Шемчук А. М.

Наук. керівник: Осадчук Н. В.

Уманський державний педагогічний

університет імені Павла Тичини

Особливості використання банківських платіжних карток

Нині дедалі частіше фізичні та юридичні особи використовують систему електронних розрахунків. Її механізм базується на використанні пластикових карток, адже саме з допомогою цього універсального інструменту населення може здійснювати розрахунки за придбані товари, одержані послуги.

Сьогодні існує багато різноманітних видів карток, схожих між собою ззовні, однак різних за суттю, своїм функціональним призначенням та технологією використання [1, с. 164]. 

Вагоме місце серед видів пластикових карток займають банківські платіжні картки. Вони зручні у використанні, адже з їх допомогою, крім безготівкового розрахунку у торгівельних мережах та мережі Інтернет, клієнт також у банкоматах може отримати готівку.

В Україні емісію платіжних карток здійснюють банки, що уклали договір з платіжною організацією відповідної платіжної системи і отримали ліцензію щодо виконання цих операцій. Відповідно до статистичних даних, на початок січня 2008 року в Україні 127 банків, будучи членами внутрішньодержавних і міжнародних карткових платіжних систем, здійснювали емісію та еквайринг платіжних карток.

Варто додати, що загальна кількість платіжних карток, емітованих вітчизняними банками у 2007 році, збільшилася і становила, за даними офіційної статистики, 41.2 млн. шт. (тобто на 27 % більше, ніж у 2006 р.). Аналогічний показник у попередньому році становив 32.5 млн. шт. У загальній кількості платіжних карток домінують особисті картки, яких у 2007 році було емітовано в Україні 40747 тис. шт. (майже 99 % від загальної кількості), а на корпоративні припало лише 415 тис. шт. (лише 1 %) [2, с. 30].

Поряд з наведеними видами платіжних карток у нашій державі також користуються популярністю й інші. Зокрема, відповідно до ступеня пільг для клієнтів, здійснюється емісія стандартних, класичних, золотих та карток платинум. Стандартні платіжні картки (Visa Classic, MasterCard Standart) є недорогими, а тому привабливими для звичайних клієнтів, і використовуються ними для оплати товарів (послуг) та одержання заробітної плати. Класичними картками (Visa Business) користуються особи з середнім рівнем статку, адже, поряд з низькою вартістю, клієнти отримають доволі широкий спектр можливостей.

Так звані золоті платіжні картки (Visa Gold) – ­ексклюзивні міжнародні платіжні картки, що є підтвердженням певного рівня забезпеченості держателя картки і особливої довіри банку до клієнта. Власником картки Visa Gold може стати клієнт, з яким банк має досвід тривалої успішної співпраці. Цей вид платіжних карток за бажанням клієнта може використовуватись як дебетова або кредитна картка. Використовуючи її як кредитну, клієнт одержує в розпорядження грошові кошти і наданий банком овердрафт, розмір якого встановлюється індивідуально для кожної особи. З допомогою Visa Gold держатель може розраховуватись у торгівельних центрах, отримувати готівку в банкоматах по всьому світу, а також проводити розрахунки в мережі Інтернет, готелях, компаніях, що надають різноманітні послуги. Користувач картки може отримувати знижки, привабливі пропозиції в межах спеціальної програми Visa (Visa Worlds Best Offers).

Також до переваг користування Visa Gold відносять те, що з мультивалютних рахунків клієнт може отримати готівку у вигляді різних валют. Держатель при оформленні заявки вибирає основну валюту, в якій будуть розраховуватися комісійні платежі. Золоті платіжні картки забезпечують надійність зберігання грошових коштів і їх доступність клієнту цілодобово у будь-якій країні світу, адже Міжнародна платіжна система Visa International пропонує більше 800 тис. банкоматів міжнародної мережі.

Держатель карток у будь-який час (щоденно, щомісячно чи щорічно) може отримувати детальну інформацію про стан свого рахунку у зручній для себе формі (через систему Paritate On-line та Paritate@nkNet). Користувач може здійснювати платежі у наведених системах між рахунками, а також здійснювати зовнішні платежі з рахунків, до яких приєднані картки. Також у комплекті до Visa Gold держатель може отримати у користування Додаткову картку. Таким чином, клієнтові надається можливість здійснення купівлі необмеженої кількості товарів і одержання готівки в банкоматах у випадках, коли власних грошових коштів недостатньо, тобто він, при необхідності, має доступ до додаткової суми коштів.

Варто зазначити, що клієнт не повинен декларувати грошові кошти, коли виїжджає за кордон. Також користувачам карток Visa Gold надається можливість отримати картку Avis Wisard і користуватися знижками напрокат автомобілів компанії Avis у всьому світі.

Недоліком карток Visa Gold є дещо дороге їх обслуговування.

Картки платинум (Visa Platinum) – найпрестижніша платіжна картка в асортименті банківських карток. Вона створена для найбагатших клієнтів банку. Держателям карток Visa Platinum пропонуються найрізноманітніші можливості з обслуговування екстра класу. Також, як і картки попереднього виду,  Visa Platinum, за бажанням клієнта, може використовуватись як дебетова чи кредитна картка. Ця платіжна картка призначена виключно для VIP-клієнтів банку. 

Додатковою перевагою Visa Platinum є той факт, що їх держателям надається унікальна програма підтримки платинових карток Global Supprot Services, якою гарантується при втраті картки швидке її блокування, а також доставлення дубліката власнику у будь-який час доби та місце його знаходження і надання 5 тис. доларів у готівковій формі на поточні потреби. 

Зрозумілим є факт, що для кожного виду банківських платіжних карток притаманна своя специфіка використання карток. Наявність значної кількості різних за своїм видовим складом карток підтверджує той факт, що в Україні ринок платіжних карток є динамічним, і, що саме важливо, клієнти зацікавлені і в подальшому його розвитку, адже спостерігається щорічне розширення клієнтської бази і, поряд з цим, збільшення емісії карток, кількості операцій на них та їх оборотів. Тому у вітчизняного ринку платіжних карток є всі перспективи для подальшого розвитку. 

 

 

Список використаних джерел:

1.   Банківські операції: Підручник. / А. М. Мороз, М. І. Савлук, М. Ф. Пуховкіна та ін.; За заг. ред. А. М. Мороза. – К.: КНЕУ, 2008. – 608 с.

2.   Харченко В. Підсумки діяльності банків України на ринку платіжних карток у 2007 році // Вісник НБУ. – 2008. – № 4. – С. 30-35.