Прокопчук О.П.

Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини ВНЗ ВМУРоЛ «Україна», Україна

Швидкість відшкодування як ключовий елемент системи захисту вкладів у банківських установах

 

Швидкий розвиток фінансової кризи на вітчизняних ринках посилює важливість важелів, інструментів та методів, які несуть антикризовий вплив. Система захисту вкладів в банківських установах відноситься до таких механізмів. Тому покращення діючої системи гарантування вкладів в Україні є важливим завданням для послаблення впливів фінансової кризи.

Зазначене зумовило необхідність виявлення та розкриття факторів, що впливають на швидкість проведення виплат та визначають важливість строку повернення вкладів гарантованих діючою системою захисту в банківських установах.

Для кожної системи захисту вкладів в процесі її функціонування є важливими та основоположними наступні ознаки:  розмір гарантованої суми відшкодування; джерела наповнення фонду, кошти якого будуть використовуватись для захисту вкладів; види вкладів, що підпадають під відшкодування; строк проведення виплат гарантованих вкладів.

В даному дослідженні ми приділили увагу останній ознаці.

В першу чергу, визначимо фактори, що впливають на швидкість проведення виплат. До них належать: знецінення грошей в часі; втрата процентів; задоволення певних потреб власника коштів, на які він їх накопичував; екстрені випадки; погіршення підприємницької діяльності юридичних та фізичних осіб [1].

З метою виявлення важливості швидкості проведення виплат гарантованих вкладів, проведемо аналіз окремо кожного фактору.

Знецінення грошей в часі. Для економіки кожної країни є властивими інфляційні та дефляційні, ревальваційні та девальваційні процеси. Проте саме інфляція (зростання рівня цін) та девальвація (знецінення грошової одиниці) є найбільш характерними процесами в будь-якій економіці як країни, що розвивається, так і розвинутих країн. Кожна країна щороку встановлює плановий показник інфляції на наступний рік та намагається його не перевищити. В той же час, основна кількість суб’єктів економіки (виробники, продавці, фінансові посередники та ін.) визначають свою виробничу та цінову політику виходячи в основній мірі з даного показника.

При банкрутстві банківської установи виплати вкладів їх власникам відбуваються не відразу. Проходить певний проміжок часу між фактичним настанням неплатоспроможності банку та поверненням вкладів. Даний проміжок часу включає наступну процедуру: фактичне настання неплатоспроможності банку, визнання банку неплатоспроможним, створення ліквідаційної комісії, формування та передача списків власників вкладів по їх поверненню в організацію по захисту вкладів, перевірка та прийняття рішення органом по гарантуванню вкладів стосовно виплати, організація та проведення виплати вкладів збанкрутілої банківської установи. Як бачимо, процедура досить громіздка. В різних країнах вона триває різний проміжок часу від 1 місяця до 3 – 5 років [1]. Чим довше процедура виплат буде тривати, тим більший буде рівень інфляції, а, отже, тим більше буде знецінення грошей або тим менша буде їх купівельна спроможність.

Знецінення грошей в часі спонукає до скорочення процедури повернення вкладів фізичних та юридичних осіб, що підлягають відшкодуванню.

Втрата процентів. На знецінення грошей в часі можна зауважити, що інфляційні коливання покриваються процентною ставкою по вкладу. Проте дане покриття забезпечує лише часткове збереження. При офіційному визнанні банківської установи неплатоспроможною, тобто банкрутом нарахування процентів за вкладами припиняється. Протягом періоду часу, який розпочався офіційним визнанням банка банкрутом і закінчиться фактичною виплатою вкладів їх власникам, на вклад не будуть нараховуватись проценти і відповідно власник вкладу їх не отримає. Тобто виходить ситуація, що при відшкодуванні в 1 рік, власник вкладу віддав свої кошти на рік без процентів або під 0,0% річних. Вся важливість ситуації полягає в тому, що гроші завжди повинні працювати і приносити дохід. І якщо гроші не отримують дохід, а перебувають в статичному стані у їх власника, то в фінансовій думці говорять не про нульовий прибуток, а про той прибуток, який би їх власник міг мати, якби їх ефективно вклав, що є втрачений або недоотриманий власником. Орієнтиром мінімальної дохідності виступає процентна ставка по вкладу на 1 рік на класичних умовах в національній валюті.

