Економічні науки/7. Облік і аудит

К.е.н., доц., Новодворська В.В

Магістрант Ящишена І.В.

Вінницький державний аграрний університет, Україна

Управлінський облік витрат хлібопекаренного виробництва

За умов нестабільного економічного розвитку фінансові результати діяльності будь-якого суб'єкта господарювання, а особливо його конкурентоспроможність за умов нестабільного ринкового середовища значною мірою залежать від ефективності системи та методів управління витратами. Це у свою чергу вимагає проведення політики стимулювання й активізації інвестиційної діяльності, а також прийняття ефективних управлінських рішень щодо розподілу витрат на виробництво і системи обліку. Дані про види, обсяги і поведінку витрат необхідні для обґрунтованого прийняття більшості фінансових і управлінських рішень, зокрема, щодо оцінювання чинників рентабельності, формування портфеля замовлень та інвестиційного портфеля, планування напрямків і обсягів діяльності, ціноутворення, управління обмеженими запасами тощо.

Відсутність ефективного економічного механізму стимулювання економії витрат негативно позначається як на фінансових результатах діяльності окремих суб'єктів господарювання, так і на фінансово-економічній ситуації у державі загалом.

Ефективне управління господарською діяльністю промислового підприємства значною мірою залежить від рівня його інформаційного забезпечення, своєчасності, повноти і достовірності даних, що є початковою базою для ухвалення управлінських рішень

 На сучасному етапі тема управління витратами є вельми актуальна, оскільки за умов загострення конкуренції, підвищення глобалізації економіки, високого рівня непередбачуваності впливу чинників на стан підприємницького середовища існує потреба обґрунтування концептуальних засад формування ефективної системи управління витратами підприємств як однієї з найважливіших складових системи управління господарською діяльністю, зорієнтованої на забезпечення їхньої конкурентоспроможності та сталого економічного розвитку на ринку. Особливої актуальності проблема управління витратами для вітчизняних суб'єктів господарювання постала зі вступом України у СОТ.

Витрати були і залишаться важливою економічною категорією, яка харак­теризує ефективність використання ресурсів (економічних факторів виробництва) і визначає рентабельність діяльності суб'єктів господарювання. Питання теорії та методології управління витратами займалися вчені країн близь­кого і далекого зарубіжжя, зокрема І.О. Бланк, С.Ф. Голов, К. Друрі, Д. Дойл, О.М. Данилюк, С.А. Котляров, Р. Каплан, Р. Купер, Л.В. Нападовська, В.М. Панасюк, Г. Фандель, А.В. Череп, Дж. Шанк, В. Говіндараджан. Фахівцями розроблені окремі аспекти обліку, калькулювання аналізу, нормування і планування витрат.

Нова організаційно-правова форма госпо­дарювання, проблема переходу до ринкових умов  засвідчила наявність проблемних питань обліку витрат і методики обчислення собівартості продукції на підприємствах, зокрема і хлібопекарених. Помилки та неточності  при визначенні собівартості продукції виступають чинниками, які негативно впливають на прийняття управлінських рішень, що не відповідають меті підприємства та вимогам ринку. Тому для ефективного розвитку і економічного зростання хлібопекарних підприємств важливим є питання удосконалення управлінського обліку витрат та собівартості продукції.

Сьогодні система управління витратами має забезпечувати формування стійкої і довгострокової конкурентної переваги підприємства на ринку за показниками витрат. Зменшення собівартості продукції шляхом ефективного управління витратами без зниження обсягів реалізації, валових доходів, якості продукції, обумовлює можливість збільшення прибутку. У зв'язку з цим правильний облік витрат і обчислення собівартості, своєчасний контроль за їх формування, оперативний аналіз мають важливе значення для ефективного управління витратами  підприємства.

Процес калькулювання собівартості продукції посідає важливе місце у системі бухгалтерського обліку хлібопекарних підприємств. Значну питому вагу у собівартості продукції таких підприємств складають затрати, пов’язані з обслуговуванням виробничого процесу і управлінням виробництвом.

Як показує практика  на підприємствах різних форм власності відсутній єдиний порядок розподілу витрат, мають місце спрощення в  методах розподілу затрат на виробництво між видами продукції, у складі загальновиробничих затрат обліковуються різні за економічним змістом затрати.

У хлібопекарному виробництві витрати відносяться на собівартість певного виду продукції, а суми, які не можуть бути віднесені безпосередньо, розподіляються між видами продукції пропорційно виручці від реалізації. До складу витрат включають вартість сировини (борошно, цукор тощо), оплату праці з нарахуваннями,  утримання основних засобів тощо. Об’єктами калькуляції є хлібобулочні вироби.

Отже, в умовах ринку важливе місце посідає питанням управлінського обліку витрат. Оскільки дані обліку щодо здійснених витрат дають можливість працівникам бухгалтерії хлібопекарних підприємств визначити ефективність використання ресурсів як матеріальних так і грошових у процесі діяльності підприємства (оскільки за умови ефективного використання виробничих ресурсів можливий прискорений  розвиток підприємств і досягнення високих результатів діяльності) і у свою чергу правильно сформувати собівартість продукції. У результаті чого з’явиться можливість прийняття правильних управлінських рішень, поліпшення управління виробництвом та зміцнення конкурентоспроможності підприємства на ринку.

Література:

1.Єськов О., Смирнова І. Удосконалення системи обліку і розподілу витрат на промислових підприємствах // Персонал.-2006.-№10.-С.19-21.

2.Маренич Т.  Методи обліку витрат і калькулювання собівартості продукції // Бухгалтерський облік і аудит.-2006.-№12.-С.19-25.

3.Партин Г.О. Оцінка концепцій управління витратами суб’єктів господарювання // Регіональна економіка.-2008.-№2.-С.-44-49.

4.Судина Л.П. Использование информации о затратах в бухгалтерском и управленческом учете: проблемы и пути их решения // Актуальні проблеми економіки.-2008.-№3(81).-С.206-211.