Економіка, Маркетинг та менеджмент

Кифик І.І., Низькошапка О.Ю. , асистент Чорна Н.Ю.

Вінницький торговельно-економічний інститут, м.Вінниця

ПРОЦЕС ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ

Менеджером можна назвати людину тільки тоді, коли він ухвалює організаційні рішення або реалізовує їх через інших людей. Прийняття рішень - складова частина будь-якої управлінської функції. Необхідність прийняття рішення пронизує все, що робить керівник, формулюючи цілі і домагаючись їх досягнення. Тому розуміння природи прийняття рішень надзвичайно важливе і актуальне для всякого, хто хоче досягнути успіху в мистецтві управління.

Значний вклад у вивчення проблем розробки та процесу прийняття управлінських рішень внесли В.А. Винокуров, Є.П. Голубков, В.А. Глущенко, Ю.А. Гусаков, Є.М. Коротков, Дж.К. Лафта, Б.Г. Литвак, Б.З. Мільнер, Л.І. Євенко, В.С.Рапопорт, А.Е. Саак, В.Н. Тюшняков, Е.А. Смирнов та інші.

Управлінське рішення — це вибір, що повинен зробити керівник, щоб виконати обов'язки, обумовлені займаної їм посадою. Управлінське рішення являє собою результат аналізу суб’єктом управління (особою чи групою осіб) інформації про стан системи та визначення сукупності дій, необхідних для ефективного розв’язання або уникнення проблем з конкретною метою [1, с.74].

Прийняття рішень в організації являє собою свідомий, вибір з наявних варіантів або альтернатив напрямку дій, що скорочують розрив між сьогоденням і майбутнім бажаним станом організації. Сам процес прийняття рішень включає безліч різних елементів, але неодмінно в ньому присутні такі елементи, як проблеми, цілі , альтернативи і рішення.

Загальну схему розробки та прийняття управлінського рішення можна подати в такому вигляді (рис. 1).


 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Загальна схема розробки та прийняття управлінського рішення [2,с.11]

Всі складові даних етапів є взаємопов’язаними та взаємозалежними.  Імпульсом для прийняття управлінського рішення в є необхідність вирішення проблеми з метою досягнення  (покращення)  бажаних результатів.  Часто використання потенційних можливостей не сприймається як імпульс до прийняття рішення,  оскільки відсутня необхідність досягнення норми,  тобто запланованих результатів діяльності. На думку П. Друкера, вирішення проблеми лише відновлює норму, в той час як результати «мають бути наслідком використання можливостей» [3].

На процес прийняття управлінських рішень впливають такі фактори:

1. Особисті якості менеджера (освіта, знання, вік, тощо);

2. Поведінка менеджера (звички, психологія тощо);

3.Середовище прийняття рішення:  визначеність  (керівник усвідомлює очікувані наслідки реалізації всіх можливих альтернативних рішень); ризик (менеджеру відомі ймовірні результати реалізації кожної альтернативи)

4.Інформаційні обмеження  (обумовлені зростанням витрат на отримання додаткової інформації).

5. Взаємозалежність рішень.

6. Очікування можливих негативних наслідків.

7. Можливість застосування сучасних технічних засобів.

8. Наявність ефективних комунікацій.

9. Відповідність структури управління цілям та місії організації тощо [1, с.236]

Для прикладу наведем прийняття управлінських рішень «Смарт – Холдингом», щодо проекту інвестицій у нафтовий сектор.

Таблиця 1

Характеристика управлінських рішень

Приклади, які відображають характеристики управлінських рішень

Механізми забезпечення ефективності використання характеристик управлінських рішень в організації

1       

2       

3       

1.Вид управлінського рішення

Управлінське рішення спрямоване на диверсифікацію інвестиційного портфеля, належить до категорії запрограмованих рішень. Базується на основі знань і досвіду керівників і формується колегіальним шляхом.

 Було прийнято рішення розвивати проекти у сфері видобутку нафти і газу, альтернативної енергетики. Ці проекти поєднані у бізнес-напрямок Smart Energy

2.Умови прийняття управлінських рішень

"Смарт-холдинг" розглядає інвестиції у нафтогазовий сектор як стратегічні і оцінює видобуток нафти і газу як один з ключових напрямків свого бізнесу

У березні 2011 року "Смарт-холдинг" уклав угоду на придбання 53,99% акцій публічної британської компанії Regal Petroleum з активами в Україні.

3.Фактори впливу на процес

Рівень досвіду і знань менеджменту. Степінь ризику вкладення коштів.

 

 

 

 

 

Продовження таблиці 1

1       

2       

3       

прийняття управлінських рішень

Інформаційний прогноз політико-економічного стану в країні. Фінансова оцінка можливостей і потреб.

 

4.Підходи до оптимізації управлінських рішень

 

Застосування формальних та неформальних методів прогнозування з метою визначення очікуваних результатів.

 

5.Умови прийняття управлінських рішень

На основі повноважень і відповідальності директора бізнес-напряму Smart Energy

Оплата за результат роботи. Індивідуальна відповідальність.



Отже, процес розробки та прийняття управлінських рішень досить складний і, як правило, містить безліч спірних моментів. Тому варто пам’ятати, що в основі будь-якого управлінського рішення лежить проблемна ситуація, котра потребує прийняття рішення щодо переведення об'єкта управління з проблемного стану в такий, котрий більше відповідатиме завданням управління. Сукупність відомостей, які характеризують проблему, - це інформаційна модель проблемної ситуації. Процес прийняття управлінського рішення є циклічним і складається з наступних взаємопов’язаних етапів:  підготовки рішення,  його прийняття та реалізації. Для прийняття обгрунтованих і ефективних рішень керівник повинен володіти повною і достовірною інформацією, адже  він розпоряджається не тільки своєю долею, але і долями працюючих на нього людей.

Література:

1.Мескон М.Х. Основы менеджмента [пер. сангл.]/ М.Х. Мескон, М. Альберт, Ф. Хедоури– М.: Дело,1992.–702с.

2. Прийняття управлінських рішень. Навч. посіб./ за ред. Ю. Є. Петруні. –

2-ге вид. –   К.:  Центр учбової літератури, 2011. – 216 с. 

3.Зленко А.  Особливості прийняття управлінських рішень у міжнародних корпораціях / http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Evu/2009_13/Zlenko.pdf