Видай Яна

Науковий керівник: к.е.н., доцент Разборська О.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Основні аспекти аудиту оподаткування прибутку підприємств у сучасних умовах економіки України

 

Проаналізувавши розвиток держави протягом останніх років, слід зазначити, що політика України спрямована на впорядкування і поліпшення розрахунків та взаємовідносин між платниками податків і державою, на стимулювання повноти, своєчасності цих розрахунків. Тобто, проблеми податкової політики, як складової бюджетної, є досить актуальними, особливо у зв’язку з впровадженням Податкового кодексу України. Сфера оподаткування в даній області є місцем перетину інтересів держави та суб’єктів господарювання. Тому доцільним є зазначення зростаючої ролі і місця уряду в урегулюванні соціально-економічних відносин загалом та розгляду цього питання через призму податкового аудиту зокрема.

Тема оподаткування прибутку підприємств та податкового аудиту є досить актуальною, з приводу цього активно ведуться дискусії. Особливої уваги проблемі приділили у своїх роботах такі науковці: Петрик О.А., Ф. Бутинець, Л. Кулаковська, Таратута Л.В.. та інші. Реалії сьогодення вимагають адаптації роботи аудиторів, її гармонізації з нормами сучасного законодавства.

Метою нашого дослідження є визначення основних аспектів аудиту податку на прибуток підприємств щодо правильності, законності його нарахування та повноти надходження до державного бюджету.

Завданнями наукової роботи є визначення сутності, мети та завдань, які ставлять перед собою контрольні податкові органи, з’ясування різниці податкового аудиту та податкової перевірки, дослідження проблем у даній сфері, внесення пропозицій, щодо удосконалення податкового законодавства.

Загальновідомо, що будь-яке підприємство метою своєї діяльності визначає в першу чергу отримання прибутку, частину якого слід сплатити до бюджету у формі податку. З прийняттям Податкового кодексу значною мірою змінилися підходи до нарахування та сплати податків та обов’язкових платежів. Особливо це стосується саме податку на прибуток у частині методу його нарахування, ставки та визначення об’єкта оподаткування, звідси випливає зростання уваги контролюючих органів до адміністрування даного податку. З огляду на це, можна стверджувати, що впровадження податкового аудиту, як досить дискусійної, але ефективної форми державного фінансового контролю, дозолить врахувати проблеми як держави, так і платників податку.

Податок на прибуток підприємств – це прямий податок, джерелом сплати якого є прибуток підприємств. Відповідно до Податкового кодексу України, прибуток визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду.

Не включаються до доходів суми попередньої оплати та авансів, суми податку на додану вартість, суми повернених надміру сплачених податків та зборів, суми отриманого емісійного доходу, дивідендів тощо. Щодо витрат, то в цій частині проблеми виникають через їх різноманітність та надзвичайно велику кількість, а також різницю порядку їх визначення та обчислення. Усі доходи і витрати повинні мати документальне підтвердження [2].

Перейдемо до розгляду методики проведення податкового аудиту за нарахуванням та сплатою податку на прибуток підприємства.

Податковий аудит проводиться з метою розробки практичних рекомендацій щодо нарахування та сплати податку на прибуток. Складові мети його проведення розгляну на рис.1. Такий підхід забезпечує дотримання податкового законодавства підприємствами та попереджує виникнення податкових правопорушень.

 

 

Скругленный прямоугольник: оцінка правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати до бюджету податків, зборів та платежів;

Рис.1. Складові мети проведення податкового аудиту

 

Для того, аби досягти поставленої мети, слід виконати в процесі аудиту наступні завдання: контроль правильності взяття на облік платників у органах податкової служби; перевірка дотримання клієнтом податкового законодавства; оцінка правильності визначення об’єкта оподаткування; перевірка застосованої бази оподаткування; перевірка якості ведення податкового обліку та податкових аспектів фінансового обліку, підтвердження облікових записів належними первинними документами; перевірка строків і порядку подання звітності про обчислення і сплату податків тощо.

