартісної структури капіталу / Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – №5. – С.297-299