Мілевський О.О.

Національний університет ДПС України, старший викладач

 

Використання спеціальних знань при розслідуванні злочинів, що вчиняються в Чорнобильській зоні відчуження

 

За масштабами та наслідками для навколишнього середовища Чорнобильська катастрофа перевершила усі аварії на атомних об’єктах, що сталися з дня появи атомних станцій: вибух із забрудненням території та численними жертвами (комбінат „Маяк”, Челябінська обл. СРСР, 1957р.), пожежа на реакторі АЕС „Віндскейл” (Велика Британія, 1957р.), розплавлення активної зони реактора АЕС „Три Майл Айленд” (США, 1979р.),  розплавлення активної зони реакторів 1,2,3 АЕС „Фукусіма-1” (Японія 2011р.).

Специфічний характер злочинів, що вчиняються в Чорнобильській зоні відчуження, зумовлений наявністю особливо небезпечних матеріалалів на які направлений злочин так і правовим режимом території відчуження потребують для повного і об’єктивного розслідування злочину володіння чи використання спеціальних знань.

Проведене дослідження матеріалів кримінальних справ, що розслідувались у Чорнобильській зоні відчуження, підтверджує необхідність використання спеціальних знань у випадках: з’ясування приналежності виявлених матеріалів, речовин до радіоактивних (ядерних), їх впливу на навколишнє середовище, безпеку для життя і здоров’я населення; визначення шкоди, завданої незаконною порубкою лісу в зоні відчуження; проведення дозиметричного контролю; проведення ревізії і перевірки фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, організацій зони відчуження з метою виявлення незаконного витрачання бюджетних коштів.

Найчастіше в Чорнобильській зоні відчуження при порушенні вимог радіаційної безпеки, виявленні ознак крадіжки кольорових металів, фактів незаконної порубки лісу, браконьєрства, знаходженні матеріалів, що можуть відноситись до радіоактивних – спеціаліст залучається при проведенні огляду місця події, місця виявлення зазначених фактів і самого правопорушника, з метою надання допомоги слідчому (оперативним підрозділам) у дослідженні виявлених обставин, їх характерних особливостей.

Також не виключається можливість залучення до досудового розслідування декількох спеціалістів у сфері радіаційної, ядерної безпеки, у галузі радіологічних знань, що зумовлено багатогранністю питань та багатопрофільністю знань, які використовуються при встановленні обставин, причин та наслідків порушення режиму радіаційної, ядерної безпеки. Як правило, вони працюють на відповідних підприємствах, в установах самої Чорнобильської зони відчуження, Державному агентстві України з управління зоною відчуження, адже відповідно до Наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України „Про порядок перевірки знань правил, норм і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки” [3], спеціальними знаннями у цій сфері зобов’язані володіти: керівники підрозділів та спеціалістів апарату Державного агентства України з управління зоною відчуження; керівники та особи, що безпосередньо підпорядковані зазначеному Державному агентству; керівники та особи, що виконують роботи підрядників та субпідрядників на Державному спеціалізованому підприємстві „Чорнобильська АЕС” та спеціалізованих підприємствах по поводженню з радіоактивними відходами у зоні відчуження (проектування, виготовлення обладнання, будівництво, монтаж, налагоджування, ремонт обладнання і трубопроводів та інші); посадові особи експлуатуючих організацій (операторів) сховищ для захоронення РАВ та ядерної установки Чорнобильської АЕС.

Спеціальні знання при розслідуванні злочинів, вчинених в Чорнобильській зоні відчуження, потрібні, перш за все, у галузі здійснення радіаційного дозиметричного контролю об’єктів, які переміщаються за межі зони.

Під вказаним контролем у нормативно-правових актах розуміють: 1) систему вимірювань та розрахунків, які спрямовані на оцінку доз опромінення окремих осіб або груп людей, а також радіаційного стану промислової зони та навколишнього середовища, транспортних засобів та вантажів з метою виявлення їх можливого радіонуклідного забруднення й запобігання несанкціонованому поводженню з джерелом іонізуючого випромінювання (Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України № 27 від 15.05.2000 р. „Про затвердження Інструкції щодо проведення радіаційного контролю транспортних засобів і вантажів у пунктах пропуску через державний кордон та на митній території України”); 2) комплекс організаційних і технічних заходів, спрямованих на одержання інформації про стан радіаційної обстановки і дійсні дози опромінення людей (Наказ Міністерства транспорту України № 567 від 16.10.2000 р. „Про затвердження Правил безпеки та порядку ліквідації наслідків аварійних ситуацій з небезпечними вантажами при перевезенні їх залізничним транспортом”).

У наукових дослідженнях технічного спрямування, здебільшого, виділяють: а) дозиметричний контроль як комплекс організаційних і технічних заходів щодо визначення доз опромінювання людей, які проводяться з метою кількісної оцінки ефекту дії на них іонізуючих випромінювань; б) радіаційно-дозиметричний контроль – система вимірювань та розрахунків, які спрямовано на оцінку доз опромінення окремих осіб або груп людей, а також радіаційного стану виробничого та навколишнього середовищ; в) радіометричний контроль – комплекс організаційних і технічних заходів, що проводяться з метою визначення інтенсивності іонізуючого випромінювання радіоактивних речовин, що містяться в навколишньому середовищі, або ступеню радіоактивного забруднення людей, техніки, сільськогосподарських тварин і рослин, інших елементів природного середовища [1; 2].

Спеціальні знання при розслідуванні злочинів, вчинених в Чорнобильській зоні відчуження, потрібні у галузі здійснення радіаційного дозиметричного контролю об’єктів, які переміщаються за межі зони.

Дозиметричний контроль у досліджуваних випадках включає контроль опромінення людей та контроль радіоактивного зараження (забруднення) інших об’єктів, що переміщаються за межі зони відчуження. При цьому, спеціальні знання із використанням спеціальних дозиметрично-радіаційних приладів забезпечують можливість програмування порогових рівнів потужності дози гамма-випромінення та щільності потоку бета-частинок, звукову сигналізацію зареєстрованих гамма-квантів, бета-частинок та перевищення запрограмованого порогового рівня потужності еквівалентної дози чи щільності потоку бета-частинок; реєстрацію м’яких бета-випромінювань.

 

Література:

1.                Карташов В. В. Радіаційний вплив викидів АЕС та ТЕС України на навколишнє середовище та населення : автореф. дис. на здобуття наук. ступеню канд. техн. наук : спец. : 21.06.01 „Екологічна безпека” / В. В. Карташов. — Х. : Укр.. НДІ еколог. проблем, 2004. — 21 с.

2.                Ковган Л. М. Еколого-дозиметричні моделі опромінювання населення у разі глобальної радіаційної аварії (за досвідом Чорнобильської катастрофи) : автореф. дис. на здобуття наук. ступеню докт. техн. наук : спец. : 21.06.01 „Екологічна безпека” / Л. М. Ковган. — К. : Ін-т. проблем безп. атом. електрост., 2005. — 41 с.

3.                Про порядок перевірки знань правил, норм і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки: Наказ МНС України від 30.01.2012 р. №82: Електронний ресурс // Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua.