Економічні науки/6.Маркетинг і менеджмент

К. е. н. Корж Н. В., Натягла О. І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Спортивний готель - концептуальні засади

 

Останнім часом все більшої популярності набуває здоровий спосіб життя з усіма його складовими – раціональним харчуванням, фізичними навантаженнями, процедурами по догляду за тілом. У цьому переліку спорту присвячена особлива роль. Він розвиває не лише м’язи, але й силу волі та витривалість, що допомагають людині у її взаємодії з суспільством. ЗМІ та соціальні мережі активно здійснюють пропаганду відмови від шкідливих звичок та фастфуду, розвиваючи культ красивого тіла. На місцевому та загальнодержавному рівнях також здійснюється популяризація спорту – фінансуються дитячо-юнацькі спортивні школи, переможці державних та міжнародних спортивних змагань нагороджуються цінними матеріальними призами. Таке явище як «мода на спорт» прийшло до нас з Заходу,  де зайняття спортом студентства заохочується державними стипендіями, а доглянуте тіло у хорошій фізичній формі являється символом успішності та достатку.

Спортивні змагання регіонального, загальнодержавного та міжнародного рівнів потребують розвиненої інфраструктури для забезпечення спортсменів та тренерського складу комфортними умовами для проживання, харчування тренувань та власне проведення змагань. Це послужило причиною виникнення і поширення такого виду засобів розміщення як спорт-готель.

Готелі для спортсменів розташовуються при спортивних комплексах або в місцях, що за природними умовами підходять для розвитку певного виду спорту. У готелях для спортсменів звичайно є приміщення для видачі напрокат спортінвентарю, ряд громадських приміщень для проведення дозвілля, приміщення, пристрої і прилади спортивного і медичного призначення. Як правило такі готелі мають у своїй структурі підприємства громадського харчування і відпочинку [1].

Вінницька область посідає не останнє місце в спортивному житті країни: щорічно тут проводяться міські, всеукраїнські та міжнародні спортивні змагання і турніри з  боксу волейболу, футболу, хокею на траві, пейнтболу, велоспорту, легкої атлетики, плавання, спортивної акробатики, футзалу, поліатлону тощо. В області функціонує мережа спортивних шкіл, працюють 4 центри олімпійської підготовки.

Всі ці заходи свідчать про достатньо великий потік туристів-спортсменів з інших областей і навіть країн, які потребують комфортних умов розміщення, організації раціонального харчування та наявності умов для тренувань перед змаганнями. Сьогодні на Вінниччині спортивних туристів розміщують неспеціалізовані заклади готельного господарства, які пропонують мінімальний рівень зручностей. Проте, оптимальним варіантом вирішення проблеми є будівництво спорт-готелю у складі спортивно-тренувального комплексу, який матиме необхідні територію, обладнання та спортивний інвентар для тренувань.

Виділимо основні моменти, які мають бути закладені в розробку концепції спортивного готелю:

1. розташування готелю в рекреаційній зоні (чисте повітря, тиша);

2. наявність в готелі представників медичного персоналу та дієтолога;

3. наявність повного санвузла та ортопедичних матраців на ліжках, натурального текстилю в номерах всіх категорій;

4. наявність власної міні-пральні в готелі;

5. наявність блоку спортивно-рекреаційних приміщень (як мінімум - сауни, тренажерного залу, масажного кабінету);

6. використання дизайнерських елементів на спортивну тематику;

7. спеціалізація меню ресторану з урахуванням енерговитрат спортсменів (високоенергетичне меню зі збалансованим складом);

8. наявність автостоянки для паркування автобусів спортивних команд.

Як  бачимо, спортивний готель відрізняється від решти готелів турботою про стан фізичного та психологічного здоров’я спортсменів, забезпечуючи їм чистоту, комфорт і відпочинок, здоровий сон та повноцінне харчування. З цією метою, на думку авторів, особлива увага в готелі має приділятися складанню раціону харчування спортсменів. При його розробці необхідно дотримуватись рекомендацій тренерів, дієтологів, лікарів. Приготування їжі повинно здійснюватись з дотриманням санітарно-гігієнічних вимог, продукти мають зберігатися з суворим дотриманням умов і строків зберігання. Показники чистоти приміщень, обладнання та інвентарю повинні відповідати вимогам СанПін 42-123-5777-91.

При розробці меню закладу харчування при спорт-готелі необхідно керуватися основними принципами харчування спортсменів:

1) калорійність їжі повинна відповідати енергетичним витратам (щоб перемагати, потрібно правильно і в достатній кількості харчуватися);

2) вживання жирів в помірній кількості (рослинних і тваринних), приносить користь, а не шкоду;

3) головне в харчуванні – його регулярність та збалансований мінерально-речовинний склад їжі (достатня кількість білків, жирів, вуглеводі, вітамінів, мінералів).

Обов'язковими складовими раціону повинні бути фрукти (апельсини, гранати, інжир, виноград), подрібнені горіхи, овочі (капуста, помідори, морква, шпинат). У меню обіду дуже важливо включати різноманітні супи. Особливо корисні супи з бобових - в них багато білка, що допомагає у відновленні м'язових волокон, а також заліза. М'ясо (яловичина, біле м'ясо курей, нежирна свинина), біла риба та молоко - найбільш пріоритетні джерела білка. В дещо меншій кількості білок містять курячі яйця, бобові (горох, сочевиця, квасоля), тофу, соєве молоко. З мінеральних елементів при заняттях спортом підвищується потреба у фосфорі, залізі і магнії. Для задоволення цієї потреби в раціон харчування треба включати сир, яйця, зернові, рибу і м'ясо.

У зв'язку з великими втратами хлоридів при інтенсивних заняттях спортом добова норма кухонної солі під час тренувань і змагань може бути збільшена в 1,5-2 рази. Слід мати на увазі, що при інтенсивних фізичних навантаженнях відбувається закиснення організму продуктами інтенсивного обміну речовин. Щоб попередити це, в харчовий раціон спортсменів слід включати овочі, фрукти, молоко, лужну мінеральну воду. Особливу цінність має вівсянка, амінокислотний склад якої найбільш близький до м'язових білків - актину і міозину. Дуже важливо, щоб в організм дітей, що займаються спортом, надходила достатня кількість вітаміну С. Підвищена потреба у вітамінах та мікроелементах повинна задовольнятися за рахунок додаткового прийому овочів і фруктів, зелені, настою чорної смородини, відвару шипшини.

Після тривалих бігових або схожих з бігом навантажень, в першу чергу потрібно відшкодовувати дефіцит води і солей, найкраще у вигляді фруктових соків і мінеральних вод [2].

Таким чином, забезпечення комфортних умов для проживання і тренувань та організація раціонального харчування є запорукою підтримання гарної фізичної форми спортсменів.

Зрозуміло, що спортивний готель є найкращим варіантом для розміщення спортсменів і створення його у Вінниці буде актуальним капіталовкладенням, що дасть змогу підняти проведення спортивних змагань на вищий рівень.

Література:

1.   Круль Г. Я. Основи готельної справи. Навч. посіб.– К.: Центр учбової літератури, 2011. – 368 с.

2.   Рацион спортивного питания, особенности питания спортсменов [Ел. ресурс]. Режим доступу: http://www.vmiretrav.ru/razpitanie/sportracion.html