Савчук В.С., ст. викл. Лимар О.Ф.
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,
Україна
Страхування
життя в умовах сучасного страхового ринку України
Страхування життя є важливою сферою страхової справи, традиційним і постійним джерелом значних інвестиційних ресурсів, що сприяють успішному зростанню економіки. Проте, в нашій країні страхування життя до цих пір украй незатребуване. Якщо на Заході наявність поліса є неодмінним атрибутом кожної людини. Там споживачі добре знають особливості продуктів страхування життя і розбираються в них. То українці ж мають досить загальне уявлення про цей вид страхування.
Роль вітчизняного страхування залишається дуже незначною та не відповідає тим завданням, які стоять перед Україною в сучасних умовах формування ринкової економіки. Тому питання щодо перспектив розвитку страхування життя в Україні є дуже актуальним.
В економічній літературі приділяється увага питанням страхування життя, передумовам його виникнення, розвитку. Слід згадати про дослідження таких науковців, як В.Д. Базилевич, О.О. Гаманкова, М.С. Клапків та ін.
Ст.6 Закону України «Про страхування» містить чітке визначення страхування життя як виду особистого страхування, який передбачає обов’язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку [1].
Страхування життя − це довгострокова фінансова основа страхового ринку, яка забезпечує значну частину інвестицій в національну економіку та сприяє підвищенню її конкурентоспроможності через формування страхових резервів страховиків. Страхування життя дозволяє вирішити багато проблем. Для України страхування життя не є чимось новим і незвичним. Досвід такого страхування в Україні є, але розвиток суспільства вимагає пошуку напрямів посилення страхового захисту громадян, розширення переліку страхових послуг, що надаються, підвищення їх якості, удосконалення діяльності страховиків, посилення довіри до них і тих послуг, які вони надають. Страхування життя поєднує в собі можливість для громадян одержати страховий захист від існуючих ризиків та заощадити кошти [2, c. 9−10].
Страхування життя є необхідним атрибутом ринкової економіки. Кількість страхових компаній станом на 30.06.2012 становила 443, з яких 63 СК зі страхування життя. Тенденція зміни основних показників діяльності страхового ринку за останні чотири квартали 2011-2012 рр. свідчить про наявність якісних зрушень на цьому ринку. Валові страхові платежі при страхуванні життя за перше півріччя 2012 року становили 770,4 млн. грн., що на 43,6% більше, ніж за перше півріччя 2011 року (2011 р. – 536,6 млн. грн.).
Структура валових надходжень страхових платежів за перше півріччя 2012 року:
– 693,1 млн. грн. (або 90,0%) – що надійшли від фізичних осіб;
– 77,3 млн. грн. (або 10,0%) – що надійшли від юридичних осіб.
У першому півріччі 2012 року на 17,8% збільшилася кількість застрахованих фізичних осіб (669 072 застрахованих фізичних осіб у порівнянні з 475 699 застрахованими фізичними особами протягом першого півріччя 2011 року). Станом на 30.06.2012 застраховано 3 680 361 фізичну особу.
Обсяг валових страхових виплат із страхування життя за перше півріччя 2012 року становив 38,0 млн. грн.3, що на 17,6% більше в порівнянні з відповідним періодом 2011 року [3].
Не дивлячись на позитивну динаміку розвитку страхування життя в сучасній Україні, його основні показники залишаються досить низькими у порівнянні із розвинутими країнами. На розвиток страхування життя в Україні впливає багато чинників, серед яких: недовіра населення до будь-яких видів інвестицій, низький рівень доходів населення, політична нестабільність, зростання інфляції, недосконала нормативно-правова база; слабкий розвиток фондового ринку, відсутність вторинного ринку страхових послуг, неналежний рівень інформації про стан і можливості ринку страхування життя, відсутність довіри населення до компаній зі страхування життя, до довгострокової податкової політики, яка б стимулювала розвиток страхування життя, низька фінансова надійність і платоспроможність страховиків, низька ефективність державного регулювання особистого страхування в Україні [2, c. 11−12].
Отже, страхування життя є одним з найважливіших видів соціального захисту та важливим джерелом інвестування в економіку країни. Тривала економічна криза в Україні призвела до різкого падіння рівня життя більшості населення. У людей практично немає вільних коштів для того, щоб скористатися послугами страхових компаній, які здійснюють страхування життя.
Саме держава перш за все повинна бути зацікавлена в розвитку страхування життя. По-перше, тому що страхування життя є джерелом довгострокових інвестиційних ресурсів. По-друге, тому що страхові компанії із страхування життя доповнюють систему захисту та підтримки рівня життя громадян за рахунок самих громадян, і, таким чином, тягар соціального забезпечення населення перерозподіляється між державою та ринком страхування. По-третє, значущим фактором ролі держави щодо розвитку страхування життя є створення нових робочих місць, бо страхування життя є основою договорів страхування.
Література:
1. Закон України «Про страхування» від 7 березня 1996 року №86/96-ВР.
2. Артюх Т.М. Страхування життя в умовах сучасного страхового ринку України / Т.М. Артюх // Фінанси, облік і аудит. − 2011. − № 18. – С.9−15.
3. Офіційний сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг // www.dfp.gov.ua.