Гребенюк Н.Д.

Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара

 

Психологічні особливості чоловіків, що взяли повторний шлюб

На сьогодні нестабільність шлюбу залишається істотною соціальною проблемою в Україні. За останні два десятиліття в умовах корінних змін суспільної свідомості значно зменшився вплив економічних, ідеологічних та інших факторів, які забезпечували стійкість шлюбу і сім’ї. Значно загострились внутрішні психологічні проблеми, особливо у молодих сім’ях: конфліктність, ігнорування потреб, почуттів партнера, слабка структурованість та суперечливість сімейних ролей, переорієнтація значної частини учасників шлюбів на позашлюбні стосунки або повторний шлюб, дисфункціональний розвиток сім’ї та ін. За останні роки намітилась тенденція до збільшення кількості розлучень, величезна кількість подружніх пар все ще потерпає від гострих криз сімейних стосунків, дуже поширена незадоволеність подружнім життям як збоку чоловіків, так і з боку жінок.

Водночас більшість розлучених беруть другий офіційний шлюб. Саме цей факт спрямовує інтерес дослідників на виявлення чинників і механізмів формування вдалого повторного шлюбу, адже, незважаючи на те, що психологічним проблемам шлюбу й сім’ї в літературі відводиться значне місце (Т.В. Андреева, Ю.Є.Альошина, М.Є. Жидко, О.С. Кочарян, A.B. Коцар, Р.П. Федоренко, I.A. Семьонкіна, Т.В. Говорун, В.Є. Каган, Д.М. Ісаєв та ін.), повторний шлюб як психологічна проблема залишається недостатньо вивченим, таким, що знаходиться поза межами психологічного аналізу.

Традиційно вважається, що повторний шлюб, загалом, функціонує за тими ж механізмами, що й перший (О.П.Арнаутова, М.В. Кулігіна, О.С. Васильєва, С.І. Голод, Т.О. Гурко, О.Ю. Каушанська та ін.). Водночас повторний шлюб має свої особливості та специфічні механізми утворення, становлення та життєвого циклу. Отже, визначення чинників і психологічних механізмів повторного шлюбу є важливим у контексті психології сім’ї.

Для дослідження особистісних особливостей нами була використана методика «Велика п’ятірка». В результаті аналізу за цією методикою двох груп чоловіків виявлені такі результати

 

Особистісні особливості чоловіків у першому шлюбі та таких, що

взяли повторний шлюб

Фактори

Чоловіки в першому шлюбі

Чоловіки, які взяли повторний шлюб

t емп (Стьюдент)

Усвідомленість

30,525

39,275

3,693

Відкритість

37,75

25,1

4,787

 

Усвідомленість як риса особистості є вищою у групі чоловіків, які взяли повторний шлюб порівняно з чоловіками, які живуть у першому шлюбі. На нашу думку, такі особливості є закономірними, оскільки чоловіки, які взяли повторний шлюб, вже відносяться до свого шлюбу більш раціонально, що робить шлюб більш стійким; партнери більш підготовлені до можливих сімейних ускладнень; подружжя з більшою готовністю докладає зусилля для збереження сім'ї. Разом з тим у другому шлюбі вже розвіяні ілюзії стосовно шлюбу як щасливого безтурботного життя та постійного кохання. Чоловіки у другому та інших повторних шлюбах усвідомлюють всі складнощі та проблемність шлюбного життя, вони до них готові.

Особливість відкритості новому досвіду значно переважає у чоловіків, які взяли перший шлюб, ніж у тих, що взяли повторний шлюб.

Дійсно, чоловіки у першому шлюбі не бояться нового досвіду та проблем шлюбних стосунків, оскільки у них ще немає невдалого досвіду вирішення цих проблем. Однак чоловіки у повторному шлюбі значно менше відкриті новому досвіду саме через існування негативного вирішення попереднього. Більшість з них бояться помилитися знову як у виборі партнерші по шлюбу, так і в вирішення певних сімейних конфліктів.

Рівень емоційної стабільності є досить високим як у групі чоловіків, які знаходяться у першому шлюбі, так і в групі чоловіків, які вступили в повторний шлюб. Отже, емоційна стабільність є рисою індивідуальною, від якої залежність міжособистісних стосунків чоловіків у другому шлюбі не відрізняється від першого шлюбу. Такою ж є така риса особистості, як інтроверсія - екстраверсія.

Однак доброзичливість є вищою у чоловіків першого шлюбу ніж у чоловіків, які взяли повторний шлюб.

Задоволеність шлюбними стосунками у чоловіків, які взяли повторний шлюб, дещо відрізняється від тих чоловіків, які мають перший шлюб. Так, результати дослідження представлені в таблиці.

 

Середні бали задоволеності шлюбом чоловіків, які взяли повторний

шлюб

Рівень

задоволеності

шлюбом

Чоловіки, що взяли перший шлюб

Чоловіки, що взяли повторний шлюб

Показники t- критерію Стьюдента

10,17

8,625

4,267

 

Отже, як видно з таблиці, рівень задоволеності шлюбом у чоловіків, які взяли повторний шлюб,дещо нижче (М=8,652), ніж у чоловіків, які взяли шлюб уперше (М=10,17). Відмінності між цими двома групами за коефіцієнтом Стьюдента виявилися значимими: tемп=4,267 при р<0,01 = 2,66.

 

Література:

1.     Андреева Т. В. Особенности и тенденции развития современной семьи

//Ананьевские чтения, 2002. СПб.: Изд-во С.-Петербургского университета, 2002. - 463 с.

2.     Андреева Т. В. Психология современной семьи: монография.- СПб.:

Речь, 2005,- 434 с..                

3.     Шнейдер Л. Б. Психология семейных отношений. Курс лекции. М..

Апрель-Пресс, ЗКСМО-Пресс, 2000.- 512 с.