Математика/2. Перспективи систем інформатики

к.ф.-м.н. Готинчан І. З

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Готинчан Г. І.

Чернівецький факультет НТУ «ХПІ», Україна

Проектування автоматизованої інформаційної системи надання послуг туристичним агентством

Серед багатьох заходів, які реалізуються Державною програмою розвитку підприємництва важливим є підвищення ефективності інформаційно-комуніка-ційної інфраструктури, застосування інформаційних систем і технологій у бізнесі.

За цих умов питання створення інформаційних систем і використання нових комп’ютерних технологій у бухгалтерському обліку, аналізі господарсь-кої діяльності туристичного агентства набувають актуальності. Це пояснюється тим, що таким спеціалістам, як бухгалтери, економісти, менеджери, доводиться вирішувати проблеми автоматизації різних ділянок бухгалтерського обліку та звітності, аналізу як основи аудиту господарської діяльності.

В умовах подальшого розвитку ринкових відносин в Україні важливого значення для успішного здійснення менеджменту і аудиту набуває аналіз фінан-сових результатів і фінансового стану підприємств. Користувачі фінансових звітів підприємств і фірм застосовують методи фінансового аналізу при прий-нятті управлінських рішень, спрямованих на зростання прибутковості, вияв-лення причин збитковості, а також забезпечення стабільного фінансового стану.

Основним джерелом інформації про фінансову діяльність ділового партнера є фінансова звітність, яка ґрунтується на узагальнених даних фінансового обліку і є єдиним інформаційним джерелом, що пов'язує підприємство з суспільством та діловими партнерами. Користувачі інформації вивчають її з огляду на свої інтереси. Так, власникам необхідно розрахувати збільшення чи зменшення частки власного капіталу і оцінити ефективність використання ресурсів адміністрацією туристичного агентства. Кредитори і постачальники вивчають можливість надання, подовження або ненадання кредиту, прийнятні для обох сторін умови кредитування, гарантії його повернення. Даними фінансової звітності користуються також аудиторські фірми, консультанти, біржі, юристи, преса тощо. Отже, фінансова звітність є основою для проведення зовнішнього фінансового аналізу. Проте, для того щоб отримати повну і достовірну характеристику сучасного стану туристичного агентства та спрогнозувати його розвиток на перспективу, не достатньо лише даних фінансової звітності, тому окремі групи користувачів, наприклад керівництво підприємства і аудитори, часто залучають до аналізу додаткові джерела інформації (дані управлінського і фінансового обліку).

Для того щоб на основі цієї інформації приймати управлінські рішення, необхідна така методика фінансового аналізу, яка б забезпечувала визначення найбільш інформативних параметрів, що дають об'єктивну і точну картину фінансового стану, його прибутків і збитків, змін у структурі активів і пасивів, розрахунків з дебіторами та кредиторами.

За допомогою сучасних засобів обчислювальної, периферійної і організа-ційної техніки можна більш якісно і ефективно виконувати функції управління, як виробництвом у цілому так і його структурними ланками. Крім того, за допомогою автоматизованої системи збору і обробки  економічної інформації можна удосконалювати форми та методи управління виробництвом. Тому актуальним є питання проектування та розробка комп’ютерної автоматизованої інформаційної системи надання послуг туристичним агентством.

Комп'ютерна система по наданню послуг туристичним агентством може складатися з будь-якої кількості функціональних компонентів (підсистем).

Спроектована система складається із трьох підсистем, а саме: «Тур по містам», «Працівники турфірми» та «Засоби розміщення України».

Підсистема «Тур по містам» КАІС охоплює такі етапи: формування таблиць «Вартість екскурсій» та «Вартість путівок»; формування запиту «Ціна путівки»; створення звітів «Вартість екскурсій», «Вартість путівок» та «Ціна путівки»; побудова форм «Вартість екскурсій», «Вартість путівок» та «Ціна путівки».

Підсистема «Працівники турфірми» КАІС охоплює такі етапи: формування таблиць «Оклади», «Доплати», «Підрозділи», «Структура»; створення запиту «Зарплата»; створення звіту «Зарплата»;  побудова форм «Оклади», «Доплати», «Зарплата», «Підрозділи», «Структура».

Підсистеми «Засоби розміщення України» КАІС охоплює наступні етапи: формування таблиць «Засоби розміщення», «Міста України», «Регіони України»; створення запитів «Готелі міст», «Готелі регіонів»; створення звітів «Засоби розміщення міста», «Засоби розміщення регіону»; побудова форм «Засоби розміщення», «Міста України», «Регіони України».

На базі спроектованої системи розробляється спеціалізоване програмне забезпечення, яке дозволить реалізувати наступні функції: одержання і реєстрацію даних; дозволяє людині робити аналіз отриманих даних і на їх підставі оперативно реагувати на зміни, що виникають у системі; підвищує ефективність роботи користувача за рахунок наочного представлення даних на екрані монітора і тим самим скорочує роботу з паперами (інструкціями).

Спроектована КАІС дозволяє досягнути наступних цілей: зменшення часу необхідного для занесення і отримання необхідної інформації; автоматизація контролю надання послуг; можливість тривалого збереження інформації та статистичного аналізу при накопиченні досить великої кількості інформації; можливість оперативного прийняття рішень та швидкого доступу до будь-якої інформації системи.

Література:

1.     Ильина О.П. Информационные технологи бухгалтерського учета/ О.П. Ильина. – СПб.: Питер, 2001. – 688 с.

2.      Івахненков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту/ С.В. Івахненков. – К.: знання – Прес, 2003. – 349 с.

3.     Лавінський Г.В. Автоматизовані системи обробки економічної інформації / Г.В. Лавінський. -К.: Вища школа, 1995.