Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Проф. Левицька І.В., Тимрієнко А.В.

Вінницький торговельно – економічний інститут, Україна

 

Впровадження системи контролінгу на туристичному  підприємстві

 

Тенденції у сучасній економічній ситуації не сприяють позитивному розвитку вітчизняних туристичних підприємств. Через невизначеність у економічній політиці, нестабільність законодавства та й під впливом політичних інтересів українські підприємства часто не мають шансів на позитивний результат своєї діяльності. Саме цим зумовлена актуальність теми дослідження.

Проблему управління та вдосконалення прибутку досліджували такі  вчені, як : Пушкар М., Скоун Н.Т., Терещенко О.А., Ковалев В.В., Ореховський П.А., Яругова А.В.

Основними факторами, які зумовили кризову ситуацію на туристичному  підприємстві є [3]:

- низька якість менеджменту;

      - недоліки в організаційній структурі;

       -низький рівень кваліфікації персоналу;

- прорахунки в інвестиційній політиці;

- недостатня увага до впровадження інновацій;

     - помилки у виробничо-технічній політиці;

- помилки у виборі стратегії розвитку підприємства;

- невміння мобілізувати колектив на виконання поставлених завдань

Така ситуація виникає в умовах, коли керівництво підприємства несвоєчасно реагує на виникнення проблем, тобто коли відсутня або недоско-нало функціонує система раннього попередження та реагування. В таких умовах пристосування до навколишнього середовища та активне реагування на будь-які зміни в ньому є чи не найважливішою умовою виживання для кожного підприємства. І одним із засобів забезпечення ефективного функціонування туристичного підприємства є впровадження системи контролінгу.

Практика впровадження контролінгу свідчить про його ефективність, адже найбільшого розвитку він набув у економічно розвинутих країнах: Німеччині, Швейцарії, Австрії, США. В Україні ж контролінг тільки починає розвиватись. Запровадження контролінгу на вітчизняних туристичних підприємствах зумовлено необхідністю інформаційного забезпечення та координації системи планування, синхронізації різних видів обліку, аналізу відхилень та контролю, інформаційного та методичного забезпечення менеджменту [2]. За умови правильної організації системи контролінгу на туристичному  підприємстві досягається можливість не тільки аналізувати фактичні результати діяльності, а й забезпечити умови для прийняття рішень, які стосуються ефективності майбутньої діяльності. До того ж існує ряд причин за яких впровадження контролінгу на вітчизняних підприємствах є необхідним. В першу чергу, це недостатньо розвинутий менеджмент підприємства, небажання докладати зусиль для того, щоб отримати результат, занижені стандарти якості, неефективне стратегічне планування та нестабільна економічна ситуація. До того ж за допомогою контролінгу можна налагодити ефективну внутрішню діяльність підприємства, а сааме [4]:

· розробити ефективну фінансову стратегію підприємства;

· забезпечити ефективний управлінський облік;

· забезпечити інформаційно обґрунтовані управлінські рішення;

· проводити постійний аналіз та контроль господарської діяльності;

· збільшити продуктивність праці підрозділів підприємства;

·застосовувати новітні методи та технології для підвищення ефективності  прийнятих фінансових рішень.

Використання контролінгу дасть змогу українським туристичним  підприємствам вийти на якісно новий рівень функціонування, підвищити рівень своєї конкурентоспроможності та уникнути або зменшити негативні наслідки фінансової кризи, налагодити роботу менеджменту підприємства, підвищити продуктивність діяльності, приділити увагу не лише збиранню та обробленню інформації, а й її аналізуванню, впровадити якісно нові стандарти діяльності [1].

Отже, система контролінгу визначає набір показників, які характеризують зміни як внутрішнього, так і зовнішнього середовища, на відміну від фінансового обліку, який відстежує в основному внутрішні зміни в господарській діяльності, та управлінського, який також враховує зміни всередині підприємства і лише в певній мірі, за його межами. Контролінг є однією з найефективніших сучасних систем забезпечення ефективної діяльності підприємства, яка направлення на досягнення запланованих цілей, і являє собою сукупність різних методів обліку, аналізу, планування, контролю і координації, за допомогою якої на підприємстві створюється єдина функціональна система управління.

Сьогодні система контролінгу ще недостатньо розвинута на підприємствах України, тому варто визначити приорітети щодо напрямку діяльності вітчизняних підприємств, можливості їхньої конкуренції з іноземними туристичними підприємствами в майбутньому та перспективи економічного розвитку, які дає впровадження системи контролінгу.

Література:

1. Майер Э. Контроллинг как система мышления и управления. Пер. с нем. - М.: Финансы и статистика, 2010 – 210 с.

2.Пушкар М. Контролінг - інформаційна підсистема стратегічного менеджменту: Монографія/ Михайло Пушкар, Роман Пушкар, М-во освіти і науки України , Терноп. академія народ. господ.. -Тернопіль: Карт-бланш, 2011. -370 с.

3.Хан. Д. Планирование и контроль: концепция контроллтнга: пер снем. / Ред. Турчак А.А. - Финансы и статистика, 2009. - 800 с.

 4. Цигилик І. І. Контролінг: Навчальний посібник у схемах і таблицях/ І. І. Цигилик М-во освіти і науки України, Ін-т менеджменту та економіки Галицька академія . -К.: Центр навчальної літератури, 2010. -74 с.