Экономические науки/ 1. Банки и банковская система

 

Фурман І.В., Тимощук С.І.

Вінницький національний аграрний університет

Вплив банківського капіталу на економіку країни

Банківські установи – це ті фінансові інститути, які найбільш чутливо реагують на усі зміни в економічному середовищі країни. Тому для підтримки стабільності у роботі та позиції на ринку банківських послуг необхідно сформувати достатній обсяг капіталу та забезпечити його рентабельність. Власний капітал є основою для забезпечення функціонування та ефективної діяльності банків. Він сприяє розширенню кількості послуг, що надаються банки та формує необхідну ресурсну базу.

Проблематика визначення власного капіталу банку, його нарощування та ролі в економіці висвітлені в працях таких вітчизняних вчених як М. Алексеєнко, А. Грищенко, О. Гудзь, Н. Ткачук, А. Вожжов, І. Зарицька, С. Савлук.

Метою дослідження є висвітлення ролі власного капіталу банку в системі економічних відносин країни.

Сучасні банківські установи займають визначне місце в системі ринкових відносин оскільки забезпечують підвищення рівня економічного зростання країни. Банківська система забезпечує акумулювання тимчасово вивільнених коштів населення, їх раціональне розміщення та ефективне використання. Важливим у стабільній та виваженій роботі банківських установ є забезпечення їх законодавчого регулювання та ринкове реформування.

Формування капіталу є першим етапом при створенні банку. Його основним призначенням є виконання оперативної функції, регулювання діяльності банку та захист інтересів вкладників та кредиторів.

Створення достатнього обсягу власного капіталу дасть можливість комерційному банку покривати всі здійснені ним витрати, що є ключовим моментом у забезпеченні економічної стійкості та подоланні фінансової труднощів. Розглянемо обсяг власного капіталу банків України за 2010-2012 роки (рис. 1).

Рис. 1. Динаміка обсягу власного капіталу банків України, млн. грн. [2]

 

Якщо проаналізувати загальний сумарний обсяг капіталу банків України за 2010-2012 роки, то можна побачити як його розмір щороку зростає. Так, наприклад, у 2010 р обсяг власного капіталу банків становив 125,6 млн. грн., що на 11,2 млн. грн. менше ніж у 2011р. і на 32,3 млн. грн. порівняно з 2012 р.  Такий ріст капіталу є позитивним для забезпечення нормальної роботи банківських установ.

Значний вплив на діяльність банківських установ, а в результаті – на економічний розвиток країни, чинить приплив іноземних інвестицій у вітчизняний банківський капітал. Такий процес викликає розбіжності думок серед українських науковців, а саме щодо доцільної присутності іноземного капіталу та наслідків його зростання. Білошапка В. поділяє свою позицію із Кузнєцовою А., Барановським О. та Алексеєнком А. щодо позитивного впливу іноземного капіталу на банківську систему України, таких як здешевлення кредитних ресурсів, посилення стабільності національної економіки та ін.. Проте також виділяє і негативні наслідки залучення іноземного капіталу [1].

Основні показники діяльності банків України свідчать, про те що в 30 % банків, які діють на основі ліцензії НБУ, присутній іноземний капітал (рис. 2).

Рис.2. Частка іноземного капіталу в банківській системі України [2]

 

Як бачимо з рис. 2 найбільше значення присутності іноземного капіталу в банках у 2011 році і становить 55 банків з іноземним капіталом, з яких 20 забезпечені 100% іноземним капіталом.

Отже, проведені дослідження виявили наступне: власний капітал – один із найважливіших функціональних елементів регулювання банківської діяльності; роль капіталу виявляється у покритті ризиків та збитків, які виникають у результаті погіршення фінансового становища в країні, підтримання платоспроможності банків, підвищення інвестиційної привабливості банківського сектора України.

Банківська система України є центром регулювання, розміщення, розподілу та перерозподілу грошових ресурсів населення забезпечуючи економічні перетворення в країні. Розвиток банківської системи піддається постійному впливу чинників різного характеру, які спричиняють постійні коливання стану фінансового сектора. Тому власний капітал банку є тим компонентом економічної системи, за допомогою якого забезпечується безперебійна діяльність фінансових установ на ринках ресурсів України.

Література

1.     Білошапка В.С. Методичні аспекти впливу іноземного капіталу на банківський сектор України / В.С. Білошапка // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації професійних спілок України. – 2010. – № 1 (53). – С. 32-38.

2.     Офіційний сайт національного банку України [Електронний ресурс]. – Доступ до ресурсу : http://www.bank.gov.ua/

3.     Про банки та банківську діяльність: Закон України: від 07.12.2000 р. № 2121-ІІІ (зі змінами та доповненнями)