Проведення податковий контроль передбачає використання різних способів, розглянути їх можна на рис. 2.

Скругленный прямоугольник: Способи здійснення податкового контролюРис 2. Способи проведення податкового контролю

 

З рис. 2 видно, що податковий контроль полягає не лише в перевірці правильності нарахування та перерахунку до бюджету податків, а й у веденні обліку платників податків та інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби [4, с. 168].

Податковим кодексом не встановлено чітких процедур організації проведення документальних перевірок платників податків, тому кожен контролюючий орган самостійно розробляє правила та порядок проведення перевірок у вигляді методичних рекомендацій. Це є однією з головних проблем, яка потребує серйозного підходу до пошуку способів її вирішення.

Оскільки податковий аудит лише розвивається на сучасному етапі в нашій державі, цей аспект зумовлює необхідність розробки нормативних документів, які б координували діяльність податкових органів у даному напрямку. Для найбільш ефективного розрахунку податку на прибуток та для надання практичних рекомендацій податковим органам необхідно отримувати більше первинної документації. Не слід забувати про такий важливий етап податкового аудиту, як податкове планування. Приділення достатньої уваги дозволить суб’єкту господарювання планувати свої витрати та доходи, а також суми податків до бюджету.

Залишається нерозв’язаним запитання, щодо розмежування понять податкового контролю та аудиту. Деякі науковці порівнюють вищезгадані дефініції, однак, на нашу думку, це не є правильним. Одним із способів проведення податкового контролю є перевірка, різного роду перевірки – це етапи податкового аудиту. З огляду на це, можемо стверджувати, що податковий аудит є методом контролю, одним із способів його здійснення. Проблемою є те, що Податковим кодексом чітко не визначено поняття податкового аудиту. Понятійний апарат податкового законодавства не містить чітких роз’яснень категорій, які являються формами проведення контролю.

Аудит податку на прибуток підприємств спрямований на недопущення помилок підприємствами у розрахунках сум для сплати до бюджету, на відповідність їх законодавству. У зв’язку з тим, що Податковий кодекс не так давно набрав чинності, підприємства потребують пояснень, уточнень та консультацій з приводу обрахувань, задля зменшення випадків порушень. Зважаючи на безперервний розвиток сучасних інформаційних технологій, можна з упевненістю сказати, що найбільш ефективним варіантом розрахунку податку на прибуток підприємств має стати автоматизований облік, що мінімізує виникнення помилок і полегшуватиме контроль розрахунку.

Таким чином, ході дослідження було з’ясовано сутність податку на прибуток, розглянуто механізм його нарахування для підприємств, основні завдання податкового аудиту, форми здійснення податкового контролю, а також розглянуто проблему розмежування податкового аудиту та контролю. Проблемою залишається той факт, що Податковим кодексом чітко не визначено поняття податкового аудиту та не визначено процедур організації проведення документальних перевірок платників податків, тому кожен контролюючий орган самостійно розробляє правила та порядок проведення перевірок у вигляді методичних рекомендацій. Отже, слід посилити контроль з боку держави, а також внести відповідні поправки до податкового законодавства.

Список використаних джерел:

1. Кучер С.В. Особливості здійснення податкового контролю за нарахуванням та сплатою податку на прибуток. /С.В. Кучер // Вісник ЖДТУ. – 2012. – № 2. – С. 113-115.

2. Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI [Електронний ресурс] // Інформаційно-пошукова правова система «Нормативні акти України». – Режим доступу : http://www.nau.ua.

3. Петрик О.А. Сутність аудиту оподаткування підприємств згідно з нормами податкового кодексу України та порядок його організації /О.А. Петрик // Управління розвитком. – 2012. – №6. – С. 190-196.

4. Таратута Л.В. Методика розрахунку податку на прибуток / Сталий розвиток економіки // Л.В. Таратута. – 2012. – №3. – С. 166-173.