Экономические науки/ Маркетинг и менеджмент.

Нідзельська Ю.Ю.,  Д.е.н. Левицька І.В.

Вінницький торгівельно-економічний інститут Київського торгівельно - економічного університету, Україна

 

Маркетинг, як  основна складова діяльності   туристичного підприємства

 

         При сучасних  умовах  господарювання  маркетингова діяльність туристичного підприємства передбачає перелік   питань.  Найбільш актуальним на сьогоднішній день  є аналіз ринкових можливостей, визначення перспективного цільового ринку, вибір маркетингової стратегії, розробка комплексу маркетингу, розробка допоміжних систем маркетингу. Аналіз  усіх ринкових можливостей повинен визначати  огляд основних факторів мікро- і макро середовища,  та з’ясування ролі  значення тих з них, що безпосередньо впливають на розвиток підприємства. Одним з найефективніших прийомів такого аналізу є SWOT-аналіз, який і передбачає виявлення маркетингових можливостей та визначення маркетингових загроз, виявлення сильних і слабких сторін підприємства. Підсумком такого аналізу є визначення напрямків подолання слабких сторін, виявлення конкурентних переваг підприємства та пріоритетних сфер його маркетингової діяльності. Наслідком проведеного аналізу повинен стати вибір цільового ринку, тобто  туристичне підприємство має обрати для обслуговування певний сегмент ринку. Сегментація здійснюється у відповідності з  особливостями попиту на туристичний продукт.
           Аналіз маркетингу як концепції управління на ринку послуг проводиться в працях О.М.Азарян , А.П.Дуровича, А.С.Копанева , В.Г.Воронкової , Н.Л.Жукової , В.А.Квартальнова , Ф.Котлера, Дж.Боуена, Дж.Мейкенза , В.М.Мальченко , О.В.Пащука  , І.М.Школи . Водночас у працях більшості авторів достатньо мало уваги приділяється дослідженню теоретичної сутності маркетингу  в просуванні туристичних послуг. 

Один з  відомих теоретиків сучасного менеджменту Пітер Дракер визначив мету маркетингу, так : “Мета маркетингу – зробити продажі постійними. Мета – знати і розуміти клієнтів настільки добре, щоб продукт чи послуга підходили їм і продавалися самі” [2, 56]. Це не означає, що реклама і просування товарів та послуг не потрібні взагалі – вони мають бути частиною системи, робота якої спрямована на задоволення потреб клієнтів. Реклама і просування досягнуть максимальної ефективності в тому випадку, якщо спочатку будуть визначені потреби та інтереси клієнтів, а потім будуть запропоновані доступні їм за ціною товари та послуги. 
              Французькі науковці Ланкар та Ольє зазначають, що туристичний маркетинг – це серія основних методів і прийомів, вироблених для дослідження, аналізу та вирішення поставлених завдань щодо найповнішого задоволення потреб туристів, а також визначення найраціональніших (з фінансової точки зору) способів ведення справ туристичними фірмами (санаторіями, готелями тощо).                                          

Маркетинг в індустрії туризму покликаний виявити потреби туристів, створити привабливі для них туристичні послуги, ознайомити потенційних туристів з доступним для них туристичним продуктом, поінформувати їх про місце, де можна ці послуги придбати. Як показала практика   маркетингової діяльності провідних туристичних фірм світу, доцільно слідувати стандартній послідовності семи маркетингових заходів, котрі отримали назву “Сім P туристичногопродукту”[3,110]: 
-продукт(product); 
-планування(planning); 
-місце(place); 
-люди(people); 
-ціни(prices); 
-просування(promotion); 
-процес(process). 
           Тобто це буде продукт, розроблений у відповідності із вивченням попиту на основі стратегічного планування діяльності фірми, запропонований у потрібному місці, адресно спрямований конкретним сегментам споживачів, по привабливих цінах, грамотно представлений і реалізований з якісним обслуговуванням.

Аналізуючи функції управління маркетинговою діяльністю, варто зазначити, що їх можна розділити на загальні та специфічні. До загальних функцій слід віднести основні функції менеджменту – планування, організація, мотивація, контроль. У свою чергу, до специфічних віднесемо ті, що стосуються управління комплексом маркетингу туристичного підприємства:

1.     Планування асортименту туристичного продукту;

2.     Формування і реалізація цінової політики;

3.     Формування каналів розподілу;

4.     Планування і реалізація комплексу маркетингових комунікацій.

Незважаючи на наявність багатьох варіантів організаційних структур маркетингу зазначимо, що основними факторами, які відображають зміст організаційної структури маркетингу є: функції, які виконує маркетинг; товари, які реалізуються на ринку; споживачі; регіони, в яких знаходяться ринки чи споживачі. Саме тому практично вибір здійснюється між організаційними структурами орієнтованими на: функції; продукти; ринок; споживачів і на регіони. Особливості даних організаційних структур досить докладно описані в літературі з маркетингу [1,  243].

Отже,  маркетинг є важливою складовою діяльності будь-якої фірми. Особливо гостро питання маркетингової діяльності стоять для фірм туристичної галузі, оскільки ринок туристичних послуг є надзвичайно мінливим і динамічним. Проведення маркетингових досліджень, розробка якісних продуктів, їх професійне просування на ринку сприяють досягненню цілей діяльності підприємства. А досягнення цілей – умова успіху фірми у світі ринкових відносин

 Література

1. Азарян О.М. Ринок туристичних послуг : моніторинг і розвиток комплексу маркетингу : [монографія / МОН України. ДонДУЕТ] / О.М. Азарян, Н.Л. Жукова. – Донецьк : Вид-во ДонМУ, 2002. – 243 с. 

2. Drucker P.F. Management. Tasks. Responsibilities. Practices. New York: Harper & Row, 1973.

3. Ильина Е.Н. Туроперейтинг: организация деятельности. М.: Финансы и статистика, 2000. – 256 с