Економічні науки / 6. Економіка підприємства

К.е.н. Іванов А.М., студент Сіденко Д.В.

ВП Київського національного університету культури і мистецтв

ТУРИЗМ ЯК СКЛАДОВА СТАЛОГО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

Сьогодні туризм є найбільш розвинутою та однією з найдинамічніших галузей світової економіки. Проте на тлі загострення конкуренції на міжнародному туристичному ринку,загальносвітової тенденції до посилення ролі держав у забезпеченні сталого розвитку туризму,вітчизняний національний туристичний продукт стає все менш привабливим та конкурентоспроможним [1, с. 6]. Як наслідок, сфера туризму і діяльності курортів у державі не спроможна забезпечити повноцінного виконання економічних, соціальних і гуманітарних функцій, не сприяє збереженню довкілля та культурної спадщини, наповненню бюджетів усіх рівнів, створенню робочих місць, збільшенню питомої ваги сфери послуг у структурі ВВП.

Мета дослідження – аналіз стану туристичної індустрії України та пошук нових шляхів розвитку туризму.

Завдання статті: висвітлити стан розвитку туризму в Україні, сформулювати головні проблеми розвитку туризму і шляхи їх вирішення.

Сучасна туристична індустрія - дуже складна й багатогранна економічна система. Туризм не тільки прямо чи опосередковано охоплює більшість галузей економіки, у тому числі промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт, страхування, зв’язок, торгівлю, громадське харчування, житлово-комунальне господарство, сферу побутових послуг, культуру, мистецтво, а й стимулює їхній розвиток. Туризм може і повинен стати одним із найефективніших засобів отримання прибутку, стимулювання ринкових відносин, активного впливу на зайнятість населення. Крім економічного, важливим є і політичний аспект впливу туризму, оскільки імідж країни на світовій арені залежить і від вражень туристів, які її відвідали. Значну роль туризм відіграє також у питаннях охорони здоров’я та духовної культури населення.

З економічної точки зору привабливість туризму як галузі, що надає послуги, полягає у більш швидкій окупності вкладених коштів та отриманні доходу у вільно конвертованій валюті. У багатьох країнах туризм входить у першу трійку провідних галузей держави, розвивається швидкими темпами і відіграє важливе соціальне та економічне значення, оскільки туризм:

- збільшує місцеві доходи; створює нові робочі місця; розвиває всі галузі, пов'язані з виробництвом туристичних послуг; розвиває соціальну та виробничу інфраструктури у туристичних центрах;

- активізує діяльність народних промислів і розвиток культури, а також сприяє їм; забезпечує зростання рівня життя місцевого населення; збільшує валютні надходження.

Туризм є вагомим джерелом утворення робочих місць і за прогнозами, протягом наступних 5-ти років у світі створюватиметься 2500 нових робочих місць щодня. Це одна з небагатьох галузей економіки, де залучення нових технологій не приводить до скорочення працюючого персоналу [2, с. 31]. Але позитивний вплив туризму на економіку держави відбувається тільки у тому випадку, якщо туризм розвивається всебічно, тобто не перетворює економіку країни в економіку послуг. Іншими словами, економічна ефективність туризму передбачає, що він у державі повинен розвиватися паралельно і у взаємозв'язку з іншими галузями соціально-економічного комплексу.

Проте, очікувана соціально-економічна результативність туристичної індустрії залежить не тільки від обраної тактики і стратегії розвитку, а й від того, який економічний клімат буде встановлено у взаємовідносинах суб'єктів туристичного господарювання як між собою, так і з державою. Механізм формування таких відносин сьогодні знаходиться у стадії становлення. Але очевидним є те, що розвиток туристичної індустрії має опиратись на нові методи господарювання, ефективні організаційні структури, економічну свободу виробників туристичного продукту, що в умовах наростаючої конкуренції забезпечить насичення туристичного ринку високоякісними послугами і сприятиме соціально-економічному прогресу території.

Україна посідає одне з провідних місць в Європі за рівнем забезпеченості цінними природними та історико-культурними ресурсами, здатними генерувати значний інтерес у вітчизняних та іноземних туристів. Розвиток сфери туризму і діяльності курортів України в цілому характеризується позитивною динамікою, зростанням кількісних та якісних параметрів в'їзного та внутрішнього туристичного потоку.

Ситуація у сфері туризму та діяльності курортів в Україні характеризується такими основними чинниками: изьким рівнем усвідомлення населенням країни та органами, що здійснюють регулювання у сфері туризму і діяльності курортів, ролі та значення туризму для соціально-економічного розвитку держави; відсутністю ефективної системи захисту прав та інтересів туристів; відсутністю сприятливих умов для розвитку індустрії туризму, державної інвестиційної політики у сфері туризму і діяльності курортів та належної підтримки розвитку пріоритетних видів туризму, зокрема в'їзного та внутрішнього, сільського; руйнацією системи соціального туризму, практичною недоступністю туризму для малозабезпечених верств населення; відсутністю цілісної та комплексної системи управління туристичними ресурсами країни, різним відомчим підпорядкуванням туристичних ресурсів, відсутністю спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань діяльності курортів та інше.

Щоб поліпшити ситуацію з розвитком туризму в Україні пропонуємо виконати ряд програм та дій, які будуть спрямовані на популяризацію та вдосконалення туристичної діяльності в Україні:

- популяризація рекреаційних можливостей туризму в Україні;

- створення відповідної інфраструктури для туристів, шляхом реконструкції, модернізації існуючої готельної бази та впровадження нових технологій, створення економічних стимулів для залучення інвестицій у будівництво та введення в експлуатацію нових готелів, що, із свого боку, потребує значних капіталовкладень;

- широке залучення інвестицій у курортно-рекреаційну сферу туризму;

- поліпшення умов діяльності суб'єктів туристичної діяльності;

- сприяння діяльності галузевих, регіональних і місцевих громадських організацій у сфері туризму;

- формування національної мережі туристичних маршрутів; створення єдиної бази даних про туристичні об’єкти на території України, з детальною інформацією про них, та створення відкритого доступу до цієї бази;

- сприяння розвитку сільського туризму, що зменшить рівня безробіття на селі та привабить іноземних туристів.

Таким чином, в умовах національного і культурного відродження України на шляху розбудови незалежної держави туризм набуває виняткового значення як важливий фактор міжгалузевих зв'язків і ринкових відносин у національній економіці України.

Отже, подолання наявних негативних тенденцій, створення системних та комплексних передумов для сталого розвитку туризму має стати одним з пріоритетних напрямів забезпечення сталого розвитку країни в цілому та суттєвою складовою у вирішенні питань підвищення якості життя населення.

Література

1. Інформаційний центр «Україна-2012» Увімкни Україну. – Режим доступу: www. Ukraine 2012.gov.ua.

2. Кифяк В.Ф. Організація туризму: Навчальний посібник / В.Ф. Кифяк. –Чернівці: Книги ХХI. 2008. – 344 с.