Экономика/Маркетинг и менеджмент

 

Пазинич О. В., к.е.н. Колесов О.С.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 Шляхи удосконалення управління виробничими потужностями

 

Вступ. У сучасних умовах господарювання максимальне використання виробничих потужностей підприємства є найдешевшим заходом, що різко впливає на ефективність його роботи. Виробничі потужності є важливим і обов'язковим компонентом реалізації будь-якої стратегії і тактики виробничого менеджменту фірми, тому управління ними - одне з найважливіших завдань управління підприємством. У процесі управління виробничими потужностями підприємства менеджер повинен враховувати перш за все наявні ресурси і готову продукцію.

Результати дослідження. Однією з основних проблем сільськогосподарських підприємств є брак коштів на відновлення матеріально-технічної бази виробництва та його технологічного рівня. Від цього залежить конкурентоспроможність виробленої та реалізованої продукції. Для вирішення цього питання необхідно створити ефективний механізм залучення додаткових коштів та налагодити систему управління виробничими потужностями.

На всіх рівнях управління підприємством потрібно дотримуватися таких вимог:

1. Правильне визначення потреби в продукції, що випускається, і обґрунтування обсягу її виробництва попитом споживачів;

2. Повне ув'язування натуральних і вартісних показників обсягів виробництва і реалізації продукції [1, с. 96].

Обґрунтування плану виробництва продукції ресурсам, і насамперед, виробничою потужністю та збільшення обсягів виробництва промислової продукції досягається за рахунок:

1) введення в дію і виробничих потужностей;

2) поліпшення використання діючих виробничих потужностей [2, с. 115]. 

Здійснення поточних дій ефективного використання виробничої потужності має бути пов'язане зі стратегічними діями щодо формування нових або ліквідації існуючих виробничих потужностей в майбутньому. При цьому конкуренти можуть знати про загальні дії і наміри підприємства, чого не слід приховувати. Головним має бути забезпечення комерційної таємниці щодо засобів і способів, творчого задуму,  термінів введення та здійснення заходів, характеру поточних дій і стратегічних цілей. Усі ці питання прямо або побічно знаходять своє відображення в характері і методах управління виробничими потужностями, включаючи їх створення,  підтримку, розширення або скорочення та ліквідацію.

Таким чином,  система управління виробничою потужністю повинна включати план розгортання виробничої потужності або план її послідовного освоєння й використання. Система управління також повинна мати і план згортання виробничої потужності за умов її виведення в резерв,  консервацію і ліквідацію. Такий план повинен давати чітке визначення всіх заходів і дій виконавців щодо виведення з експлуатації виробничої потужності. При цьому конкретно повинно бути визначено, коли і що слід відключити,  демонтувати,  куди відправити непотрібні об'єкти,  що залишити,  що і як зберігати, наскільки довго. Власне план згортання виробничої потужності і процедура його виконання можуть бути не менш складними, як і розгортання виробничої потужності [3, с. 50].

Висновок. Отже всі фактори, що впливають на виробничу потужність повинні враховуватися в управлінні підприємством. Головним напрямом раціоналізації використання виробничих потужностей є безпосереднє поліпшення і збільшення ефективності управління підприємством. І не слід забувати про нерозривний взаємозв'язок всіх частин виробничого процесу. Неправильна організація зміни одного може призвести до порушення всього циклу виробництва продукції. Тому шляхи раціонального використання виробничих потужностей постійно перетинаються з формуванням заробітної плати працівників; якістю і конкурентоспроможністю продукції; використанням основних фондів і трудових ресурсів; та іншими невід'ємними частинами виробництва, безпосередньо не пов'язаними з виробничими потужностями, але надають великий вплив на можливості їх раціонального використання

Література

1. . Михайловська І. В.  До вибору стратегіїї розвитку виробничого підприємства / І. В. Михайловська // Вісник КІБіТ. - 2010. - №2. - С. 95-98.

2. .  Мазур І. М. Регулювання виробничої потужності підприємства в системі управління ефективністю виробництва //  Економіка:  проблеми теорії та практики:  Збірник наукових праць:  В 5  т. – Дніпропетровськ. – Вип. 207. – Т. 1. – 2005. – № 207. – С. 114–123

3. . Распопов Р.С. Управління виробничими потужностями на підприємствах кондитерської галузі. / Р. С. Распопов, Швець І. Б. // Вісн. Донец. ун-ту. Сер. В, Економіка і право. - 2008.-№4. -  С. 48-55.