Косенко Ю. Г., Якубовська О. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

ВПЛИВ ІПОТЕЧНОЇ КРИЗИ США НА ІПОТЕЧНИЙ РИНОК УКРАЇНИ

Іпотечний ринок України в останні роки зростає надзвичайно високими темпами. Тому особливої уваги заслуговує питання його подальшого розвитку, особливо у світі останніх міжнародних подій в США, де вибухнула іпотечна криза. Це питання стає все більш актуальним в умовах розвитку та поглиблення інтеграційних процесів, розширення міжгосподарських звязків, процесів глобалізації та впливу економік країн одна на одну.

«Іпотечна криза в Україні – це питання, яке стоїть на порядку денному», – впевнена Ірина Ковалишин, начальник відділу аналітичних досліджень Української національної іпотечної асоціації. На її думку, кредитний бум спостерігався в 2006-2007 рр. Сьогодні фінансова система ясно відчула наявність кризи ліквідності і дефіциту кредитних ресурсів. НБУ прийняв круті заходи по зниженню інфляції, що не сприяє збільшенню грошової маси в обороті, і ринок нерухомості застиг. Банки підвищили процентні ставки і вимоги до позичальника [3].

Іпотечна криза в США розвивалась наступним чином. Протягом останніх 5 років на американському ринку нерухомості спостерігалося бурхливе зростання цін. Попит на житло був дуже високим, вартість квадратних метрів у США щороку дорожчала на 15-20%. Разом з тим, відсоткові ставки за іпотекою були мінімальними: від 3,5% річних. Частина з них належали до високоризикових позик проблемним клієнтам.

У більшості американських банків ставки за іпотекою були плаваючими і залежали від облікової ставки Федеральної резервної системи США. У межах боротьби з інфляцією ФРС почала підвищувати відсоткову ставку, внаслідок чого у 2006 р. вартість іпотечних позик в Америці подвоїлася. Наприкінці року кількість неплатоспромажних позичальників досягла 40%.

Внаслідок банкрутства майже половини позичальників, банки США стали виставляти об’єкти застави на продаж. У багатьох штатах пропозиція нерухомості різко зросла, ринкові ціни на квадратні метри знизилися. У кількох банків, що спеціалізуються на іпотеці, виникли серйозні фінансові проблеми, під загрозою банкрутства опинилися найбільші іпотечні агенції США. Вибух іпотечної кризи у США спровокував загальносвітову фінансову кризу. Із середини 2007 р. великі західні банки зазнають збитків.

Українські аналітики Костянтин Паливода, Павло Гайдуцький зазначають, що Україні іпотечна криза не загрожує. Пік спекулятивних угод на вітчизняному ринку нерухомості припав на 2006-2007 рр., а у 2008р. зростання цін сповільнилося, більшість спекулянтів повернули кредити і вийшли з ринку. Іпотечні кредити в Україні займають невелику частину в кредитному портфелі банків, а тому їх неповернення не зашкодить фінансовій системі країни.

За інформацією Української національної іпотечної асоціації, за підсумками першого півріччя 2008 р. частка іпотеки в загальному кредитному портфелі банків становила близько 13%. Відношення іпотеки до ВВП в Україні становить менш, ніж 10%. У США в передкризовий період цей показник досяг 75%. До того ж з початку року підвищуються ставки за кредитами населенню (зокрема, за іпотекою), тому прогнозується сповільнення темпів зростання кредитування у 2008 р. У першому кварталі 2008 р. темпи зростання іпотечних кредитів становили 18,7%, у другому — 6,6% [3].

Обсяг потенційно проблемних позик у сегменті іпотечного кредитування українських банків невеликий. Середній рівень неповернень за житловими кредитами коливається на рівні 2,5-3% іпотечного портфеля банків [4].

З наведеного вище аналізу випливає, що невиплати за іпотечними позиками на українському фінансовому ринку малоймовірні. За словами банкірів, зараз вітчизняні фінансові установи мають досить якісну базу іпотечних позичальників. Вимоги українських банків до платоспроможності іпотечних позичальників вищі, ніж у США.

Серйозні фінансові проблеми в українських банків виникнуть тільки в ситуації, якщо населення масово перестане сплачувати зобовязання за виданими кредитами. Такий сценарій імовірний в умовах гіперінфляції або істотного зниження доходів українців. Зазвичай, доходи населення зростають повільніше від інфляції. Тому в умовах гіперінфляції може збільшитися кількість позичальників, не здатних розплатитися за кредитами. Проте, сучасні економічні реалії поки що не підтверджують можливість виникнення гіперінфляції.

В українських банків зараз складний період. Замість того, щоб звично нарощувати обсяг кредитів, їм доводиться під тиском Національного банку та в умовах погіршення зовнішньої кон’юнктури підвищувати якість кредитного портфелю. Банківська система проходить період оздоровлення, оскільки фінансові установи намагаються отримувати стабільні прибутки в складних умовах. Проте, існує можливість, що дрібні банки не виживуть, якщо НБУ і далі стримуватиме кредитування шляхом посилення норм резервування коштів під кредити та адекватності капіталу. У таких умовах невеликі фінансові установи продадуться великим місцевим або закордонним банкам. Але, з іншого боку, падіння темпів зростання кредитування і поліпшення якості кредитного портфеля банків ще більше знизять ризики виникнення на українському ринку іпотечної кризи, подібної до американської.

Отже, з проведеного аналізу можна зробити висновок, що в Україні поки що немає передумов, які б призвели до іпотечної кризи. Але американська криза об’єктивно змінить параметри іпотечного кредитування в Україні шляхом зниження його обсягів і підвищення вартості через обмеженість зовнішніх ресурсів.

Література:

1.                 http://www.unia.com.ua/

2.                 http://www.bank.gov.ua/*