Экономические науки/1.Банки и банковская система.

Ларін С.М., Тепляков А. І., Попова І. В.

Донецький національний університет економіки та торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

 РИЗИКИ СУЧАСНОЇ ГРОШОВОЇ СИСТЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЇЇ РОЗВИТКУ

 

     Світова криза, що розпочалася в грошово-кредитній сфері  у 2007 році, через проблеми, що виникли на ринку іпотечного кредитування США, матиме своє продовження та вплив на економічні суб’єкти ще дуже тривалий термін, та може чуттєво зруйнувати всю грошову систему загалом. Серед факторів, що посилюють кризу, - емісія грошей поза банківською системою, незабезпеченість випуску безготівкових грошей, відсутність єдиних правил обігу грошей у різних країнах.

     Метою цього дослідження є  виокремлення та аналіз основних недоліків функціонування сучасної грошової системи. Подальше їх вивчення і розроблення пропозицій щодо вдосконалення потребують глибшого аналізу з боку як держав, так і науковців рідних із галузей.

     Початком досліджень монетарної теорії, зокрема грошово-кредитної системи, можна вважати праці двох великих учених – І. Фішера та К. Векселя. Серед сучасних вітчизняних вчених ці питання досліджують М. Савлу, В. Геєць та інші. Однак проблему функціонування та визначення природи електронних грошей в українській науковій літературі висвітлено дуже вузько.

    Як показує досвід - будь-яка система - чи то золотого стандарту, чи Бретонн-Вудська,чи заснована на плаваючих валютних курсах - зазнавала крах, якщо вона не підтримувалася відповідною і адекватною фінансовою політикою. Тому мабуть і сучасна система паперового  та кредитного обігу матиме своє логічне завершення і на зміну їй прийде інша грошова система, яка більшою мірою буде відповідати  економічним реаліям. Головним у цій час є готовність уряду тієї чи іншої країни реагувати на відповідні зміни. Сьогодні в світі відбуваються  величезні зміни, виникають нові системи розрахунків, нові форми грошей, на які навіть спеціалісти у сфері фінансів не можуть відповідно реагувати на них.

Важливо зауважити: незважаючи на те, що грішми користуються абсолютно всі люди, єдиних правил поведінки для всіх економічних суб’єктів немає. В деяких країнах функції грошей можуть виконувати паралельно дві або декілька валют, а в інших державах законодавчо регламентується обіг лише однієї валюти – національної або іноземної.

Як міра вартості долар США використовується в Україні, навіть незважаючи на доволі стабільний в останні роки валютний курс гривні. Цікавим є той факт, що при падінні курсу і довіри до долара США у світі українці загалом не змінили свого ставлення до цієї валюти і продовжують вимірювати власні активи і послуги саме за її допомогою.

Активне використання іноземної валюти фактично означає довгострокове кредитування урядів країн-емітентів, що спричиняє зростання їх економік, підвищення конкурентоспроможності  і зниження економічного потенціалу власної країни.

Здавалося б, що роль регулятора в подібних ситуаціях має відігравати МБРР. Але, як свідчить досвід, ні МФВ, ні Світовий банк не повною мірою виконують свої функції.

Іншим яскравим прикладом неоднозначного ставлення до грошей є напрями їх використання. Адже абсолютно різний характер мають гроші, вкладені у створення автомобілебудівного заводу, і гроші, витрачені на спекулятивні операції на фінансовому ринку чи на побудову фінансової піраміди.

Так само принципово різні характеристики мають гроші, надані в кредит, і гроші, профінансовані з бюджету. У звіті Рахункової палати України за 2007 рік зазначалося, що у ході проведення аудиторами рахункової палати контрольно-аналітичних і експертних заходів виявлено бюджетних правопорушень та неефективного використання коштів державного бюджету на загальну суму понад 51,6 млрд. грн. (рис.1).

Рис. 1 – Обсяги виявлених Рахунковою палатою бюджетних правопорушень та неефективного використання бюджетних коштів.

 

    Не існує чітких однозначних правил, законів функціонування грошей і в межах однієї країни. Яскравим прикладом цього може бути часта зміна в Україні правил ввезення – вивезення валюти за кордон.

Сучасна система паперового і кредитного обігу перебуває на межі великих потрясінь, наслідком яких може стати повільна або різка зміна сучасної грошової системи. Адже наведені факти свідчать про системні проблеми. Як правило, кількість переходить у якість, а отже, слід бути готовими до народження нової грошової системи, яка повною мірою відповідатиме викликам сьогодення.