Економічні науки/6.Маркетинг та менеджмент

д.ф.е. Гукова М.В., Шумкова П.І.

Приватне Акціонерне Товариство «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» Донецький інститут

Удосконалення стратегічного управління підприємством

 

Актуальність. Використання нових виробничих та управлінських технологій, посилення конкуренції, глобалізація світової економіки зумовлюють необхідність застосування стратегічного підходу до управління вітчизняними підприємствами. Спосіб мислення керівників підприємств у більшості випадків залишається консервативним. Їхня діяльність орієнтована найчастіше не на стратегію розвитку, а на пошук шляхів виживання підприємства. Виходячи з вищесказаного тема удосконалення стратегічного управління підприємством є актуальною у наш час.

Мета проаналізувати основні чинники, що впливають на вибір стратегії підприємства, узагальнити тенденції та методологічні підходи до категорії стратегічного управління.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми стратегічного управління підприємством  розглянуті у наукових дослідженнях як зарубіжниих, так і вітчизняних вчених: І. Ансоффа, М. Портера, Виханский О.С., Х. Мінцберг, А. Томпсон, А.Дж. Стрикленд.

Виклад основного матеріалу. Термін «стратегічне управління» був введений в ужиток на стику 60-70-х рр. для того, щоб позначити різницю між поточним управлінням на рівні виробництва і управлінням, здійснюваним на вищому рівні.  За Хіггенсом, «стратегічне управління - це процес управління з метою здійснення місії організації за допомогою управління взаємодією організації з її оточенням [1].

Стратегія організації - це сукупність її головних цілей та основних засобів досягнення даних цілей. Розробляти стратегічні дії підприємства - це значить визначати загальний напрямок її діяльності [3]. Стратегічний вибір проводиться виключно із альтернативних варіантів стратегій підприємства. Якщо їх немає зникає сенс вибору. Отже альтернативність - принциповий підхід у формуванні стратегії. Оскільки середовище підприємства у рин­ковій економіці багатогранне і надзвичайно динамічне, остіль­ки багатоваріантність вибору стає необхідністю і важливим його чинником [4].

Усвідомлення і оцінка виконання поточної страте­гії. Без з'ясування поточної стратегії не можна приймати рі­шення з приводу майбутньої стратегії. Потрібно не лише усві­домити, що за стратегія реалізується в даний час, але і який стан реалізації: що вдалося, що створює труднощі, їх причини, напрями усунення тощо.

Можна застосувати різні схеми з'ясу­вання поточної стратегії. Але найбільш цікавим видається під­хід запропонований А.Томпсоном і Дж.Стріклендом. Вони вважають, що для того, щоб уяснити, яка стратегія реалізуєть­ся зараз, потрібно оцінити п'ять зовнішніх і п'ять внутрішніх її чинників табл. 1.

Таблиця 1

Зовнішні та внутрішні чинники визначення стратегії підприємства

№№

Зовнішні чинники

Внутрішні чинники

11

розмах діяльності підприємства  і ступінь розмаїтості продукції, що вироб­ляється, диверсифікованість підприємства;

стратегічні цілі під­приємства;

22

загальний харак­тер і природа недавніх придбань підприємства та продаж нею своєї частини власності;

критерії розподілу ресурсів і структура капіта­ловкладень;

33

структура і спрямованість діяльно­сті підприємства за останній період;

відношення керівництва до фінансового ризику та здійснюваної фінансової політики і практики;

44

можливості, на які бу­ло зорієнтовано підприємство останнім часом;

рівень і ступінь концентрації зусиль в області НДДКР.

55

ставлення до зовнішніх загроз

 

стратегії окремих функціональних служб (маркетингу, виробництва, фінансів тощо)

 

Наукові дослідження спектру проблем планування на різних етапах життєдіяльності підприємства (розробці бізнес-плану, створення, становлення, зростання), в період принципових ринкових змін, глобалізації економіки, отримали інтенсивний розвиток у сфері стратегічного менеджменту і стратегічного маркетингу.

На перший план висуваються методи аналізу сильних і слабких сторін підприємства, виявлення загроз і способів їх подолання протягом всіх етапів життєвого циклу підприємства; обґрунтування економічного горизонту планування, при якому забезпечується надійність прогнозованих виробничих параметрів і економічних показників. Такий підхід вимагає розглядати стратегію підприємства в двох напрямках як за змістом його продукції, її конкурентоспроможності, так і як процес планування [5].

