Петренко С.М., Назаренко О.В. студентка групи ОА-05-В

                                      Донецький національний університет економіки і торгівлі

                                                                          імені  Михайла Туган-Барановського

Вплив контролю на організаційні структури підприємства

 

Для ефективного управління підприємствами не­обхідна система контролю, яка забезпечує виконання їхніх місій, планів, процесів і функцій. Організаційний контрольний процес управлінський персонал здійснює з використанням організаційних структур підприємств, кількість яких останнім часом зростає. Крім адміністративних організаційних структур, на підпри­ємствах створюються фінансові. Для стратегічного контролю виникла необ­хідність у створенні стратегічних зон господарювання та стратегічних госпо­дарських одиниць, які є елементами стратегічної організаційної структури. Та­ким чином, на даному етапі розвитку підприємств та їхнього середовища ви­никла проблема в систематизації та обгрунтуванні побудови організаційних структур підприємств як основи системи господарського контролю.

Аналіз останніх публікацій. Теоретичні проблеми господарського контролю досліджувалися значною кількістю фахівців, серед яких праці М.Т. Білухи, Є.В. Калюги, В.Ф. Максимової, Б.Ф. Усача, В.О. Шевчука та ін­ших.

Метою дослідження є дослідження побудови організаційних структур підприємства залежно від системи господарського контролю і формулювання рекомендацій щодо окремих елементів організаційного проектування. Система господарського контролю сучас­ного підприємства складається з певної сукупності підсистем за видами конт­ролю. У сучасній науці та практиці розроблено і впроваджено декілька різних підсистем контролю підприємств, які задля їх систематизованого дослідження, удосконалення і розвитку певним чином класифікуються. Відповідно до уточненого складу елементів системи контролю може бути удосконалена класифікація видів контролю. Додатково визначено такі ознаки класифікації видів контролю та їх класифікаційні угрупування: за підконтрольними об'єктами (реальними та змодельованими в інформаційній системі, внутріш­нього і зовнішнього середовища); за підконтрольними суб'єктами (фізичними і юридичними особами); за контрольними нормами (стратегічний, бюджетний (фінансовий), бухгалтерський, податковий, адміністративний, оперативний). Тобто система господарського контролю на сучасних підприємствах характери­зується такими змінами: 1) з'явилися додаткові підконтрольні об'єкти у вигляді зовнішнього середовища; 2) потребують відокремлення реальні підконтрольні об'єкти та інформація про них; 3) більшою мірою необхідно контролювати під­контрольні суб'єкти, а не підконтрольні об'єкти; 4) види контролю відрізня­ються за контрольними нормами, а не діями, оскільки контрольні дії полягають у порівнянні фактичних даних з нормами та знаходженні відхилень.

Таким чином, суб'єктом контролю обираються певні характеристики під­контрольних об'єктів і підконтрольних суб'єктів, розробляються норми конт­ролю обраних характеристик і відповідні контрольні дії. Контрольні дії деле­гуються певній організаційній структурі, здатній впливати па обрані характе­ристики згідно із встановленими нормами контролю. Виходячи з цього, для побудови організаційних структур системи господарського контролю визна­чальне значення має класифікація видів контролю за контрольними нормами. На підприємствах доцільно створити такі організаційні структури: стратегічну, бюджетну (фінансову), бухгалтерську, податкову, адміністративну, оперативні, призначені для контролю за інформаційними моделями підприємства на різних рівнях управління та за різними нормами.

Для стратегічного управління застосовується стратегічна організаційна структура підприємства, за якою визначаються, плануються, обліковуються, контролюються і аналізуються ключові показники діяльності.

У наукових дослідженнях з організації бухгалтерського обліку розробляю­ться рекомендації щодо організації праці людей, зайнятих обліком та контро­лем, і їхніх організаційних структур. Йдеться не лише про організаційні структури бухгалтерій, а бухгалтерські організаційні структури, що включають не тільки бухгалтерів, а й усіх працівників підприємств, які виконують певні роботи з документування фактів господарського життя, їх обробку і контроль. Така організаційна структура створює бухгалтерську інформаційну модель підприємства.

Історично первинними вважаються адміністративні організаційні струк­тури підприємств, які донедавна були єдиними організаційними структурами управління, основою для контролю за виконанням усіх адміністративних та інших норм управління. Типовими організаційними структурами управління є: лінійно-функціональна структура; дивізійна структура на основі бізнес-одиниць; матрична струк­тура.

Адміністративна й опе­ративні організаційні структури призначені, крім того, для контролю за реаль­ними функціями і бізнес-процесами на різних рівнях управління за адміністративними нормами. Адміністративна організаційна структура призначена для контролю керівників, а оперативні - безпосередніх виконавців, тобто на оперативному рівні адміністративна організаційна структура перетворюється в декілька оперативних залежно від функцій підприємства.

На більшості вітчизняних підприємств чинна організаційна структура сформувалася як результат стихійного розвитку бізнесу, відображення життє­вого шляху підприємства. Такі структури часто не пристосовані до вирішення проблем бізнесу в сучасних умовах і потребують реорганізації. Зовнішнє ото­чення, цінності організації та бізнес-процеси визначають підбір елементів ди­зайну організаційної структури підприємства.

 

Література

1. Коркишко М. Процесси и структури // www.iteam.ru

2. Минцберг Г. Структура в кулаке: создание эффективной организации / Пер. с англ. под ред. Ю.Н. Каптуревского. - СПб.: Питер, 2004. - 512 с.