д.ю.н., професор Цимбал П.В.

Ректор Ірпінської фінансово-юридичної академії

Заслужений юрист України

Мілевський О.О.

Національний університет державної податкової

служби України, старший викладач

 

 Ознаки правового режиму Чорнобильської зони відчуження та його значення в розслідуванні злочинів

 

Територія зони відчуження зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на ЧАЕС і тому заборонена для вільного доступу на неї. Законом № 791а – ХІІ зона безумовного (обов’язкового) відселення відокремлена від зони відчуження і її правовий режим завжди розглядається поряд з останньою, про що свідчать не лише положення зазначеного Закону, а й прийнята у липні 2012 року Концепція реалізації державної політики у сфері розвитку діяльності в окремих зонах радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (реалізація якої передбачена до 2017 року) [1].

У проекті цієї Концепції, розробленої Державним агентством України з управління зоною відчуження, йшлося про Чорнобильську зону відчуження, як узагальнену територію, що визнається складною багатокомпонентною природно-техногенною екосистемою і в цілому має розглядатися як аварійний природно-техногенний об’єкт, який є потенційною екологічною небезпекою для населення й природного середовища значної частини території України.

В цілому, проблема, на розв’язання якої спрямований даний документ – це мінімізація небезпеки всіх ядерних і радіаційних об’єктів та інших джерел екологічної небезпеки зони відчуження для повної та всебічної стабілізації природно-техногенної екосистеми як аварійного об’єкта, забезпечення переходу її до стадії відновлення та, у перспективі, перетворення її на екологічно безпечну систему зі збереженням природних багатств, матеріальних і духовних цінностей.

На законодавчому рівні визначено правовий режим Чорнобильської зони відчуження, який розкривається через: види діяльності, заборонені у цій зоні; обов’язкові заходи щодо: запобігання винесенню радіонуклідів з території і радіоактивному забрудненню навколишнього середовища, моніторингу стану природного середовища та медико-біологічного моніторингу утримання території в належному санітарному і пожежобезпечному стані, застосування методів фіксації радіонуклідів на місцевості; забезпечення охорони території зони відчуження (всього в Законі № 791а – ХІІ правовому режиму цієї зони присвячено лише три статті).

Функціональне призначення зони відчуження полягає в контролюванні поширення радіоактивних речовин і в контролі стану природних систем і техногенних об'єктів. Особливості цієї території пов’язані з наявними суспільно значущими економічними, екологічними і соціальними змінами на ній, які за своїми наслідками, є тривалими.

Поняття „правовий режим” досить широко використовується в юридичній теорії і практиці, йому присвячено чимало наукових праць вітчизняних і зарубіжних дослідників, серед яких слід відмітити монографічні праці: Басова А.В. [2], Бібік В.В. [3], Мінки Т.П. [4], Соколової І.О. [5], Фаткуліної Д.Ф. [6] та ін., які стали науковим підґрунтям для висновків щодо правового режиму Чорнобильської зони відчуження і його взаємозв’язку із розслідуванням кримінальних правопорушень, вчинених на її території. Правовий режим розглядається і як самостійний правовий інститут [3;5], і як системне трьохрівневе утворення (універсальний, інституційно-галузевий, галузево-конкретний рівні) [4, с. 8], як соціальна, політична, управлінська категорія [6, с. 11], і як юридична характеристика, порядку правового регулювання певних суспільних відносин [5, с. 5].

Аналіз нормативно-правових положень законодавчих актів, які регулюють запровадження правових режимів тих чи інших об’єктів, свідчить про закріплення процедури введення та скасування правового режиму, застосування управлінських заходів правового характеру, порядку застосування обмежувальних заходів, адміністративного примусу тощо. Адміністративно-правовий режим супроводжує діяльність органів і посадових осіб державної адміністрації при їх взаємодії з громадянами й організаціями, при регулюванні ними різних соціальних об’єктів і процесів, може бути позначений як загальний режим діяльності державної адміністрації або система норм, що регулюють певну діяльність різних суб’єктів, їх відносини із приводу певного об’єкта.

Неможливо відкидати регулювання деяких відносин за допомогою конституційного, екологічного, цивільного, земельного, природоресурсного та інших галузей права. Виходячи з того, що правовий режим розглядається як порядок регулювання, комплекс правових засобів, що характеризують особливе поєднання взаємодіючих дозволів, заборон, а також позитивних зобов'язань, який створює особливу спрямованість регулювання, визначаємо, що кожній галузі права притаманний свій специфічний режим регулювання.

