К.п.н. Лобачева І.Ф., Шаповал А.С.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Аналіз виробництва та реалізації продукції агропромислового комплексу

Вирощування олійних культур і переробка їх продукції є важливою складовою стратегії економічного розвитку агропромислового комплексу держави. Протягом останнього десятиріччя спостерігається стала тенденція розширення посівних площ олійних культур в аграрних підприємствах, що зумовлено вигідністю їх вирощування порівняно з іншими сільськогосподарськими культурами.

Нашою метою є аналіз виробництва та реалізації продукції агропромислового комплексу.

Дослідженням проблем агропромислового комплексу та окремих аспектів ефективності його функціонування і розвитку займалися В.І. Бойко, О.Г. Волощук, В.М. Гаврилюк, О.Г. Дерев’янко, М.В. Калінчик, С.П. Капшук, В.В. Лазня, A.А. Побережна, М.В. Присяжнюк, П.Т. Саблук, О.М. Шпичак та інші. В працях цих науковців висвітлюються проблеми агропромислового комплексу, розкриваються організаційно-економічні особливості функціонування підприємств галузі, оцінюються тенденції їх розвитку.

Обсяг виробництва і реалізації промислової продукції може виражатися в натуральних, умовно-натуральних, трудових і вартісних вимірниках. Узагальнюючі показники обсягу виробництва продукції одержують за допомогою вартісної оцінки. Основними показниками обсягу виробництва є товарна і валова продукція.

Валова продукція - це вартість усієї виробленої продукції і виконаних робіт включно з незавершеним виробництвом. Товарна продукція відрізняється від валової тим, що в неї не включають залишків незавершеного виробництва і внутрігосподарський оборот [1; с.39].

Методика аналізу виробництва і реалізації продукції : динаміки і виконання плану виробництва та реалізації продукції; асортименту І структури продукції; якості продукції; ритмічності роботи підприємства; факторів і резервів збільшення випуску та реалізації продукції.

Важливим узагальнюючим показником, що використовується для характеристики швидкості реалізації продукції, є тривалість її знаходження на стадії реалізації. Для розрахунку даного показника необхідно середні залишки готової продукції розділити на одноденний об'єм продажів; зростання його рівня свідчить про труднощі збуту і підвищення ризику незатребуваної продукції.

Оперативний аналіз виробництва і відвантаження (реалізації) продукції здійснюється на основі розрахунку, в якому відображаються планові і фактичні відомості про випуск і відвантаження продукції за об'ємом і асортиментом за день, наростаючим підсумком з початку місяця, а також відхилення від плану .

На ПАТ «ВОЖК» постійно проектуються нові види продукції, які відповідають вимогам і побажанням клієнтів, що підвищує їхню конкурентоспроможність на ринках інших країн.

Враховуючи те, що потреби потенційних споживачів на олійножирову продукцію зростають, підприємство, крокуючи в ногу з часом, розширює асортимент і номенклатуру продукції, тим самим нарощуючи обсяги виробництва .

Порівняно з іншими країнами-виробниками наша держава має унікальні природно-кліматичні умови для вирощування різних видів олійних культур, проте основною продукцією сировинної бази підприємств олієжирового комплексу залишається соняшник, а в секторі промислового виробництва рослинних олій на соняшникову припадає 97 % [2; с.386].

План по асортименту вважається виконаним, якщо він виконаний або перевиконаний за всіма без винятку видами продукції. Якщо хоча б по одному виробу план не виконано, то і в цілому план по асортименту не виконано.

 Аналіз виконують шляхом порівняння фактичного і планового випуску продукції по виробу.

 Оцінка виконання плану по асортименту може виконуватись:

 а) за способом найменшого відсотку (%);

 б) за питомою вагою окремих виробів, за якими не виконано план;

 в) за середнім відсотком, який розраховується шляхом ділення загального фактичного випуску продукції в межах плану на загальний плановий випуск продукції.

Розглянемо виконання плану по асортименту на прикладі (табл.1).

Таблиця 1

Виконання плану по асортименту, тис.грн.

Вироби

План

Факт

Виконання плану, %

Зараховано у виконання плану асортименту

1

2

3

4

5

Олія соняшникова

 

 

56487

 

 

56489

 

 

100

 

 

56487

 

Маргарин і продукти

 

 

23577

 

 

23578

 

 

100

 

 

23577

 

Саломаси

 

14893

 

14896

 

100

 

14893

 

Всього :

 

94957

 

94963

 

100

 

94957

 

 

Розрахунок показників виконання плану з асортименту здійснюють трьома способами. Перший має назву «спосіб найменшого числа», суть якого полягає у виборі меншої із двох сум. Інакше кажучи, береться фактична сума, але за умови, якщо вона не перевищує планове завдання. В табл. ці залікові суми разом становлят 94957 тис. грн.

Звідси коефіцієнт асортиментності:

За другим способом беруть як загальний показник найменший серед усіх виробів відсоток виконання плану, тобто 99% (коефіцієнт — 0,99).

Третій спосіб пропонує знаходити співвідношення кількості виробів з повним виконанням плану й кількості планових позицій. Цей показник пов’язаний із номенклатурою продукції, звідси і його назва — коефіцієнт номенклатурності:

Отже, за всіма способами план з асортименту виконано [3; с.168].

Олієжировий комплекс, незважаючи на позитивну динаміку функціонування, характеризується факторним дисбалансом розвитку сфер виробництва та переробки, наявністю неефективних каналів розподілу олійної сировини, екстенсивним характером її нарощування, нераціональним використанням ресурсних складових галузі. За існуючих умов, реалізація економічного потенціалу агропромислового комплексу неможлива без створення ефективної системи управління, симбіозу державних та ринкових важелів впливу на організаційно економічні умови функціонування учасників галузі, пошуку паритетного механізму їх взаємодії та поступу.

 

Список використаних джерел:

1.     Заблодська І.О. Економічний механізм забезпечення виробництва та збуту товарів на регіональному ринку // О.І. Заблодська. – Економіст . – 2009. - №10. – С.38 – 39.

2.     Економічний аналіз: Навч. посібник / М.А. Болюх, В.З. Бурчевський, М.І. Горбатюк; За ред. акад.. НАНУ, проф. М.Г. Чумаченка. -  К.: КНЕУ. – 2009.  – 540 с.

3.     Кімер О.Г. Аналіз використання матеріальних ресурсів при виробництві продукції // О.Г. Кімер. – Галицький економічний вісник.  – 2010. – № 2 . – С.162 – 172.