Щеголькова С.В.

К.е.н., доц. кафедри «Фінанси» Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, м. Луганськ

ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ В УПРАВЛІННІ ВИТРАТАМИ ПІДПРИЄМСТВА

Розвиток ринкових відносин в Україні, інтеграція капіталу різних господарюючих суб’єктів та невизначеність зовнішнього середовища призводять до ускладнення форм і методів управління. Інформація фінансової звітності дозволяє надати лише загальну оцінку фінансового стану підприємства й не може бути використана для обґрунтування управлінських рішень щодо витрат. У зв’язку з цим зростає необхідність удосконалення внутрішнього контролю як системи підтримки інформаційного забезпечення управління.

В даному дослідженні удосконалення системи внутрішнього контролю у управлінні витратами проводилося з позиції комплексного підходу, а тому головним завданням є формування системи внутрішнього контролю. Основними складовими системи внутрішнього контролю є організаційне забезпечення, системи підтримки, використання результатів внутрішнього контролю для прийняття управлінських рішень (рис. 1). Така структура системи внутрішнього контролю дозволила сформувати регламенти та процедури внутрішнього контролю в управлінні витратами підприємства у форматі стандарту контролю.

Мета і завдання організації внутрішнього контролю залежать від розміру, структури підприємства, технічного рівня управління, організаційної структури управління, розподілу посадових обов’язків, складу аналітичної служби та потреб керівництва.

Забезпеченню реалізації функцій внутрішнього контролю (управлінської, інформаційної, координаційної та прогностичної) буде відповідати централізована система внутрішнього контролю, представлена самостійним підрозділом. Слід підкреслити, що впровадження в організаційну структуру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


управління служби внутрішнього контролю не є новим явищем. Проте в даному

дослідженні йдеться про розширення функцій цього підрозділу. Це стосується формування контрольно-оцінної інформації для вироблення альтернативних управлінських рішень, пов’язаних із розробкою прогнозних бюджетів.

На підприємствах корпоративного типу служба внутрішнього контролю може функціонувати на кожному підприємстві окремо. Діяльність цих служб координується службою внутрішнього контролю корпорації. При такій організації внутрішнього контролю досягається єдність методологічного забезпечення контролю, чіткий розподіл праці контролерів-аналітиків, інтеграція інформації, отриманої із інших систем підтримки управління на основі застосування сучасних технологій обробки інформації. Основними завданнями діяльності служби внутрішнього контролю є: оцінка системи бухгалтерського обліку та контролю на підприємстві; порівняння фактичних показників діяльності підприємства з плановими, середньо галузевими та нефінансовими даними; перевірка дотримання зовнішньої і внутрішньої нормативної бази; розробка організаційних регламентів; координація діяльності підрозділу внутрішнього контролю; організація системи підготовки і підвищення кваліфікації кадрів; узагальнення та використання результатів внутрішнього контролю для прийняття управлінських рішень.

Серед основних завдань служби внутрішнього контролю важливим є розробка внутрішніх стандартів контролю. Організація внутрішнього контролю не є жорстко регламентованою, а визначається внутрішнім стандартом в межах окремого підприємства, тому він затверджується керівництвом підприємства. Стандарт внутрішнього контролю в управлінні витратами підприємства передбачає регламенти формування та узагальнення контрольно-оцінної інформації і використання результатів внутрішнього контролю для прийняття управлінських рішень за трьома блоками: формування контрольно-оцінної інформації; узагальнення контрольно-оцінної інформації та використання результатів внутрішнього контролю для прийняття управлінських рішень.

Такий підхід до організації внутрішнього контролю дає можливість сформувати регламенти внутрішнього контролю за наступними ознаками: за напрямками контролю, видами діяльності, господарськими операціями, часом здійснення контрольних дій та рівнем контрольованості витрат.

 

Література

1.     Манн Р.И., Майер Э. Контроллинг для начинающих: пер. с нем. Ю.Г. Жукова / Под ред. д-ра эконом. наук В.Б. Ивашкевича. – М.: Финансы и статистика. – 1995. – 304 с.

2.     Финансовое планирование и контроль: Пер. с англ./ М.А. Поукаса и А.Х. Тейлора. – М.: ИНФРА-М., 1996. – 480с.