Скорочення процедури повернення коштів із збанкрутілого банку їх власникам дозволить їм в подальшому ефективно їх використати та не втратити можливий дохід. Тобто фактор втрати процентної ставки також спонукає до скорочення процедури повернення вкладів фізичних та юридичних осіб, що підпадають відшкодуванню.

Задоволення певних потреб власника. При розгляді даного фактору не беруться до уваги кошти фізичних осіб для підприємницької діяльності та кошти юридичних осіб на поточних рахунках, тобто проводиться аналіз строкових вкладів. Велика частина вкладників розміщують свої кошти в банках для отримання прибутку, але існують вклади, кошти на яких накопичуються їх власниками з певною ціллю.

Так, фізичні та юридичні особи можуть відкрити окремий рахунок для накопичення деякої суми коштів. Цілі накопичення можуть бути різні: на медичну операцію; на весілля; на купівлю нерухомості, авто, обладнання,  побутової техніки та ін.; на повернення заборгованості (позички); інші.

Затягування процедури виплати коштів їх власникам призведе до невиконання ними поставленої перед собою цілі. Невчасне виконання мети накопичення може призвести, в деяких випадках, до досить невиправних і негативних наслідків. Наприклад, невчасно проведена медична операція – до погіршення здоров’я, а інколи і до смерті; невчасний розрахунок за певний об’єкт купівлі (нерухомості, авто та ін.) – до розірвання договору купівлі-продажу та продажу даного об’єкту іншим покупцем, підвищення ціни на даний об’єкт, недоотримання прибутку від його використання; невчасне повернення позички – до втрати застави, нарахування штрафних санкцій, погіршення іміджу, авторитету чи довір’я (досить важливе в підприємницькій діяльності), ставання банкрутом (неплатоспроможним) та ін.

Таким чином, максимальне скорочення строку проведення виплат вкладів їх власникам дозволить зменшити вплив негативних наслідків або взагалі їх уникнути в вище перерахованих ситуаціях.

Екстрені випадки. В даному випадку маються на увазі виникнення незапланованих неочікуваних та непередбачуваних подій для боротьби чи ліквідації наслідків яких фізичній чи юридичній особі необхідно використати додаткові кошти, які перебувають в збанкрутілому банку. До таких подій відносять: стихійні явища, хвороби, епідемії, аварії, кризи та ін.

В даних ситуаціях, вчасне отримання власних коштів із банку банкрута дозволить ліквідувати наслідки чи побороти негативний вплив даних подій.

Погіршення підприємницької діяльності юридичних та фізичних осіб. Наслідками для юридичних та фізичних осіб, що займаються підприємницькою діяльністю при недоступності коштів на рахунках в банку є: неможливість придбати основні засоби (нерухомість, авто, обладнання та ін.) для розширення діяльності; неможливість розрахунку за діючими контрактами та закупки сировини, матеріалів, товарів для продовження діяльності; неможливість розрахунку з працівниками по виплаті заробітної плати; неможливість сплати податків, зборів, платежів; неможливість розрахунку за оренду основних засобів (нерухомості, авто, обладнання та ін.); неможливість виконання своїх зобов’язань в цілому та зокрема в частині погашення позичок інших банків, юридичних осіб; скорочення штату (працівників), можлива відмова від орендованих активів, скорочення, а в подальшому і призупинення виробництва, об’ємів продаж, виручки;  можливі позови в судові органи по невиконанню юридичною особою своїх зобов’язань, по неплатоспроможності та подальше визнання її банкрутом.

Таким чином, можливість отримання юридичними та фізичними особами, що займаються підприємницькою діяльністю збитків або ставання банкрутом спонукає до скорочення процедури повернення вкладів фізичних та юридичних осіб.

З проведеного дослідження випливає, що швидкість здійснення виплат по вкладам збанкрутілих банківських установ є одним із основних елементів системи захисту вкладів. Тому, максимальне скорочення строку повернення вкладів дозволить не тільки ефективніше функціонувати системі гарантування вкладів, а й забезпечить надійний захист вкладів фізичних осіб та суб’єктів господарювання. Перспективою подальших досліджень є вивчення процесу проведення виплат вкладів збанкрутілих банках в Україні.

 

Література

1. Волосович С., Тринчук В. Особливості й тенденції розвитку національної системи страхування банківських вкладів в умовах євроінтеграції // Вісник Національного банку України. – 2010. – № 8. – С. 28 – 34.

2. Офіційний сайт Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в Україні // www.fg.org.ua.