Экономические науки / 9.Экономика промышленности.

 

Гарбуз В.,Цапулина В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського.

Аналіз розвитку кондитерського ринку України

Український ринок кондитерських виробів – один із найбільш розвинутих у вітчизняній харчовій промисловості. За останні 5-6 років український ринок шоколадних виробів остаточно знаходиться під контролем вітчизняних виробників, залишивши імпортерам лише кілька вільних ніш і стимулюючи ряд найбільших західних компанії інвестувати в «солодку галузь» України.  Внаслідок того, що ринок кондитерських виробів перебуває у постійному розвитку, підприємства мають динамічно вирішувати питання оцінки стратегії своєї поведінки не тільки у перспективі, але й сьогодні, а також визначати ступінь своєї стійкості на цьому ринку.

Поведінка підприємств у кондитерській галузі обумовлена таким протиріччям - з одного боку, відчувається витіснення підприємств з ринку внаслідок зростання потужностей виробництва ринкових лідерів, з другого - прихід до галузі нових підприємств. Таким чином, ринок кондитерських виробів в Україні є ринком, який динамічно розвивається, що призводить до необхідності вирішення широкого спектра питань - від проведення досліджень у галузі до формування стратегії поведінки [1;с.2].

Кондитерський ринок в Україні характери­зується низкою особливостей, зокрема: матеріалоємність - більша частина витрат спрямована на придбання сировини; коливання цін на сировину (цукор, борошно, какао-боби) протягом року; сезонність виробництва - восени та взимку попит на кондитерські вироби збіль­шується, а отже зростають і обсяги виробництва.

Дана галузь має окремі сегменти, кожний з яких може розглядатися як окремий ринок зі своїм графіком попиту та пропозиції. Аналіз діяльності ринку проводиться за допомогою теорії організації галузі, що розглядає дві основні групи факторів: структуру галузі (число і розмір підприємств, ступінь диференціації продукту, умови виходу на ринок) і поводження ринку (ринкові ціни, продукти і стратегія їхнього просування) [1;с.2].

Кондитерське виробництво – одна з найбільш привабливих для інвесторів галузей харчової промисловості України. На сьогодні нараховується 29 досить крупних спеціалізованих підприємств і чимало дрібних цехів. Рівень приватизації в галузі становить 100 %. Сьогодні український ринок кондитерських виробів майже нічим не відрізняється від європейського – асортимент налічує майже 1000 найменувань, і 90 % його належить вітчизняній продукції. Присутність українських виробників кондитерських виробів на російському ринку оцінюється в 10-12 %, не зважаючи на жорсткі заходи захисту інтересів внутрішніх виробників із російської сторони. В Україні працюють майже 800 компаній-виробників конди­терської продукції. При цьому 5 компаній-лідерів займають понад 60 % у структурі національного виробництва, що свідчить про високу концентрацію на цьому ринку. Підприємства кондитерської галузі своїми зусиллями, а також за умов ефективної державної політики можуть забезпечити зростання ВВП, зокрема за рахунок експорту продукції [2;c.64].

Основні виробники українського внутрішнього кондитерського ринку – "Конті", Roshen, "Крафт Фудз Україна", Nestle, "АВК" поки що успішно випереджають іноземних виробників. Власне, останніх на нашому ринку не так і багато – голландський концерн "Марс" – традиційний лідер виробництва шоколадних батончиків і постачальник драже і цукерок ТМ Ferrero. Загалом, за підсумками 2011 р. було експортовано 127 тис. т. шоколадної продукції на суму 3,3 млн грн, основні країни-одержувачі: Росія, Казахстан, Азербайджан, Туркменістан, Таджикистан, Молдова, Киргизстан, Грузія, Білорусь, Монголія та ін. У 2011 р. лідируючі позиції експортера зайняли ТОВ «Розподільчий центр Плюс », компанія« А.В.К. »КОНТІ »Бісквіт-Шоколад »та««Рошен» [2; с.72].

Таким чином, ринок кондитерських виробів в Україні протягом 2009 - 2012 рр. розвивався динамічно. За останні роки досягнута певна структуризація ринку: основні суб'єкти створили холдинги та корпорації, завоювали споживачів у своїх сегментах ринку, налагодили постачання як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, інвестували в нове обладнання, зосередилися на якості й асортименті продукції, закріпили старі бренди та вивели на ринок  інноваційні продукти й нові торгові марки. Ринок кондитерських виробів майже досяг рівня свого повного насичення. Це зумовило посилення конкурентної боротьби між виробниками, наслідком чого стала поява продукції з якісно новим набором цінностей.

 

Література

1.Галушко О. С. Тенденції розвитку ринку кондитерських виробів та особливості трансформації у системі цінностей його учасників / О. С. Галушко // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - № 1. - С. 15 - 21.

2. Лазебна Ірина Ринок кондитерських виробів / Ірина Лазебна // Товари і ринки. - 2011. - №1 - С. 67 - 75.