УДК 621:005

                                                       Мозенков О.В.,канд.екон.наук.,доц;

                                                       Міщенко В.А., докт.екон.наук,проф.

Національний технічний університет»           Харківський політехнічний інститут»

 

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ КОНТРОЛІНГУ ТА ВИКОРИСТАННЯ «БОРТОВОГО ЖУРНАЛУ»  ДЛЯ УПРАВЛІННЯ РЕАЛІЗАЦІЄЮ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

 

1.  Процес впровадження системи контролінгу на підприємстві повинен розпочинатися з прийняття рішення про її розробку. Використання будь-якої схеми впровадження контролінгу, як управлінської концепції, логічно передбачає необхідність врахування його впливу на всі сфери діяльності підприємства: маркетинг і продажі, логістику і виробництво, фінанси і облік.

2. Організація контролінгу передбачає здійснення низки етапів:  визначення конкретних задач контролінгу; визначення повноважень при ухваленні рішень; організаційне розташування контролінгу як штабного підрозділу або підрозділу лінійного рівня;  розробка програми навчання, яка розкривала б учасникам результат впровадження або поліпшення системи контролінгу та знайомила їх з положеннями, регулюючими організацію і процеси реалізації задач контролінгу, та новими інструментами.

3. Оскільки однією з функцій контролінгу є підтримка керівництва підприємства, то необхідність створення штабного підрозділу контролінгу, який буде підпорядкований вищому управлінському рівню, слід вважати ефективним рішенням для закріплення в ієрархії підприємства способу мислення, орієнтованого на результат. При такій організаційній структурі зв’язок між службою контролінгу та іншими штабними і лінійними структурами буде не лінійним а штабним.

   4. Обов’язковим елементом  діяльності відділу контролінгу є розробка та впровадження системи раннього попередження, яка обумовлює виявлення можливих перебоїв за допомогою попереднього контролю, що охоплює такі види діяльності, які не дозволяють здійснитися небажаній ситуації. Цей вид контролю застосовується по відношенню до  матеріальних, трудових та фінансових ресурсів.

5.     Удосконалення концепції стратегічного контролінгу в напрямку підтримки стратегічного управління в режимі он-лайн обумовлює необхідність проведення перманентного моніторингу зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства. Для підприємств з державними корпоративними правами пропонується гнучка система загального моніторингу.

6.                Зовнішній моніторинг доцільно здійснювати відповідними  структурами на державному, регіональному та місцевому рівнях. Він повинен охоплювати оцінку стану підприємства за допомогою курсової вартості цінних паперів та економічної доданої вартості, а також фінансові показники його діяльності на основі заздалегідь підготовлених актуалізованих балансових агрегатних індикаторів.

7.                Внутрішній моніторинг здійснюється службою контролінгу і він також стосується оцінки фінансових показників, економічної доданої вартості та ринкової вартості підприємства. Він повинен охоплювати також визначення ключових не фінансових індикаторів, які зафіксовані в збалансованій системі показників.

8.                Стратегічний контролінг повинен включати систему раннього попередження про можливі небезпечні моменти або появу ознак кризових явищ. Така система є специфічним інструментом стратегічного контролінгу. Вона сигналізує про загрози та ризики в певні часові періоди.

9.                В рамках стратегічного управління служба контролінгу повинна здійснювати декілька видів контролю: а) принциповий контроль; б) передумовний контроль; в)контроль результатів; г)методологічний і поведінковий контроль; д) контроль менеджменту вищого і середнього рівнів організації.

10.            Для скорочення часу подання інформації й можливості оперативно приймати управлінські рішення необхідно на підприємствах вести окремі щоденні записи, які спочатку акумулюється в службі контролінгу а потім в виді конкретних кількісних показників доводяться до кожного менеджера через фіксацію в його „бортовому журналі” відповідно до функцій, які він виконує. Використання «бортового журналу» дає керівникам можливість: визначати основні тенденції та передбачати зміни; виміряти рівень досягнення цілей; проаналізувати розбіжності; оперативно приймати рішення в ситуації, що створилася; своєчасно скоригувати стратегічні цілі; мотивувати персонал (індивідуально або колективно); розподіляти відповідальність між співробітниками; поліпшити атмосферу в колективі.

11. В Україні ще не розвинена мережа консалтингових послуг в області впровадження контролінгу на підприємствах та формування його інформаційного забезпечення. Але такий вид робіт може виконувати Економічна клініка „Український менеджмент-інтелект”, що працює на українському ринку економічних послуг для державних підприємств більше 8 років. 

12. Принцип «вбудовування» служби контролінгу в організаційну структуру управління підприємством змінюється в залежності від ситуації.  Прийняття адекватної організаційної структури підвищує эфективність служби контролінгу, мінімізує можливі конфлікти і зводить до мінімуму  аргументи проти впровадження концепції контролінгу.

13. Управління в режимі он-лайн потребує від підприємств безперервного поповнення банка стратегій з метою забезпечення стратегічного керування із застосуванням методів, адекватних еволюції зовнішнього середовища.