На наш погляд, треба проаналізувати умови виникнення та поширення стратегічного управління, а згодом і стратегічного управління в різних країнах і порівняти ці процеси з поточною ситуацією, що склалася в економіці України.

Сфера управління нині уявляється найскладнішою, оскільки менеджери будь-якого рівня — державного чи цехового — працюють довго та завзято, проте це не гарантує ні успіху, ні навіть виживання об’єкта їхнього керівництва. Це доводить необхідність нових підходів до управління.

Ще одним визначним внеском американського економіста М. Портера в стратегічне планування є так звана «модель 5 сил Портера» або «модель Портера». Згідно  даної концепції стан конкуренції та потенційна прибутковість підприємства або галузі залежать від впливу п'яти основних конкурентних сил:

-           Вплив з боку нових конкурентів.

-           Вплив постачальників і партнерів.

-           Вплив споживачів.

-           Вплив нових продуктів і характеристик.

-           Конкуренція між існуючими підприємствами  [2].

На основі цієї моделі проведемо практичний аналіз стану конкуренції у туристичній галузі  м. Донецьк  табл.2.

Таблиця 2

Схема шкали оцінки конкуренції в туристичній галузі.

Фактори

Мінімальні характеристики

Шкала оцінок, бали

Максимальні характеристики

Темп зростання

відсутні

 5

високий

Барєри входження на ринок

відсутні

 4

вхід неможливий

Рівень конкурентного змагання

невисокий

 1

 2

 3

високий

Диференціація товарів

моно товар

 1

 2

 3

 4

 5

широкий асортимент

Якісні вимоги до товарів

низькі

 1

 2

 3

 4

 5

високі

Вплив постачальників

невисокі

 1

 2

 3

 4

 5

постачальник-монополіст

Технологічно оснастка

Звичайні технології

 1

 2

 3

 4

 5

високі технології

Рівень інновацій

відсутні

 1

 2

 3

 4

 5

часті інновації

Рівень менеджменту

низький

 1

 2

 3

 4

 5

сучасний менеджмент

 

На основі проведеного аналізу можна зробити висновок, що рівень конкуренції у туристичній галузі м. Донецьк достатньо високий. Тому для підприємств, що функціонують у цій галузі, удосконалення стратегічного управління є важливим фактором, для утримання своїх конкурентних позицій.

Висновки та рекомендації. Вітчизняним організаціям останні кілька років критичну си­туацію створюють динаміка ринку, що важко прогнозується, без­ліч нових директивних рішень і законодавчих актів, вну­трішні ресурси і зростання агресивності зовнішнього середови­ща, особливо у фінансовій сфері. В цих умовах велике значення відводиться вдалому застосовуванню в практику підприємств, ідей і технологій стратегічного управління розвитком.

Для досягнення успіху необхідне не тільки знання теорети­чних засад стратегічного управління. Закордонні конкуренти використовують ті ж самі фундаментальні методи і підходи, що й українські керівники, але, навідміну від українських, до­сягають більших успіхів за рахунок ретельності, дисципліно­ваності, з якою вони розробляють і реалізують стратегії.

Україна пройшла шлях від, майже абсолютної відмови від державного регулювання, за виключенням макроекономічного, і досягла загальнодержавного розуміння необхідності створення системи стратегічного управління.

 

Література:

 

1.       Виханский О.С.Стратегическое управление:  Учебник. — 2-е изд.,  перераб.  и доп. — М.: Гардарика, 1998. — 296 с.

2.       Портер М. Конкуренция: Учеб. Пособие. – М.: Вильямс, 2001.

3.               Шершньова З.Є. Стратегічне управління /Шершньова З.Є., Оборська С.В. – К.: КНЕУ, 1999 – 384 с.

4.       Стратегическое управление предприятиями в условиях трансформационной економики: материалы Международной конференции молодых ученых [«Экономика и маркетинг в XXI веке»], (Донецк, 2003 г.) / Шапашников О.В., Евдокимов Ф.И.  [Електронний ресурс]. – Режим доступу : URL - http://www.uran.donetsk.ua/~masters/2003/fem/shaposhnikov/library/my_plan.html – Назва з екрану

5.       Наукова періодика України. Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського [Електронний ресурс]. – Режим доступу : URL : http://www.nbuv.gov.ua/Portal/ – Назва з екрану