Психология и социология/14. Кадровый менеджмент

Аспірант Піддубна К. С.

Національний педагогічний університет ім.. М. П. Драгоманова

Аналіз факторів розвитку бізнес освіти в Україні

 

Активні трансформаційні процеси суспільного буття накладають суттєвий відбиток на соціально – економічній ланці. Досить чітко можна прослідкувати тенденцію збільшення інтересу до розвитку приватного бізнесу.  У провідних країнах з ринковою економікою поняття «бізнес» укорінилось, стало традиційним і звичним . Саме такі великі країни як Німеччина, Англія, США та інші набули економічної могутності завдяки розвитку бізнесу. Саме ці країни можуть похизуватися потужною базою бізнес-освіти.

Бізнес – освіта на сьогоднішній день найдинамічніший сегмент на ринку вищої освіти в світі. Через глобальну економічну кризу бізнес – освіта набирає все нових і нових потужних обертів розвитку і розповсюдження, набуваючи нових форм та рис. Даний феномен досить чітко можна прослідкувати і в Україні. Все частіше ми чуємо такі вислови як «бізнес - тренінг», «школа бізнесу», «ліцей бізнесу», «програма МВА» і таке інше. Ці поняття, які є складовими цілої системи бізнесової освіти, стають для нас звичними і повсякденними.

Але не все так прекрасно, як здається нам на перший погляд. Якщо порівнювати базу бізнес – освіти України з США та Європейськими країнами, то стане зрозуміло, що наша країна знаходиться лише на початковому етапі становлення та розвитку бізнесової освіти, точніше – в стадії пошуку. Аналізуючи розвиток бізнесової освіти, ми можемо виокремити досить велику кількість факторів, які пригальмовують розквіт бізнес – освіти на теренах нашої держави.

Перш за все, ні для кого не секрет, що економічні факультети вітчизняних вузів почали формуватися не так давно, лише на початку 90 – х років ХХ сторіччя і викладали економічні дисципліни люди з математичною, філософською і т.д. освітою, які не мали поглиблених економічних знань, та досить розмито мали уявлення про методику викладання та навчання майбутніх управлінців та бізнесменів.

Для порівняння зазначимо, що в США  необхідність підготовки спеціалістів в сфері бізнесу та управління зрозуміли ще в 1960 – х роках ХХ сторіччя. Що звісно дало можливість до сьогоднішнього часу напрацювати солідну теоретичну, методологічну та навчальну базу. І звісно, сучасна українська школа  бізнес – освіти – це майже плагіат американської, що нині лише пристосовується до умов нашої країни.  

На жаль, технічна та наукова база вузів України ніяким чином не зрівняється з американською та європейською, що в свою чергу гальмує становлення самостійної системи освіти в сфері управління. Сьогодні ми повинні говорити про докорінну зміну моделі навчання, а саме підготовку спеціаліста сучасного типу – перш за все практика, а не теоретика. На жаль, поки що це досить важко втілити дану.  Перетворення на новий лад – досить болючий процес  як для викладача, так і для слухача, які звикли до класичної системи подання і отримання знань. Передові технології освіти повинні розвивати певний тип мислення, який направлений на те, щоб приймати свіжі рішення і знаходити нестандартні виходи з тої чи іншої ситуації.

Негативним фактором становлення бізнес – освіти в України є недостатня кількість висококваліфікованих викладачів в даній сфері. Щоб покращити цю ситуацію, необхідно «розкривати кордони» і давати можливість переймати закордонний не лише теоретичний, а і практичний досвід в школах бізнес – освіти. В Україні бізнес – освіта досить активно розвивається лише в галузі підготовки магістрів ділового адміністрування (МВА), що не може дати цілісної картини підготовки професійних кадрів для бізнесу.

Велику популярність останнім часом завойовує дистанційна форма навчання, причому не лише як елемент в системі традиційної освіти, але і як альтернативний самостійний вид освіти. Завдяки високому рівню розвитку інформаційно-комунікаційних технологій, дистанційне навчання відкриває доступ все більшому числу людей в світі до якісної освіти. Дистанційна освіта враховує здібності до навчання і фізичні можливості кожного студента, реалізовуючи таким чином принцип гуманізації в освіті

Необхідно відмітити, що вітчизняна система бізнес – освіти існує відокремлено від загальної системи освіти в цілому. Взаємодія між цими двома сегментами ринку освіти майже не переплітається, і навіть інколи вони вступають у протистояння, тобто відсутня системність у підготовці спеціаліста високо рівня.

Література:

1. Бизнес-образование: специфика, программы, технологии, организация / под общ. ред. С. Р. Филоновича. – М. : ИД ГУ-ВШЭ, 2004.

2. Ільїна В. Ю. Порівняльний аналіз окремих аспектів економічної і бізнес-освіти у США та Україні / В. Ю. Ільїна // Педагогіка і психологія: вісник АПН України. – 2008. – № 2(59). – С. 121–129.

3. Сучасна економічна освіта: Україна і Болонський процесс / за ред. В. Д. Базилевича. – К. : Знання, 2006. – 326 с.