Экономические науки/10.Экономика предприятия

 

Романюк Н.Г., Кандер О.Є.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

 

ОКРЕМІ АСПЕКТИ ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

В сучасних умовах нестабільності зовнішнього середовища підприємству необхідно адаптуватися, вдосконалювати та розробляти нові засоби забезпечення економічної безпеки для досягнення цілій підприємства. В зв’язку с цим актуальності набувають пошуки нестандартних напрямів,  а також наукове обґрунтування ефективних засобів забезпечення високого рівня економічної безпеки підприємства.

Питання забезпечення економічної безпеки приділяють значну увагу вітчизняні та зарубіжні фахівці та науковці, а саме В.І.Мунтіян, Г.В. Пономарьов, О.М. Лященко , С.Ф. Покропивний , Г. Пастернак-Таранущенко , Д. Болдуїн та інші. Серед найбільш вагомих наукових результатів можна виділити наступні: розробка понятійного апарату теорії економічної безпеки, визначення основних складових екосесенту, виявлення типових загроз і формування механізму забезпечення економічної безпеки, а також запропоновано новий погляд на логістизацію як на перспективний шлях досягнення економічної безпеки підприємства.

Забезпечення економічної безпеки підприємства або екосесенту (від ecosesent economic security of enterprise) – це безупинний процес підтримання її функціональних складових частин на певному рівні з метою досягнення максимального ефекту на даний час і в майбутньому, завдяки можливості своєчасного реагування на негативний вплив будь-яких факторів, що дестабілізують діяльність підприємства.

Усю сукупність рішень,  які приймаються на підприємстві, поділяють на два види:- тактичні рішення, націлені на використання наявного економічного потенціалу в теперішньому,  і стратегічні, які стосуються процес поповнення,  створення економічного потенціалу та відповідають вимогам безпеки системи і лежать в основі стратегії підприємства. Така сукупність стратегічних рішень у розрізі характеру реагування на зміни факторів внутрішнього та зовнішнього середовищ підприємства дістала назву «стратегія економічної безпеки», яка складається з двох основних елементів – групи стратегії підтримки економічної безпеки (стратегії усунення існуючих загроз, запобігання можливим загрозам, компенсація збитку) та групи стратегії відновлення економічної безпеки ( стратегія збільшення прибутків, зниження витрат, продажу активів, комплексна стратегія відновлення).

Оскільки економічна безпека підприємства має прямий причино-наслідковий зв'язок із системою та результатами стратегічного планування розвитку, найважливійщим етапом її забезпечення є прогнозування факторів впливу та показників економічної безпеки. Розробка стратегічного плану повинна проводитися з урахування цілей виробництва, засобів і можливостей їхнього досягнення, конкурентного середовища умов господарювання.

Застосування на практиці різних напрямів підвищення економічної безпеки можна продемонструвати  на прикладі підприємства зв’язку ПП «Інфо-зв'язок». Сучасний стан економічної безпеки даного підприємства можна охарактеризувати як незадовільний ( реальні показники екосесенту в більшості нижчі за бар’єрних, присутні ознаки спаду рівня попиту на послуги, часткової втрати потенціалу підприємства). В такій ситуації потрібно використовувати стратегію відновлювання економічної безпеки, тобто підвищити індикатори екосесенту до нормального рівня. Так, серед показників фінансової складової найнижчими є показники рентабельності послуг – 20,7%.

Можливим стратегічним напрямом зниження собівартості послуг є логістизація підприємства, що призведе до зміцнення зв’язків із постачальниками,  а це в свою чергу призведе до зниження цін на комплектуючі матеріали на 5%. При логістизації відбувається розподіл ризику між усіма ланками логістичного ланцюга.

Введення системи контролінгу та центрів відповідальності призведе до більш ефективного використання ресурсів, тобто зниження собівартості послуг приблизно на 3-5%. Контролінг – це напрямок економічної роботи на підприємстві, що пов’язаний з прийняттям та реалізацією оперативних і стратегічних управлінських рішень з метою максимізації прибутку.. Завдяки використанню різних методів,  зокрема економічного аналізу,  система контролінгу дозволяє ефективно знаходити резерви підприємства, а завдяки створенню служби контролінгу на підприємстві створює таку систему інформаційних потоків та прийняття управлінських рішень,  що всі ресурси, в тому чіслі і виявлені резерви, дозволяють йти інтенсивним шляхом розвитку [1].

Даний ефект необхідно підсилити збільшенням продуктивності праці за рахунок інноваційних засобів управління персоналом. За таких умов, навіть без втручання  в політику просування та надання послуг, рентабельність послуг прогнозується на рівні приблизно 4-5%.

Як висновок слід виділити наступні напрями підвищення рівня економічної безпеки:

-         введення служби контролінгу,

-         логістізацію,

-         розвиток інноваційної діяльності.

Виконуючі подані рекомендації,  підприємство підвищить ефективності  системи економічної безпеки, що безумовно призведе до росту рівня прибутковості та рентабельності.

 

Література

1.                 Мішина І.Г. Показники економічної безпеки, проблеми визначення їх граничних значень./ Торгівля і ринок України: Темат.збірник наук. праць. Вип.21, т.2/ Голов.ред. Шубін О.О.- Донецьк:ДонДУЕТ,2008. –с.283-291