Педагогічні науки

 

Антонова Н.В., Куликова Л.А.

Мелітопольський державний педагогічний університет

ім. Богдана Хмельницького,Україна

 

ІНТЕНСИФІКАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ

З ВИКОРИСТАННЯМ МУЛЬТИМЕДІЙНИХ ЗАСОБІВ

          Сучасна система освіти все активніше використовує інформаційні технології та комп’ютерні телекомунікації. Особливо динамічно розвивається система дистанційної освіти, чому сприяє ряд факторів, і перш за все – оснащення освітніх установ потужною комп’ютерною технікою і розвиток співтовариства мереж Internet. Лекційно-семінарна форма навчання давно втратила свою ефективність. Розвиток інформаційних технологій надав нову, унікальну можливість проведення занять – впровадження дистанційної форми навчання. Вона :

1) дозволяє тому, хто навчається, вибрати час і місце навчання,

2) дає можливість отримати освіту людям, позбавленим здобути традиційну освіту в силу тих чи інших причин,

3) сприяє використанню в навчанні нових інформаційних технологій,

4) в певній мірі скорочує витрати на навчання і посилює можливості індивідуалізації навчання.

          Як правило, у дистанційній формі навчання застосовуються електронні підручники, перевагами яких є: по-перше, їх мобільність; по-друге, доступність зв’язку з розвитком комп’ютерних мереж; по-третє, адекватність рівню розвитку сучасних наукових знань. З іншого боку, створення електронних підручників сприяє також вирішенню і такої проблеми, як постійне оновлення інформаційного матеріалу. У них також може міститися велика кількість вправ і прикладів, детально ілюструватися в динаміці різні види інформації. Крім того, за допомогою електронних підручників здійснюється контроль знань – компютерне тестування. Зазвичай електронний підручник являє собою комплект навчальних, контролюючих, моделюючих і інших програм, в яких відображено основний науковий зміст навчальної дисципліни. Він часто доповнює звичайний, а особливо ефективний у  випадках, коли він:

а) забезпечує практично миттєвий зворотний зв’язок; б) допомагає швидко знайти необхідну інформацію; в) суттєво економить час при багаторазових зверненнях до гіпертекстових пояснень; г) разом з коротким текстом – показує, розповідає, моделює і дозволяє швидко, але в темпі найкращому для конкретного індивідуума, перевірити знання з певного розділу.

           Ще до появи нової інформаційної технології експерти, провівши безліч експериментів, виявили залежність між методом засвоєння матеріалу і здатністю відновити отримані знання кілька днів потому. Якщо матеріал є звуковим, то людина запамятовувала близько 1\4 його обєму. Якщо інформація була представлена ​​візуально - близько 1\3. При комбінуванні впливу (зорового і слухового) запамятовування підвищувалося до половини, а якщо людина залучалася до активних дій у процесі вивчення, то засвоюваність матеріалу підвищувався до 75%.  Мультимедіа означає об’єднання кількох способів подачі інформації – текст, нерухомі зображення (малюнки та фотографії), рухомі зображення.                          

          В даний час до підручників пред’являються наступні вимоги:

1. Інформація по обраному курсу повинна бути добре структурована і представляти собою закінчені фрагменти курсу з обмеженою кількістю нових понять.

2. Кожен фрагмент, поряд з текстом, має бути інформацією в аудіо чи відео («живі лекції»). Обов’язковим елементом інтерфейсу для живих лекцій буде лінійка прокрутки, що дозволяє повторити лекцію з будь-якого місця.

3. Текстова інформація може дублювати певну частину живих лекцій.          

4. На ілюстраціях, які мають складні моделі або пристрої, повинна бути миттєва підказка, яка з’являється чи зникає одночасно з рухом курсора по окремих елементах ілюстрації (карти, плану, схеми і т.д.).

5. Текстова частина повинна супроводжуватися численними перехресними посиланнями, що дозволяє скоротити час пошуку необхідної інформації, а також потужним пошуковим центром. Перспективним елементом може бути підключення спеціалізованого тлумачного словника з даної предметної області.

6. Відеоінформація або анімації повинні супроводжувати розділи, які важко зрозуміти в звичайному викладі. У цьому випадку витрати часу для користувачів в пять-десять разів менше в порівнянні з традиційним підручником. Відеокліпи дозволяють змінювати масштаб часу і демонструвати явища у прискореній, повільний або вибіркової зйомці.

7. Наявність аудіоінформації, яка в багатьох випадках є основною і часом незамінною змістовною частиною підручника.

8. Структурованість, зручність в обігу, наочність викладеного матеріалу.

         Можна виділити 3 основні режими роботи електронного підручника:

а) навчання без перевірки; б) навчання з перевіркою, при якому в кінці кожного розділу, який  вивчають, пропонується відповісти на кілька запитань, які дозволяють визначити ступінь засвоєння матеріалу; в) тестовий контроль, призначений для підсумкового контролю знань з виставленням оцінки.

         Електронний варіант підручника вміщує в собі і засоби контролю. Довгий час у вітчизняній системі освіти контроль знань, як правило, проводився в усній формі. На сучасному етапі застосовуються різні методи тестування. Багато хто не поділяє цю позицію, вважаючи, що тести виключають такі необхідні навички, як аналізування, зіставлення тощо. У системах дистанційного навчання застосування нових технологій дає можливість якісно по-новому вирішити проблему. Розвиток інформаційних технологій дає широку можливість для винайдення нових методів в освітніх методиках і тим самим підвищити  якість навчання.

 

 

Література:

1. Глазов Б.І., Ловцов Д.А. Комп’ютеризований підручник - основа нової інформаційно-педагогічної технології. // Педагогіка. - 1995. № 6. С.22 – 26.

2. Полат Є.С. Інтернет на уроках іноземної мови // ИЯШ.- № 2, 3 – 2001.