Осадча О.В.

Дніпропетровський національний університет ім. О.Гончара

 Взаємозвязок рівня домагань студентів з їх навчальною діяльністю на заняттях англійської мови

 

     Домагання є складовою частиною диспозиційної структури особистості, яка включає до себе спрямованість на якісь соціальні цілі, інтереси та моделі. Тим самим вони пов’язуються з очікуваннями і вимогами особистості до інших людей і до самої себе. Звичайне розуміння рівня домагань представляє його як визначений рівень переслідуваної цілі, який зростає при особистісній  значущості цілі [1; 131].

     Життєві домагання передбачають усвідомлення свого життя, себе всередині життя, його напрям, якість. Вони є постійним звужуванням, оцінюванням своїх потреб та здібностей [2; 280].

     Рівень домагань як рівень труднощів цілей, що вибираються, вважається психологами найважливішим особистісним утворенням, яке характеризують тенденцію до певної активності у поведінки та діяльності. Сучасні дослідники не залишають спроб пошуку кореляцій між рівнем домагань та особливостями суб’єкта. Підтверджується зв’язок між наполегливістю у досягненні цілей та рівнем домагань. Доведений зв’язок між рівнем домагань та характеристиками інтелекту: чим вище інтелектуальні можливості, тим вищий рівень домагань.

     Рівень домагань студента є одним з факторів, який визначає характер його навчальної діяльності, вибір задач, аналіз досягнень.

     Характер та рівень домагань людини знаходиться у залежності від її рівня досягнень у даній області. З підвищення рівня досягнень особистості, як правило, підвищується її рівень домагань. Важливим чинником розвитку адекватних і реалістичних домагань є життєва компетентність, джерелом розвитку якої стають природні здібності та набутий, засвоєний досвід. Так студенти, які вивчають іноземну мову, мають різні моделі поведінки на занятті в залежності від рівня шкільної підготовки, мовленнєвого досвіду та досягнень у вивченні іноземної мови.

     Рівень домагань залежить від самооцінки особистості. Було встановлено, що людина обирає цілі у точній відповідності з тим, як вона себе оцінює. Адекватна самооцінка сприяє позитивному емоційному стану, стимулює діяльність, дає впевненість у досягненні цілей. Завищена самооцінка призводить до самовпевненості, некритичності. Знижена самооцінка сприяє формуванню невпевненості, скутості. Викладачеві іноземної мови слід звертати увагу на такі особливості студентів, намагатися підвищувати їх самооцінку та відмічати досягнення у процесі набування знань з іноземної мови.

     Рівень домагань особистості може бути адекватним чи неадекватним можливостям індивіда. При адекватній самооцінці та адекватних домаганнях у людей більше досягнень і менше конфліктних ситуацій у взаємодії з іншими людьми. Завищений рівень домагань породжується суперечностями між зростаючими потребами й реальними можливостями їх задоволення і супроводжуються підвищеною критичністю, максималізмом в оцінках дійсності і емоційним напруженням [3; 392]. При завищеній самооцінці та рівні домагань людина, яка постійно підкреслює свою виключність, має постійні проблеми з оточуючими. Люди з завищеним рівнем домагань потенційно конфліктні, особливо в ситуаціях, що стосуються заохочень та нагороджень.

     Нестабільні і неадекватні домагання призводять до несприятливого розвитку особистості. Випадки неадекватних домагань характеризуються відсутністю чітких уявлень про себе, свої можливості та плани, прагненням до підтримання хороших стосунків через бажання займати лідерські позиції при недостатній впевненості у собі. Такі фактори негативно впливають і на успіхи студента, і на мікроклімат у групі.

     Нестійкі домагання супроводжуються низкою афективно-мотиваційних характеристик: підвищеною тривожністю, фрустрацією, фіксацією на самозахисті, поєднанням конфліктності з підозрілістю, агресивністю, незадоволенням актуальним статусом, відсутністю планів на майбутнє.

     Переважання тієї чи іншої мотиваційної тенденції (мотиву прагнення до успіху або мотиву уникання невдачі) завжди зумовлене вибором ступеня складності задачі. Студенти з переважанням мотиву прагнення до успіху вибирають задачі середнього ступеня трудності. Якщо вони орієнтовані на уникання невдачі, студенти надають перевагу задачам дуже легким (їх вибір гарантує успіх) або дуже важким (якщо вони не впораються з ними, то  це не дає приводу для сорому).

     Людям із мотивом прагнення до успіху притаманні такі особливості:

-         ситуація досягнення як особистісний фактор;

-         упевненість в успішному наслідку;

-         активний пошук інформації для судження про свої успіхи;

-         готовність узяти на себе відповідальність;

-         отримання підвищеного задоволення від цікавих задач;

-         реалістичний рівень домагань.

      Ці особливості сприяють успішному завсоєнню навчального матеріалу, а також формуванню комунікативних навичок, що є невідємною частиною процеса оволодіння іноземною мовою як засобом спілкування та обміну інформацією.

 

Література

1.     Хекхаузен, Х. Психология мотивации достижения [Текст] / Х. Хекхаузен. – СПб.: Речь, 2001. – 240 с.

2.     Титаренко, Т.М. Життєві домагання особистості у гендерному контексті [Текст] / Т.М. Титаренко // Проблеми загальної та пед. психології. – 2004. – Т. V. – с.276-288.

3.     Психологія. Підручник для студентів вищих навч. закл. [Текст] // за ред. Ю.Л. Трофімова. – К.: Либідь, 2001. – 558 с.