Базисом, серцевиною правового режиму Чорнобильської зони відчуження являється матеріальна його складова, що проявляється у нормативному закріпленні: визначення територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; категорій зон радіоактивно забруднених територій; компетенції України щодо зон, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; порядку управління зоною відчуження; заборонених видів діяльності тощо. Наявність процесуальної складової у змісті даного правового режиму зумовлюється тим, що він реалізується виключно у встановленій законом формі і порядку.

Особливості правового режиму тієї чи іншої місцевості, відмінного від інших територій, зумовлюються певними характеристиками цієї місцевості (зони) і відрізняється встановленням особливого, ускладненого порядку прийняття рішень щодо розв’язання важливих для цієї території (і держави, в цілому) питань. Спеціальний правовий режим Чорнобильської зони відчуження проявляється в особливостях правового регулювання суспільних відносин між суб’єктами, які потрапляють у цю сферу. Нормативно-правове закріплення правового режиму Чорнобильської зони відчуження окреслює коло можливих і необхідних (обов’язкових) дій на її території та впливає на визначення різновидів вчинених злочинів і особливості їх розслідування.

 

Література:

1.     Концепція реалізації державної політики у сфері розвитку діяльності в окремих зонах радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи : Розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 р. № 535-р : Електронний ресурс // Режим доступу : www.rada.gov.ua.

2.     Басов А. В. Адміністративно-правовий режим надзвичайного стану : автореф. дис. на здобуття наук. ступеню канд. юрид. наук : спец. 12.00.07 „Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право” / А. В. Басов. Х. : ХНУВС, 2007. 19с.

3.      Бібік В. В. Адміністративно-правовий статус режимів особливих адміністративно-територіальних утворень : автореф. дис. на здобуття наук. ступеню канд. юрид. наук : спец. 12.00.07 „Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право” / В. В. Бібік. — К.: Акад. праці і соц відн. ФПСУ, 2011. 18с.

4.      Мінка Т. П. Адміністративно-правові режими та їх забезпечення органами внутрішніх справ : автореф. дис. на здобуття наук. ступеню докт. юрид. наук : спец. 12.00.07 „Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право” / Т. П. Мінка. Д. : Дніпр.держ.ун-т внутр.справ, 2011. 38 с.

5.     Соколова І. О. Правовий режим: поняття, особливості, різновиди: автореф. дис. на здобуття наук. ступеню канд. юрид. наук : спец. 12.00.01 „Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень” / І. О. Соколова. Х. : НУ „Нац. юрид. акад. ім. Я. Мудрого”, 2011. 23 с.

6.     Фаткуллина Д. Ф. Правовой режим земель природоохранного назначения: автореф. дис. на соиск. научной степени канд. юрид. наук: спец. 12.00.06 Природоресурсное право; аграрное право; экологическое право / Д. Ф. Фаткуллина. — М., 2006 — 23 с.

 

Довідка про авторів :

 -  Цимбал Петро Васильович

    Доктор юридичних наук, професор, спеціальність  12.00.09.

    Ректор Ірпінської фінансово-юридичної академії

    Заслужений юрист України

    08200, Київська область, м. Ірпінь вул. Українська

     тел. (04597) 60916.

 

 -  Мілевський Олександр Олександрович

     Спеціальність 12.00.09.

     Старший викладач кафедри кримінального права, процесу та криміналістики

      Національної академії ДПС України

       08200, Київська область, м. Ірпінь вул.. Михайлівська 20 «б» кв.26

       тел. 0630574880

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПЛАТІЖНЕ ДОРУЧЕННЯ № 17 т

від 22 листопада 2012 року

 

0410001

Одержано  банком

«        » ______________ 2012р.

Платник: Приватний підприємець Мілевська Г.В.

2239622164

 
Код:         

                                                                                                                               Код банку       ДЕБЕТ рах.№               Сума

72,00

 

 

 

 

 

 

   322669        2600450090648  

 

 
Банк платника: ТВБВ №10026/07/2  ГУ м.Київ та Київська обл.

                           АТ «Ощадбанк»                        

Одержувач: ДП НПП ЮПИТЕР

30546436

 

 
Код:                                                                                     

               

305299          26003050106932

 

 
                                                                                                                                 Код банку       ДЕБЕТ рах.№

Банк одержувача: КБ Приватбанк, м. Дніпропетровськ

 


Сума літерами:  Сімдесят дві гривні 00 коп. без НДС.

 


Призначення платежу: Оплата за публікацію та розсилку тез Цимбал П.В., Мілевського О.О. «Научная индустрия европейского континента-2012»

ДР                                                                                                                                                                                         

 

 

М.п.                                   __________________________

                    Підпис            

                                           Мілевська Г.В.                                                                             Проведено банком

 

«     22    » листопада 2012 р.