Калетнік Г.М.професор, д.е.н., Скорук О.П. доцент, Косовська С.В.

Вінницький національний аграрний університет

НЕОБХІДНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ БІОЕТАНОЛУ В УКРАЇНІ

В умовах ринкової економіки все більшого значення набуває проблема забезпеченості держави в традиційних джерелах палива, що зумовлене їх вичерпності та підвищенням цін на їх видобуток і постачання. Економічна ситуація в країні, що склалася на сьогоднішньому етапі розвитку економіки зумовила розробку раціонального використання проблеми шляхом впровадження альтернативних видів палива.

Метою даної публікації є встановлення необхідних причин виробництва біоетанолу та розробка перспективних напрямків його розвитку в Україні.

Даним питанням займаються велика кількість національних та іноземних науковців, що мають колосальний досвід в даній проблематиці, серед яких: Калетник Г.М.. Кизюн Г.І., Олійник С.А., Присяжнюк О.І., Сосницький В.М., Шевченко І.А., Шиян П.В. та інші.

Однією із головних технологій вирощування і переробки рослин з метою вивільнення усіх можливих запасів енергії є виробництво біоетанолу з поширених сільськогосподарських культур.

Біоетанол — це обезводнений етиловий спирт, одержаний шляхом ферментації сахарози, який у свою чергу видобувають із крохмалю зернових культур або із цукрових розчинів. Для України основними видами рослинної сировини можуть розглядатися пшениця, жито, ячмінь, цукровий буряк, кукурудза [3 ]. Виробництво біоетанолу в світі перевищує 55млрд.л. Основними виробниками та споживачами є США та Бразилія. Що виробляє близько 25млрд.л. і Бразилія - понад 20млрд.л. Основною передумовою виробництва та споживання біоетанолу в цих країнах та насамперед в Україні є структура цінової політики, що істотно впливає на його вартість відповідно на внутрішньому і зовнішньому ринках порівняно із вартістю традиційного виду палива(табл. 1).

Таблиця 1

Ціновий аспект виробництва біоетанолу та бензину в Україні та світі за 2009 рік

Вид палива

Вартість продажу палива за 1 л, дол.

Собівартість виробництва 1 л палива, дол.

 

Україна

США

Бразилія

Україна

США

Бразилія

Бензин

0,97

1,85

0,74

0,55

0,85

0,65

Біоетанол

0.85

0,71

0,59

0.40

0,38

0,46

 

Отже, за даними табл.1, видно, що виробництво біоетанолу в світі є більш альтернативним видом палива з економічної точки зору, а ніж бензину, про що свідчать насамперед вартість їх продажу та виробництва відповідно в усіх досліджуваних країнах. Також, ми можемо спостерігати, що серед представлених країн, Україна виступає найбільш продуктивною державою з найменшими витратами на виробництво даного виду палива. Це неодноразово засвідчує її економічний потенціал на даному ринку товарів і послуг.

Також не менш вагомими причинами, що зумовлюють більш інтенсивне виробництво біоетанолу є :

- екологічні переваги - оптимальні природо-кліматичні та природо - охороні умови;

- енергозабезпеченість - використання місцевих джерел сировини, зменшення енергозалежності від поставок енергоносіїв, вартість яких зростає[2];

-    диверсифікація економіки та розвиток сільськогосподарських регіонів;

-    створення робочих місць;

-    поліпшення стану навколишнього середовища;

-    зростання продуктивності сільського господарства[3].

Використання аграрної сировини для вирощування біоетанолу повинно здійснюватися в умовах оптимального поєднання розв'язання енергетичної проблеми та ефективності задоволення продовольчого попиту. На сьогодні Україна забезпечує не тільки себе достатньою кількістю продуктів харчування, а й експортує частину сільськогосподарської продукції та має значний науково виробничий потенціал для її збільшення.

Для запровадження та стимулювання розвитку альтернативної енергії та широкого використання нових видів палива, серед яких лідирує впровадження біоетанолу, необхідна значна державна програма наукових розробок з його виробництва, пільгова підтримка кредитними ресурсами та послідовність інвестиційної політики.

Як свідчить аналіз сучасного ринку немає жодних перешкод на шляху створення прогресивних технологій у виробництві біоетанолу. Економічний ефект забезпечується завдяки правильному виборі технологій вирощування та переробки обґрунтованому розміщенню необхідного обладнання в місцях накопичення сировини, а також комплексному використанню одержаних у процесі переробки продукції сільського господарства[1].

Перспектива стрімкого розвитку і збільшення виробництва біоетанолу можлива в основному завдяки розвитку нового напрямку - виробництва етанолу другого покоління лігніно-целюлозної біомаси, запаси якої майже невичерпні.

Отже, обгрунтувавши необхідність виробництва та перспективи розвитку біоетанолу в Україні можна зробити висновок, що стрімке вирощування біосировини для виробництва біоетанолу допоможе вивести країну із економічної кризи, забезпечить багато робочих місць, підвищить конкурентоспроможність держави серед іноземних партнерів та надійне економіко - екологічне майбутнє.

Список використаної літератури:

1.   Калетник Г.М. Перспективи виробництва біоетанолу в Україні // Аграрна техніка та обладнання. - 2009. - № 2. С.50-55.

2.   Олійник С.А. Сучасні і перспективні технології виробництва біоетанолу на світовому ринку // Харчова і переробна промисловість. - 2009. - № 6. С.11-13.

3.   Присяжнюк О.Г., Шевченко І.А. Аспекти використання біоетанолу як альтернативного джерела енергії // Цукрові буряки. - 2009. - № 3. С.14-І5.