Сенченко А.С., Якубовська О.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім.  М. Туган-Барановського

Сучасний стан прибутковості сільськогосподарської галузі

Сьогодні аналіз господарської діяльності займає важливе місце в економічній науці. Оскільки сучасні динамічно змінюванні ринкові умови наполегливо потребують від керівників пошуку шляхів стабільного розвитку їх підприємств. Ціль забезпечення успішної роботи підприємства може бути досягнута через здійснення комплексу заходів щодо покращення фінансово-економічних результатів його діяльності.

Складністю та непередбачуваністю в управлінні завжди характеризувався такий сектор економіки як сільське господарство. Зараз у зв’язку із ситуацією, яка склалась в міжнародному просторі, відбулися значні негативні події й на національному рівні, що призвело до посилення політичної кризи економічною. Однак, під час кризи певні галузі економіки можуть навіть розвиватись випереджаючими темпами. До цих галузей відноситься і сільськогосподарська галузь. У зв’язку з цим представляється особливо актуальним питання діагностики та прогнозування прибутковості господарської діяльності сільськогосподарських підприємств, а також виявлення нових резервів та методів його підвищення.

Отже, розглянемо результати діяльності сільськогосподарських підприємств в період 2004-2007 рр. для аналізу результатів їх діяльності.

                                                                                Таблиця 1.

Результати діяльності сільськогосподарських підприємств за 2004-2007 рр.

№ п/п

Показники

2004 р.

2005 р.

2006 р.

2007 р.

1.

 

 

2.

3.

Чистий дохід (виручка) від реалізації, млн. грн.

Прибуток, збиток (–), млн. грн.

Ревень рентабельності, %

9776,8

 

 

1024,3

7,0

10112,2

 

 

1545,6

8,0

21596,3

 

 

2835,2

10,0

32398,0

 

 

4082,6

14,4

 У 2007р. результат від основного виду діяльності сільськогосподарських підприємств (крім малих) у порівнянні із попереднім роком зріс на 1,3 млрд. грн. та становив 4,1 млрд. грн. прибутку, а рівень рентабельності зріс на 4,4% та склав 14,4% (без урахування бюджетних дотацій і доплат). 

Проаналізувавши вище наведені дані можна сказати, що рівень прибутковості капітальних вкладень сільськогосподарських підприємств  щорічно збільшується, однак існує високий рівень ризику збитковості сільськогосподарського виробництва.

Прибутки від виробництва продукції сільського господарства і надання послуг у рослинництві і тваринництві отримали 61% підприємств, сума прибутку в середньому на 1 підприємство становила 1,1 млн. грн. Водночас, 39% підприємств отримали збитки від сільськогосподарського виробництва. Сума збитків у розрахунку на 1 підприємство склала 486,0 тис. грн.

Розглянемо та проаналізуємо рівень рентабельності основних видів продукції сільського господарства в 2007 р.

Таблиця 2.

Рентабельність основних видів продукції сільського господарства в 2007 р.

п/п

Види діяльності галузі

Україна, %

Донецька область, %

2006 р.

2007 р.

2006 р.

2007 р.

1.

2.

3.

 

Всього

Рослинництво

Тваринництво

10,0

11,3

-11,0

14,4

32,1

-13,3

-1,9

20,1

-20,1

-1,3

22,3

-19,7

Вищий, ніж в 2006 році, рівень рентабельності виробництва сільськогосподарської продукції у 2007р. був отриманий за рахунок позитивного результату від діяльності підприємств у галузі рослинництва, де рівень прибутковості склав 32,1%  проти 11,3% у 2006 р. В цілому, від діяльності в тваринництві підприємствами отримано 1,4 млрд. грн. збитку, а рівень рентабельності становив мінус 13,3% (у 2006р. – 936,8 млн. грн. і мінус 11,0%).

Також неоднозначною була цінова ситуація  на аграрному ринку для сільськогосподарських підприємств у 2007 р.. Так, зростання середніх цін на зерно, соняшник, овочі, молоко, яйця (в 1,3–2,0 рази) дозволило виробникам цих продуктів покрити збільшення витрат на їх виробництво. Рівень цін на картоплю, що був нижче, ніж у 2006 р. (на 3,6%), проте дозволив виробникам повернути собі витрачені кошти і отримати прибуток. Водночас, деяке підвищення цін на худобу і птицю (на 2,5%)  практично не змінило ситуації з відшкодуванням витрат – виробники отримали значні збитки.

Для покращення економічного стану виробників і підтримки сільськогосподарського виробництва за попередніми підсумками у 2007 р. на рахунки сільськогосподарських підприємств (крім малих) фактично надійшло 2,8 млрд. грн. прямих бюджетних дотацій, або 335,8 тис. грн. у середньому  на підприємство.  Для підтримки виробництва тваринницької продукції за рахунок податку на додану вартість підприємствами отримано 938,6 млн. грн.

Показники рентабельності вказують на те, що сфера сільськогосподарського виробництва відрізняється від звичайного виробництва значною ризикованістю та непередбаченістю, це є наслідком залежності врожайності від кліматичних умов. Внаслідок цього сільськогосподарським підприємствам України необхідно покращити результативність своєї діяльності. Досягнення цієї мети неможливе без підтримки сільськогосподарського виробництва з боку держави.

Для підтримки сільськогосподарського виробництва та підвищення його інвестиційної привабливості пропонується наступна система заходів:

- збільшення прямих бюджетних дотацій у сільськогосподарське виробництво;

- розширення кола податкових пільг, збільшення мінімуму, що не підлягає оподаткуванню та можливості використання прискореної амортизації;

- розвиток та зміцнення системи банківського кредитування сільськогосподарських підприємств  на пільгових умовах (низька процентна ставка, доступність отримання кредиту, можливості продовження періоду кредитування тощо);

-  впровадження обов’язкового державного страхування діяльності сільськогосподарських підприємств;

-   диверсифікація діяльності сільськогосподарських підприємств, що через формування загального фінансового результату діяльності за рахунок різних джерел забезпечить зменшення ризику отримання збитку;

- розширене впровадження науково-технічних розробок для підвищення результативності діяльності сільськогосподарських підприємств;

-  переорієнтація на фондобережливу форму інтенсифікації виробництва, що є значним резервом підвищення ефективності роботи підприємств.

Ще одним з напрямів підтримки сільськогосподарського виробництва може бути досвід Берегівської об’єднаної державної податковї інспекції (Закарпатська область), яка прикладає зусилля для того, щоб допомогти керівництву так би мовити “хворих” підприємств вивести їх зі стану збитковості. Для роботи з такими підприємствами створено комісію та регулярно проводяться засідання робочих груп щодо роботи із збитковими підприємствами. Результати проведених засідань говорять самі за себе. На початок 2003 року в інспекції обліковувалось 20 збиткових підприємств з сумою збитків 11093,68 тис. грн., а станом на 1 січня 2007 року їх кількість зменшилась до 5, а сума збитків – до 1700,6 тис. грн.

Таким чином, з показників рентабельності сільськогосподарських підприємств  можна зробити висновок про їх незадовільний стан та незначний рівень інвестиційної привабливості, які можуть бути покращенні за умов впровадження системи заходів підтримки  сільськогосподарського виробництва.