Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

 

К.е.н. доцент кафедри фінансового контролю і аналізу Шевчук Л.П.

Темнова Л.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Аналіз джерел формування фінансових ресурсів підприємств

 

У сучасних умовах зростає значення аналізу господарської діяльності підприємства, оскільки новостворювані умови ринкової економіки вимагають від вітчизняних підприємств мобілізації максимально можливої кількості ресурсів, зокрема фінансових, а також ефективного їх використання і пошуку нових джерел їх формування.

Проблемами аналізу джерел формування фінансових ресурсів розглядалися у працях вітчизняних і зарубіжних економістів, а саме:          Бердар М.М., Волк І.Ф., Качур Є.А., Привалова Л.В., Ткаченко І.П. та ін. Проте, необхідно зазначити, що на сучасному етапі розвитку вітчизняної економіки проблема формування ефективної системи забезпечення фінансовими ресурсами й досі потребує дослідження.

Мета даної роботи полягає у дослідженні джерел фінансових ресурсів сучасних вітчизняних підприємств.

Україна стоїть на шляху переходу до ринкової економіки. Основою ринкової економіки є господарюючі суб’єкти. Ці господарюючі суб’єкти здійснюють виробничу, науково-дослідницьку, або ж комерційну діяльність. Для здійснення всіх вищеперерахованих видів діяльності господарюючим суб’єктам необхідно мати в достатній кількості різноманітні види ресурсів. Проте саме фінансові ресурси підприємств є основою їх функціонування. Вони відіграють вирішальну роль у розвитку господарської діяльності, розширенні й обновленні основних фондів, оплаті праці та соціальних заходах. На безупинну діяльність підприємства впливає визначення оптимальної потреби у фінансових ресурсах, забезпечення їх структури, джерел формування та обґрунтування напрямів використання.

Зауважимо, що фінансові ресурси являють собою грошові накопичення і доходи, що створюються в процесі розподілу й перерозподілу валового внутрішнього продукту та зосереджуються у відповідних фондах для задоволення інших суспільних потреб.[2]

Підприємство у своїй діяльності може використовувати різні джерела формування фінансових ресурсів. Серед них можна виокремити наступні: фінансові ресурси, що сформовані під час заснування підприємства і можуть бути представленні у вигляді внесків засновників у статутний фонд; фінансові ресурси, що формуються у наслідок фінансово-господарської діяльності підприємства, до них належать нерозподілений прибуток, амортизаційний фонд, резервний фонд; фінансові ресурси, що сформувалися в результаті в результаті операцій на фінансовому ринку і існують у вигляді додаткового і позикового капіталу; фінансові ресурси сформовані під час перерозподілу грошових коштів, до них можемо віднести бюджетні субсидії, страхові відшкодування, а також інші види ресурсів.[3]

Проте, на нашу думку, перехід на ринкові форми господарювання потребує нових підходів до формування фінансових ресурсів підприємств. Так наприклад, нині важливе місце в джерелах фінансових ресурсів посідають внески фізичних і юридичних осіб. Водночас зменшуються обсяги бюджетних і відомчих субсидій, збільшується значення прибутку, амортизаційних відрахувань і позикових коштів.

Також зазначимо, що існує два основних джерела формування фінансових ресурсів: власний і заучений (позичковий) капітал.   

Що стосується джерел утворення власних фінансових ресурсів, то цей процес може відбуватись за рахунок зовнішніх і внутрішніх джерел власних коштів. До зовнішніх джерел належать кошти, що формуються за рахунок особистих внесків і за рахунок можливостей фінансового ринку. Це кошти засновників, що вкладаються у статутний капітал, кошти, що надходять за рахунок випуску акцій і пайові внески учасників. Кошти, що формуються у порядку розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів у масштабах економічної системи держави відносять до зовнішніх джерел власних коштів, а саме страхові відшкодування, фінансові ресурси державного і місцевих бюджетів, що використовуються на безповоротній основі та інша безплатна фінансова допомога. До внутрішніх джерел відносяться фінансові ресурси, які формуються в процесі виробничо-фінансової діяльності підприємств – це прибуток та амортизаційні відрахування.

Позичковий капітал теж формується із зовнішніх і внутрішніх джерел. До зовнішніх позикових коштів належать кредити банків, облігаційні позики, позики небанківських кредитних установ. До внутрішніх джерел створення позикового капіталу відносяться заборгованість за майно в оренді, реструктуризований борг за кредити, відстрочена податкова заборгованість, кредити не сплачені у строк, кредиторська заборгованість строк сплати якої ще не настав, прострочена кредиторська заборгованість.[5]

Таким чином, виходячи з вище викладеного, можна дійти висновку, що існує велика кількість джерел формування фінансових ресурсів, тому їх ефективне використання визначає фінансове благополуччя підприємства, його платоспроможність, ліквідність і фінансову стійкість. Усе ці показники фінансового благополуччя сприяють тому, що підприємства виявляють ініціативу, заповзятливість, несуть відповідальність за результати власної фінансово-господарської діяльності. Проаналізувавши усі джерела, можна сказати, що найвагоміший вплив серед усіх перелічених джерел формування фінансових ресурсів має зовнішній позиковий капітал, а саме кредити банків, облігаційні позики, позики небанківських кредитних установ. Проте, залучення банківських кредитів супроводжується зростанням плати за їх використання, що призводить до збільшення операційних витрат та збитковості підприємств. Тому ми пропонуємо суб’єктам господарювання раціональніше використовувати свої фінансові ресурси, зменшити кількість кредитів і зобов’язань шляхом ефективного використання власних ресурсів.

 

Література:

1.     Бердар М.М. Фінансова прозорість підприємства в управлінні фінансових ресурсів  / М.М. Бердар //Формування ринкових відносин. – 2011. – №1. – С.122-125. 

2.     Волк І.Ф. Фінансові ресурси підприємства: економічна сутність та ефективність управління / І.Ф. Волк // Держава і регіони. – 2006.- №6 – С. 339 - 342.

3.     Качур Є.А. Теоретичні підходи до формування структури джерел фінансових ресурсів підприємства / Є.А. Качур // Економіка України. – 2009. –  №7. – С. 125 – 132.

4.     Привалова Л.В. Роль фінансових ресурсів у структурі капіталу підприємства / Л.В. Привалова // Вісник Дніпропетровської фінансової академії: Економічні науки. – 2012. - №1. – С. 146 – 152.

С. 362 – 373.

5.     Ткаченко І.П. Аналіз джерел формування фінансових ресурсів у системі фінансового менеджменту / І.П. Ткаченко // Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму. – 2012. – №1. –