Сучасні інформаційні технології/ Програмне забезпечення

 

Губрій М.В., Сташко І.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Розвиток та становлення інформаційних технологій у Вищих навчальних закладах

 

Інформаційні технології на сьогоднішній день стають одним із основних пріоритетів в плануванні розвитку вищої освіти, як на Заході, так і в інших куточках Європи. В Україні інформаційні технології розвиваються дуже швидко, тому що існує думка, що саме включення інформаційних технологій у навчальний процес  є для абітурієнтів тим привабливим моментом, на основі якого вони вибирають до якого інституту чи університету вступити. Крім того інформаційні технології потрібні не лише для конкуренції між Вищими навчальними закладами, а і для успішного функціонування цих закладів. Управління навчальним процесом без використання інформаційних технологій на сьогоднішній день є практично не можливим.

Під інформаційними технологіями розуміють широкий клас дисциплін  та областей діяльності, які відносяться до технологій створення, збереження, управління та обробки даних. Останнім часом під інформаційними технологіями найчастіше розуміють комп’ютерні технології. Звичайно, ІТ мають справу з використанням комп’ютерів та програмного забезпечення для створення, зберігання, обробки та доступу передачі та отримання інформації.

Даній темі присвятили свої наукові праці такі відомі вчені як Р.Ширан, Д.Хитт, А.Бошнер, О.Юдін, О.Матвійчук-Юдіна, О.Яковенко.

В Україні на початку 1990-х років Вищі навчальні заклади почали автоматизувати хоча б частину адміністративних процесів. Сьогодні ж виникає потреба в процесі оновлення способів адміністративної роботи. Проте інститути та університети надають перевагу вкладенню коштів у перевірені технологічні платформи, оскільки нові технології вважаються ризикованими.

Взагалі, існує три принципових основи для введення інформаційних технологій в освіту:

- соціальна основа;

- професійна основа;

- педагогічна основа;

- каталітична основа.

Соціальна основа заклечається у визнанні ролі, яку грають інформаційні технології сьогодні у суспільстві, необхідності для освіти відображати інтереси суспільства та потребу в технологіях для студентів.

Професійна основа відображається в необхідності підготовки студентів до таких типів професійної діяльності, які потребують навиків використання інформаційних технологій.

Педагогічна основа розглядається в тому, що технології супроводжують процес навчання, представляючи більш широкі можливості комунікації і більш якісні матеріали, що посилює викладання традиційних предметів.

Інформаційні технології можуть призводити каталітичний ефект не тільки на освіту, а і на суспільство у цілому, вдосконалюючи виконання викладання, адміністрування, управління, підвищуючи ефективність, позитивно впливаючи на освіту.

Висновком даної статті є підтвердження вигідності введення інформаційних технологій в Вищі навчальні заклади. До таких вигод можна віднести:

- посилення студентської мотивації;

- підвищення якості учбового попиту та перехід від пасивного до активного навчання;

- зміну інституційної культури, особливо у відношенні можливостями користування технологіями;

- посилення можливості перенесення навиків (наприклад, навики користування ІТ);

- підвищення якості викладання;

- більш гнучкий доступ студентів до учбових матеріалів, як через сайти (або системи телекомунікації ), так і без сайтів.

Проте разом з перевагами існують також і певні недоліки введення інформаційних технологій у Вищих навчальних закладах:

- висока ціна на впровадження;

- невелика швидкість адаптації до змін законодавства;

- певний страх та неготовність потенційних користувачів до роботи з такою системою.

Досвід показує, що впровадження ІТ у ВНЗ є дуже ефективним, дозволяє вести повний облік та планування навчального процесу, контроль успішності студентів і тому все більше Вищі навчальні заклади в Україні переходять на використання таких технологій.

 

Використана література:

1.     Закон України «Про інформатизацію» Постанова ВР N 2658-XII  від 02.10.92, ВВР, 1992, N 48, ст.651.

2.     Закон України «Концепція Національної програми інформатизації» Постанова ВР N 75/98-ВР від 4 лютого 1998 року.

3.     Ярочкин В.И. Информационная безопасность: Учебник. – М.: Академический проект: Трикста, 2005.- 544 с.

4.     Звіт з НДР  № 69\14.02.03  «Розробка комплексної системи підтримки навчального процесу «ОСВІТА». К.: НАУ – 2007 р. –144с.