Экономические науки / 2. Внешнеэкономическая деятельность

Кравченко С.А.

Сумський національний аграрний університет

Особливості функціонування єврорегіону Ярославна

 

Розвиток процесів європейської інтеграції обумовлює посилення процесів регіоналізації, підвищуючи роль та значення окремих територіально-адміністративних одиниць у розрізі національній економіці. Особливе значення мають регіони, які є прикордонними. Угода про створення єврорегіону „Ярославна” підписана 24 квітня 2007 р. в м. Курськ (Російська Федерація). До складу єврорегіону входять Сумська область (Україна) та Курська область. Територія єврорегіону „Ярославна” становить 53,6 тис. км.2, з них на Україну припадає 44,4 %, на Російську Федерацію – 55,6 %. З 2003 по 2005 рік зберігалась тенденція до постійного нарощування обсягів зовнішньої торгівлі з Росією. Але ситуація, що склалась у торгівлі з Росією у 2006 р., призвела до спаду експортних постачань. Незважаючи на це, Російська Федерація залишається найбільшим споживачем продукції підприємств Сумської області.

Зовнішньоторговельний оборот підприємств Сумської області з Курською в 2007 році склав 15461,5 тис. дол. ( на 37,9 % порівняно з результатами 2005 р.), при цьому об’єм імпорту склав 837,2 тис. дол., експорту – 14624,3 тис. дол. Перевищення експортних поставок до Курської області над імпортними формує позитивний результат у зовнішньоекономічних відносинах (рис. 1 і 2). В 2007 року відбулося незначне зменшення експорту підприємств з Курської області в Сумську через скорочення поставок машин та обладнання промислового призначення.

Фінансування проектів єврорегіону, необхідне для реалізації цілей і задач єврорегіону, забезпечується кожною із сторін. У процесі організації євро регіону створюються спеціалізовані фонди, з яких фінансуються конкретні проекти в рамках єврорегіону. Фонди можуть добровільно поповнюватися за рахунок регулярних і одноразових надходжень від учасників проекту, а також добровільних грошових і майнових пожертвувань юридичних і фізичних осіб, що підтримують співробітництво між Російською Федерацією й Україною, інших   не   заборонених   законодавством  надходжень.  Можливе  поповнення

Рис. 1. Показники зовнішньоекономічної діяльності підприємств

Курської і Сумської областей” (тис. дол.)

Умовні позначення: ЗТО – зовнішньоторговельний оборот; ЗТС – зовнішньоторговельне сальдо

Рис. 2. Динаміка обсягів зовнішньої торгівлі товарами

з Російською Федерацією (млн. дол.)

Умовні позначення: ЗТО – зовнішньоторговельний оборот; ЗТС – зовнішньоторговельне сальдо

 

зазначених фондів фінансовими і майновими засобами відповідно до європейських програм по лінії Європейського Союзу, інших міжнародних організацій. Аналіз структури джерел фінансування програм в межах єврорегіону „Ярославна” та витрат на фінансування програм транскордонного співробітництва (реалізованих та запланованих, рис. 3 і 4) показує, що в період 2007–2010 рр. в цілях фінансування програм розвитку єврорегіону „Ярославна” з державного бюджету повинне бути одержано 53,86 % коштів від загального об’єму.

Найближчим часом буде узгоджено концепцію інтернет-сайту єврорегіону „Ярославна” та вирішено питання щодо його адміністрування та установи-виконавця. У липні–серпні 2008 р. керівники облдержадміністрацій підписали документи, в яких містяться низка важливих рішень. Зокрема, щодо активізації роботи з фінансування обласних цільових програм прикордонного співробітництва, розроблених обома сторонами.

Рис. 3. Структура джерел фінансування програм в межах єврорегіону „Ярославна” (%)

Умовні позначення: А 1 – з державного бюджету; А 2 – з бюджету Сумської області; А 3 – з бюджету Курської області; А 4 – з бюджету Сумського державного університету

 

Рис. 4. Витрати на фінансування програм транскордонного співробітництва,

реалізовані та заплановані (тис. дол.)

Умовні позначення: 1 – з державного бюджету; 2 – з бюджету Сумської області; 3 – з бюджету Курської області; 4 – з бюджету Сумського державного університету; А – Комплексне фольклорне дослідження в Сумської і Курської областей; B – Комплексне екологічне обстеження басейну р. Псел на межі України та Росії; С – Інформаційне поле прикордоння; D – Дослідження тенденцій розвитку соціально-демографічних процесів в прикордонних областях України та Російської Федерації. Аналіз сучасних проблем і розробка механізмів їх вирішення; Е – Дослідження ситуації в молодіжному середовищі прикордонних регіонів України та Російської Федерації з метою підготовки наукових рекомендацій для розробки соціальних програм; F – Розробка концепції поводження з промисловими відходами на регіональному рівні в рамках співробітництва областей-учасників єврорегіону; G – Розробка проекту регіонального управління твердими побутовими відходами на обласному рівні в рамках співробітництва областей-учасників єврорегіону; Н – Створення Концепції розвитку транскордонного співробітництва в напрямку зниження екологічного навантаження регіону.

 

Аналіз динамічних коливань в траєкторії розвитку єврорегіонального співробітництва свідчить про значну її активізацію, обумовлену реалізацією мети загальноєвропейського значення – „розмивання” кордонів між країнами-членами Євросоюзу, вирівнювання диспропорцій розвитку центральних та периферійних регіонів у кожній з країн.