Слободяник К.П., науковий керівник Лозовик Д.Б.

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, Україна

ЕКОНОМЕТРИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ МАШИНОБУДІВНОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ

 

В сучасних умовах розвитку національна економіка України вимагає нових підходів до формування політики економічного розвитку, що дозволить забезпечити сталий зріст та відтворення промисловості і, зокрема, однієї з найважливіших її ланок як машинобудування. Адже, машинобудівна промисловість здатна забезпечити підвищення конкурентоспроможності всієї промисловості, випуск різноманітних машин і устаткування для багатьох галузей господарства, сприяти ефективності виробництва, інноваційному та економічному розвитку суспільства. Саме тому набуває актуальності постійний контроль за станом і розвитком машинобудівного комплексу.

Так для здійснення аналізу та управління певними ситуаціями в економіці країни застосовують економетричне моделювання, яким займаються такі вітчизняні вчені як  Б.  Буркінський,  В. В. Вітлінський, Б.  Є. Грабовецький,  В. В. Здрок, Н.Н.  Лепа,  Є. Слуцький, С. І. Наконечний та інші.

Оцінка  ключових  показників  машинобудівного комплексу  за певні періоди дає можливість завбачити тенденції їх розвитку в наступні роки.

Таблиця 1

Індекси обсягу виробництва продукції машинобудівного комплексу за видами діяльності в Україні за 2007-2011 рр. (у % до попереднього року)

Показник

Роки

2007

2008

2009

2010

2011

Машинобудування (в цілому)

119,0

100,3

55,1

136,1

117,2

Виробництво машин та устаткування

103,0

98,2

62,4

121,1

112,5

Виробництво електричного, електронного та оптичного устаткування

129,1

93,2

71,8

124,2

114,7

Виробництво транспортних засобів та устаткування

130,0

105,7

42,1

161,9

122,6

Як свідчать дані табл. 1 [2], індекси обсягу продукції машинобудування в цілому зростали і досягли найвищих показників у 2007-2008 роках за всіма показниками, а в 2009 році відбувся значний спад  як машинобудування в цілому (55,1%), так і за його видами, що було спричинене економічною кризою в 2008-2009 роках. Так, загалом в 2010-2011 роках відбувається покращення ситуації і підвищення показників машинобудування в Україні.

Авторами проведено моделювання індексу обсягу виробництва продукції машинобудування з врахуванням впливу виробництва машин та устаткування, електричного та електронного та оптичного обладнання, транспортних засобів та устаткування. Для цього використано метод економетричного моделювання. Загалом,  економетричну модель можна подати у загальному вигляді:      

                                       y = f (,) +ɛ,                                                       (1.1)

де  y – залежна змінна; f(,) – функція, що відображає рівень взаємозв’язків між залежною змінною у та незалежними змінними ; ɛ – випадкова величина (похибка).

У нашому випадку отримано таку економетричну модель:

                                       y = ++++ɛ,                                            (1.2)

де  y – індекс обсягу виробництва продукції машинобудування; – індекс виробництва машин та устаткування; – індекс виробництва електричного, електронного та оптичного устаткування; – індекс виробництва транспортних засобів устаткування.

Оцінки параметрів моделі  було визначено за методом найменших квадратів, з використанням прикладної програми Microsoft Excel 2007. Застосувавши рівняння 1.2 та статистичні дані з табл. 1, отримаємо економетричну модель вигляду:           y = -0,2+0,96+0,43-0,31             (1.3)

Для перевірки моделі (1.3) на адекватність було визначено значення за допомогою критерію Фішера () та коефіцієнта детермінації () [1, c.180-183]. Так 0,98, що є високим показником, а =141,3, що значно перевищує критичне табличне значення. Ці показники вказують про відповідність моделі реальній дійсності та значимості зв’язку.

За допомогою отриманої моделі (1.3), було проведено дослідження коефіцієнтів еластичності індексу обсягу виробництва продукції машинобудування у і виробництва за рахунок факторів ,  та . Коефіцієнт еластичності визначається за формулою: =, він показує на скільки відсотків зміниться величина у, якщо  зміниться на 1 %.

Визначивши коефіцієнти еластичності для кожного з факторів, отримано такі результати: =0,90, для фактора ; =0,43, для фактора ; =-0,33, для фактора . Коефіцієнти еластичності для двох факторів (,) є додатними, що вказує про їхній позитивний вплив на величину індексу обсягу виробництва продукції машинобудування і відповідає економічному змісту досліджуваних явищ. Так, третій фактор має негативний вплив на величину індексу обсягу виробництва машинобудування, що спричинене значним його спадом в період фінансової кризи в 2009 році. Серед коефіцієнтів найбільшу частку займає фактор виробництва машин та устаткування і на даному етапі здійснює значно більший вплив на обсяги виробництва продукції машинобудування в цілому по Україні.

Подальший розвиток машинобудівного комплексу значно залежить від успішності здійснення державних заходів, щодо стимулювання процесу технічного та технологічного оновлення виробничих фондів, а також здійснення переходу на виробництво енерго- та ресурсозберігаючих машин і механізмів нового покоління. В такому разі, машинобудівний комплекс матиме змогу підвищити ефективність використання ресурсного потенціалу країни та забезпечити зростання її конкурентоспроможності у світовому економічному просторі.

Література:

1. Лук’яненко І. Г. Економетрика / І. Г. Лук’яненко,  Л. І. Краснікова. – К. : КНЕУ, 1998. – 345 с.

2. Матеріали Державного комітету статистики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua