Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

к.е.н, доцент Супрун С. Д., студентка Шевчук В. Б.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ЯК НЕВІДЄМНА СКЛАДОВА ЙОГО УСПІХУ

 

Під час здійснення своєї діяльності торговельні підприємства постійно стикаються з вірогідністю виникнення ризиків. Підприємництва без ризику не існує, і як правило, найбільший прибуток приносять ринкові операції з підвищеним ризиком. Виникнення ризику у сфері торгівлі пов’язане не лише з недосконалою орієнтацією підприємств у навколишньому середовищі, а й з постійними змінами умов діяльності, поведінки суб’єктів ринку. Ризик торговельних підприємств проявляється у втраті прибутку, товарообороту, капіталу, нереалізованих запасах товарів, зниженні рівня ефективності капітальних вкладень порівняно із запланованим.

Дослідженням ризиків торговельних підприємств присвячені праці як зарубіжних так і вітчизняних науковців, серед яких: А. Пігу [1], Й. Шумпетер [2], О. Ястремський [3], В. Боровкова, В. Кочетков [6] та ін.

Оскільки торговельні підприємства діють у конкурентному ринковому середовищі, для ефективності їх управління часто доводиться приймати нетрадиційні і сміливі рішення, що підвищують рівень економічних і фінансових ризиків. За таких умов, підприємства мають своєчасно визначити і оцінити рівень ризику, ефективно управляти ним з метою обмеження його негативного впливу та мінімізації обсягів фінансових втрат.

У ході проведеного дослідження були визначено, що існує велика кількість класифікацій ризиків, однак, в загальному, їх можна поділити на внутрішні та зовнішні [4]. Серед усіх ризиків діяльності суб’єктів господарювання, фінансові ризики є основними,  так як ставлять під загрозу подальшу діяльність підприємства.

Залежно від величина можливих фінансових втрат, можна виділити чотири основні зони фінансового ризику:

-         безризикова зона;

-         зона критичного ризику;

-         зона катастрофічного ризику [5].

Виокремлення окремих зон фінансового ризику має бути основою формування системи управління фінансовими ризиками торговельного підприємства. Ризиком можна управляти, тобто використовувати різноманітні заходи, які б давали змогу певним чином прогнозувати виникнення ризикової ситуації і вживати заходів для зниження рівня ризику.

Сьогодні значна частина торговельних підприємств за кордоном приділяє належну увагу питанням виявлення, оцінки й управління ризиками, в той час як вітчизняні торговельні підприємства практично не переймаються вирішенням проблем використання ефективних методів управління ризиками, які впливають на процес господарської діяльності, часто-густо акцентуючи увагу на інструментах фізичної безпеки. Однак, дедалі частіше в теорії та практиці управління бізнесом в Україні використовується таке поняття як «ризик-менеджмент». Для торговельного підприємства система ризик-менеджменту представляє собою поєднання етапів побудови процесу управління ризиком та можливих варіантів управлінських рішень, з зазначенням ролі і місця в ній страхування. Як окремий елемент системи ризик-менеджменту можна виділити програму страхування діяльності торговельного підприємства, яка розробляється на основі карти ризиків підприємства.

Найпростішим методом запобігання негативним наслідкам від ризиків є створення па підприємствах спеціальних фондів ризику за рахунок прибутків і використання його в екстремальних для підприємства умовах. Цей метод відомий як самострахування підприємства від негативного впливу непередбаченої ситуації. Процес управління фінансовими ризиками включає широкий спектр дій, який може бути представлений як послідовність наступних етапів:

-         ідентифікація – усвідомлення ризику, встановлення причин його виникнення;

-         квантифікація – вимірювання, аналіз та оцінка ризику;

-         мінімізація – зниження чи обмеження ризиків за допомогою відповідних методів управління;

-         моніторинг – здійснення постійного контролю за рівнем ризику.

Таким чином, послідовність виконання цих дій дасть змогу підприємству ефективно управляти ризиками та мінімізувати їх негативний вплив на підприємство. Крім того підприємство повинно поліпшувати політику і системи управління ризиками для відбиття змін кон’юнктури ринку, що дасть змогу завжди вчасно реагувати і попереджати можливі збитки.

 

Література:

 

1.     Пигу А. Экономическая теория благосостояния./Пигу А. - Т. 1. – М.: Прогресс, 1985. – 512 с.

2.     Шумпетер И. Теория экономического развития./Шумпетер И.  - М., 1982.

3.     Ястремський, О. Основи теорії економічного ризику : навч. посіб. / О. Ястремський. - К. : "АртЕк", 1997. - 235 с.

4.     Особливості класифікації економічних ризиків торговельних підприємств [Електронний ресурс] – Режим доступу:

http://www.ukrcoop-journal.com.ua/2009-2/num/jusipovich.htm

5.     О. А. Бурба. Фінансові ризики підприємства та методи їх нейтралізації/Науковий вісник ЛНТУ України – 2010. – вип. 20.9

6.     Кочетков В. М. Сутність і особливості ризик-менеджменту на підприємстві / В. М. Кочетков, Н. А. Сирочук // Актуальні проблеми економіки.  – 2011. – №10. – С. 151-156.