Проскуріна Н.М.,

д.е.н., доцент кафедри обліку і аудиту

Фісай Є.С.

Запорізький національний університет,

м. Запоріжжя

АВТОМАТИЗАЦІЯ АУДИТУ В УКРАЇНІ:

 ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ТА ЗАДАЧІ АНАЛІЗУ РИЗИКУ

Аудиторська діяльність в Україні за порівняно короткий термін пройшла етап свого становлення. Розвиток аудиту тісно пов’язаний з автоматизацією аудиторської діяльності. При цьому, доречно зазначити, що комп’ютерні технології сьогодні використовуються на всіх етапах аудиту: переддоговірному, плануванні, виконання завдання, узагальнення результатів (включи і документування).

Питання автоматизації аудиту охоплюють весь комплекс складних прикладних проблем, пов’язаних із застосуванням інформаційних комп’ютерних технологій у господарському контролі, аудиті та аналізі фінансової звітності підприємств, оцінці ефективності та надійності інформаційних систем підприємств, а також організації роботи аудиторських фірм у сучасному сьогоденні. Хоча ці проблеми і відносяться до різних галузей практичних знань, однак ефективне ведення сучасного бізнесу не можливе без інтегрування та комплексного вивчення [1].

Широке застосування комп’ютерної техніки при проведенні аудиту дозволяє концентрувати роботу на ділянках бухгалтерського обліку з підвищеною імовірністю присутності перекручень. Відповідно до цього виникає необхідність розробки програмного забезпечення, яке б містило частину інформаційної бази клієнта, а також за допомогою якого можна було б визначити основні ризики аудиторської діяльності [2].

 

Методика визначення аудиторського ризику при застосуванні комп’ютерного аудиту має певні особливості. Можливі різні модифікації формули для визначення додаткового ризику, при цьому вона повинна враховувати специфіку діяльності підприємства, що перевіряється і не бути занадто складною [3].

Автори виділяють наступні проблеми впровадження автоматизації в аудиті:

1.     Аудит фінансової звітності згідно з Міжнародними стандартами аудиту багато в чому має за основу так зване «професійне судження» аудитора, яке ґрунтується на його досвіді та інтуїції. Не ефективне впровадження комп’ютеризації може призвести до виникнення ряду помилок при проведенні аудиту.

2.     Ризики, які виникають при автоматизації, можуть бути значними. Тобто існує ймовірність часткової втрати інформаційної бази, або неправильної обробки даних – все це стає реальною загрозою для формування об’єктивного аудиторського висновку.

3.     Розробка ефективного і гнучкого програмного забезпечення є досить важким процесом, який вимагає значних фінансових витрат.

Аудитори не заперечують користі автоматизації процесу аудиторської перевірки. Проте характерно, що опитування, проведені серед аудиторів щодо використання в їхній роботі програмних продуктів, також показали, що одним з головних інструментів аудитора, як і раніше, залишуються тільки програми – Word i Excel [4].

         При впровадженні програмного забезпечення в процесі аудиту слід дотримуватись таких критеріїв:

-          програма повинна бути розроблена так, щоб дозволяти користувачам самостійно налагоджувати методологію аудиторської перевірки, бути доступною в розумінні та зручною використання;

-          необхідно встановити взаємозвязок розділів аудиту, аудиторських процедур, потенціальних порушень, типових операцій [1];

-          врахувати можливість імпорту даних з бухгалтерських програм «1С», «Парус», «Алькор», БЭСТ та багатьх інших;

-          забезпечити автоматичне заповнення аудиторської документації даними бухгалтерського обліку;

-          забезпечити ведення клієнтської бази, підготовку і зберігання договорів, рахунків і актів виконаних робіт;

-          реалізувати можливість опису задач аналізу та визначення аудиторських ризиків [3].

Сучасні тенденції свідчать про подальший ефективний та перспективний розвиток програмного забезпечення в аудиті, все більше зростає значущість автоматизації аудиторської діяльності на вітчизняному ринку, адже це дозволяє вивільнити велику кількість часу, збільшити продуктивність праці, забезпечити збереження значної кількості інформації та її достовірність.

 

Список використаних джерел

1.       Калініченко Л. Т. Проблемні питання щодо автоматизації аудиту в Україні / Л. Т. Калініченко, Г. В. Калініченко // Вісник Дніпропетровського університету. – 2011. – № 5 – С. 282 – 286.

2.       Кельдер Т. Л. Задачі аналізу ризику в комп’ютерному аудиті / Т. Л. Кельдер, Н. М. Шмиголь, Ю. В. Дьякова // Вісник Запорізького національного університету. – 2008. – № 1 – С. 51 – 55.

3.       Чайка В. Методика розрахунку ризику, що виникає при здійсненні аудиту підприємства торгівлі із використанням комп’ютерних систем / В. Чайка // Журнал «Економіст». – № 6 – С. 58 – 60.

4.       Работать напряженно или работать эффективно. Организация работы аудитора [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://consulting.ru/262mgmt1_1