Гладій І.О., Сенчківська М.О.

Вінницький торгівельно - економічний інститут КНТЕУ

Кайзен-костінг – метод управління витратами на підприємствах

         В ринковому середовищі кожний суб’єкт управління прагне отримати  своєчасну інформацію, яка б задовільнила його можливість обґрунтувати та прийняти  управлінські рішення, на основі яких його об’єкт управління функціонував би найбільш ефективно. Важливою складовою такої інформації є інформація про витрати. На сьогоднішній день найважливішим завданням сучасних підприємств є модифікація методології обліку витрат і калькулювання собівартості нових (інноваційних) продуктів. Одним із таких методів є «кайзер-костінг». 

         Дану проблематику в своїх роботах досліджували такі науковці, як: Г.Г.Кірейцев, Л.Нападовська, Ф.Ф.Бутинець, М.С.Пушкар, С.Ф.Голов, В.Б.Моссавський та ін.

         Як свідчить аналіз економічної літератури, "кайзен" у перекладі з японської означає "покращення, удосконалення маленькими кроками"загалом, поняття кайзен дуже широко - воно означає удосконалення як в особистому, сімейному і суспільному житті людини, так і у його трудовій діяльності. У тому випадку якщо "кайзен" вживають відносно діяльності людини на її робочому місці, мають на увазі процес постійного поліпшення, у який втягуються всі співробітники компанії - від старшого менеджера до простого робітника. Метою Кайзен є удосконалення діяльності компанії або її окремих підрозділів за допомогою внутрішніх резервів, без залучення великих інвестицій ззовні, а саме забезпечення необхідного рівня собівартості продукту і пошук можливостей зниження витрат до деякого цільового рівня [4]. Система кайзен-костинг це найважливіший і необхідний елемент японського управлінського обліку, на відміну від поняття кайзен, який можна розглядати як своєрідну філософію, стиль управління та взаємодії персоналу.

         Діяльність кайзен на рівні окремих заводів, цехів або виробничих ліній передбачає широке використання систем виробництва JIT ("just-in-time" system) і "Jidaka" (система  передбачає автономне функціонування верстатів і виробничих ліній, які автоматично відключаються при виникненні неполадок або збоїв). Вважається, що вміле використання кайзен-костинг дозволяє досить відчутно знижувати витрати на стадії виробництва - до5%.

         Одним з найбільш яскравих прикладів того, як працює система кайзен, є досвід компанії Toyota, яка розробила широко відому своєю ефективністю концепцію виробництва TPS. Дана концепція створює всі умови для збереження ресурсів шляхом усунення непродуктивних втрат, а одним з її ключових елементів є система безперервного усовершенстованія «маленькими кроками» - кайзен.

         Але для більш ефективного зниження витрат кращим результатом є взаємозв'язок між двома системами таргет-і кайзен-костинг. Метод таргет-костінг застосовується на етапі проектування нового виробу або модернізації продукції, яка досягла за етапами життєвого циклу стадії старіння. Конкурентоспроможність сучасного підприємства визначається і швидкістю впровадження інновацій, оновленням асортименту, і можливістю здійснення диверсифікації діяльності, тобто випуску принципово нових за якістю і доступних за ціною товарів. Для збереження необхідного розміру прибутку, зниження цін повинне викликати відповідне зниження собівартості виробництва товару[3].

         Таргет-костинг, і кайзен-костинг вирішують практично одну і ту ж задачу, але на різних стадіях життєвого циклу продукту і різними методами. Обидві концепції призначені для зниження рівня окремих статей за витрат і собівартості кінцевого продукту в цілому до деякого прийнятного рівня, але якщо ми розділимо життєвий цикл продукту на дві частини - стадію планування та розробки і стадію виробництва, то таргет-костинг вирішує дану задачу на першій стадії, а кайзен-костинг - на другій. Разом обидві системи дають підприємству вельми цінне конкурентну перевагу, що складається в досягненні більш низького по відношенню до конкурентів рівня собівартості й можливості вибирати зручну цінову політику для захоплення / утримання відповідних секторів ринку[4, C. 45].

         Таким чином, кайзен - це філософія поступового удосконалення якості та бізнес-процесів, а кайзен-костинг - інструмент зниження витрат, який використовують менеджери для досягнення цільової собівартості і забезпечення прибутковості виробництва. Одним з найбільш яскравих прикладів того, як працює система кайзен, є досвід компанії Toyota, яка розробила широко відому своєю ефективністю концепцію виробництва TPS. Дана концепція створює всі умови для збереження ресурсів шляхом усунення непродуктивних втрат, а одним з її ключових елементів є система безперервного удосконалення "маленькими кроками» - кайзен.

          

 

Список використаних джерел

1.     [Електронний ресурс] - zsas.zhitomir.org

2.     Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський управлінський облік / Ф.Ф. Бутинець та ін. - Житомир: ПП. «Рута», - 2009. – 480 с.

3.     Череп, А.В., Методи управління витратами виробництва продукції та їх порівняльний аналіз [Текст] / А. В. Череп, І. О. Лазнева // Формування ринкових відносин в Україні. - 2010. - N 11. - C.67-72.

4.     Фольмут, Х.Й. Инструменты контролинга от А до Я [Текст] : пер. с нидер. / Х.Й. Фольмут; М.: Финансы и статистика, 2008. – 389 с.